୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୮୧୯୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ୧୨ ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ : ଆରଟିଆଇ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ର ଗୁଡିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏମିତିକି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେକ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଏହା ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ଆରଟିଆଇ ତଥ୍ୟରେ କହିଛି ଯେ 2020-21 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ କୋଭିଡ -19 ସଙ୍କଟ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା 12 ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ 81,921.79 କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ମୋଟ 9,935 ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି।

 ଆରଟିଆଇ ପ୍ରାପ୍ତ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, 2019-20 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ସାର୍ବଜନିକ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଏହି ଠକେଇର ପରିମାଣ 44.75 ପ୍ରତିଶତ କମ୍, ତଥାପି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 18 ଥିଲା ଯାହାକି ମରଜର(ମିଶ୍ରଣ) ପରେ ଏପ୍ରିଲ୍ 1, 2020 ଠାରୁ 12 କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ।

 ନେମୁଚର ବାସିନ୍ଦା ଆରଟିଆଇ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଗୌଡ ରବିବାର ଦିନ ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ତାଙ୍କୁ ଆରଟିଆଇ ଅଧିନରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ 2019-20 ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ 18 ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କରେ 1,48,252.07 କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ହୋଇଛି। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ସମୁଦାୟ 12,458 ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା।

 ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଆରଟିଆଇ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଠକେଇର ପରିମାଣ ରିପୋର୍ଟିଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ସହ ସମାନ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

 2020-21 ମସିହାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଠକେଇର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଶିକାର ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ 12,184.66 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର 177 ଟି ଠକେଇ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିଲା।  ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ବ୍ୟାଙ୍କ ହେଉଛି ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଯାହା 5,825 ଠକେଇ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯାହା 10,879.28 କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ।

 ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ତରଫରୁ 10,434.56 କୋଟି ଟଙ୍କା ସହିତ 657 ଟି ଠକେଇ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ବାରା 10,066.15 କୋଟି ଟଙ୍କାର ମୋଟ 700 ଠକେଇ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

    ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, 2020-21 ମସିହାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା 7,997.74 କୋଟି ଟଙ୍କା, କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ 153 ମାମଲା 7,830.73 କୋଟି, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ 1,025 ମାମଲା 4,518.32 କୋଟି, ଭାରତୀୟ ଓଭରସିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ 4,148.06 କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ 458 ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ସିନ୍ଧ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ 3,825.86 କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇ ହୋଇଛି ଏବଂ 144 ଟି ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଛି । 

   ସେହିପରି ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ୟାଙ୍କ  3,759.80 କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛି ,ଏବଂ 219 ଟି ମାମଲା ଦାୟର ହୋଇଛି।ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ 3,336,97 କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ 379 ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର 2,939.68 କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ 54 ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। 

    ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଏପ୍ରିଲ 1, 2020 ଠାରୁ ସରକାର 10 ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ମିଶ୍ରଣ କରି ଚାରୋଟି ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ।  ଏହି ମିଶ୍ରଣ ଅଧୀନରେ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସିଣ୍ଡିକେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ କାନାରା ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆନ୍ଧ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ କର୍ପୋରେସନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା।

The post ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୮୧୯୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ୧୨ ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ : ଆରଟିଆଇ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, rbiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *