ଆସାମ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଭାବରେ ଭୁପେନ ବୋରା ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସହଯୋଗୀ ଭୁପେନ ବୋରାଙ୍କୁ ଆସାମ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଆସାମ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହାରିବା ପରେ ରିପୁନ ବୋରା ନିଜ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ଏହି ପଦ ଖାଲି ପଡିଥିଲା । ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଭୁପେନ ବୋରାଙ୍କୁ ଆସାମ ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତିନିଜଣ କାର୍ଯ୍ୟରତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି – ରାଣା ଗୋସ୍ୱାମୀ, କମଳାଖିଆ ଦେ ପୁରକାୟସ୍ତା ଏବଂ ଜାକିର ହୁସେନ୍ ସିକଦାରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ୟୁନିଟରେ ସାଂଗଠନିକ ସଂସ୍କାର ଜାରି କରି ଏକ ଦଳର ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଶ୍ରୀ ଗୋସ୍ୱାମୀ ଜୋରହାଟର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଶ୍ରୀ ପୁରକାୟ ବାରକ ଉପତ୍ୟକାର କରିମଗଞ୍ଜ ଉତ୍ତରକୁ ଏବଂ ବାରପେଟା ଜିଲ୍ଲାର ସାରୁଖେଟ୍ରି ଶ୍ରୀ ସିକଦାରଙ୍କୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି। ଅପରିପକ୍ଷେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳର ପରାଜୟର ସପ୍ତାହେ ପରେ ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟରେ ସାଂଗଠନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ବଦ୍ରୁଦ୍ଦିନ ଅଜମଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ AIUDF ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦଳ ସହ ଏକ ବୃହତ୍ ମେଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବିଜେପିକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବାରେ ରୋକିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା।

ଅନ୍ୟପଟେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ସଚିବ ଭାବରେ ଭୁପେନ ବୋରା ଏବଂ ରାଣା ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଦାୟିତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଏକ ନିଯୁକ୍ତିରେ, ଲୋକେନ ସିଂଙ୍କୁ ମଣିପୁର ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସଭାପତି ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହ ଦଳ ଆର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଜାନେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଓଡିଶା ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ ସେବା ଦଳ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ସଂଗଠକ ଭାବରେ ନାମିତ କରିଛି।

The post ଆସାମ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଭାବରେ ଭୁପେନ ବୋରା ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ appeared first on Satya Patha.

Read Moreରାଜନୀତି, assam congress, bhupen boraSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *