ରାମପ୍ପା ମନ୍ଦିରକୁ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଭାବେ ମାନ୍ୟତା ଦେଲା ୟୁନେସ୍କୋ: କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୟୁନେସ୍କୋ ପକ୍ଷରୁ ତେଲେଙ୍ଗାନାର ୱାରଙ୍ଗାଲର ପାଲମପେଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ରାମପ୍ପା ମନ୍ଦିରକୁ  ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ରବିବାର ଦିନ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ରାମପ୍ପା ମନ୍ଦିର ୧୩ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ରାମପ୍ପାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ। ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ୟୁନେସ୍କୋକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରବିବାର ଦିନ ତେଲେଙ୍ଗାନାବାସୀଙ୍କୁ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ତାଲିକାରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କାକଟିଆ ରୁଦ୍ରଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିବାରୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇବା ସହ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇଁ ଏହି ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାନ! ସମସ୍ତଙ୍କୁ, ବିଶେଷକରି ତେଲେଙ୍ଗାନାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ। ଚିତ୍ରକଳା ରାମପ୍ପା ମନ୍ଦିର ମହାନ କାକଟିଆ ରାଜବଂଶର ସୂକ୍ଷ୍ମ କାରିଗରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ। ମୁଁ ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଏହି ମହାନ୍ ମନ୍ଦିରର ପରିସର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ମହାନତାର ଅନୁଭୂତି କରନ୍ତୁ। ”

Read Moreଧର୍ମ, ବିଶେଷ ଖବର, ସଂସ୍କୃତି, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ପାଲମପେଟ, ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ, ୟୁନେସ୍କୋ, ରାମପ୍ପା ମନ୍ଦିରThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *