ରାକେଶ ଟିକାୟତଙ୍କ ଚେତାବନୀ : ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ କଥା ନଶୁଣିଲେ ଆଗାମୀ ୩୫ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଆନ୍ଦୋଳନ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତ କିସାନ ୟୁନିଅନର ମୁଖପାତ୍ର ରାକେଶ ଟିକାୟତ ଶନିବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ରାଜପଥରେ ଖେଡା ସୀମାରେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଏବେ ବି ନିଜ ଜିଦରେ ଅଟଳ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆସନ୍ତା 35 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରହିବ। ସରକାର ସର୍ତ୍ତ ରଖି ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନେ ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ଛଡା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ନାହିଁ ।

ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କ କଠୋରତା ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କ କଠୋରତାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। କୃଷକମାନେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ ଭୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ସୀମାରେ କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ଚାଷୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ ଦେଇ ଟିକାୟତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରଣନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହା କରାଯାଉଛି, ଯଦି ସରକାର ଆମର ଶକ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଥରଟିଏ କୁହନ୍ତୁ। ପୁଣି ଥରେ ୫ଲକ୍ଷ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିବ।

ସେହିପରି ଗୁରୁନାମ୍ ଚଡୁନିଙ୍କ ଅଲଗା ହେବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମତଭେଦ ହେବା କାରଣରୁ ଏହା କରାଯାଇଛି। କିସାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ସପକ୍ଷରେ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଚାଡୁନି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆସିବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମନ ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯିବ ।

ବିଜେପି ସାଂସଦ ମୀନାକ୍ଷୀ ଲେଖୀ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଗୁଣ୍ଡା ବୟାନ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଏହା କରାଯାଉଛି। କୃଷକ ନିଜର ଅଧିକାର ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଟିକାୟତ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି “କୃଷକ ସଂସଦର କୃଷକମାନେ ମୁକ-ବଧିର ସରକାରଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବାକୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି। କୃଷକ ସଂସଦ ଚଲାଇବା ବି ଜାଣିଛି ଓ ଅଣଦେଖା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଗାଁରେ ଉଚିତ୍ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ବି ଜାଣିଛି। ଏକଥା ଭୁଲିଯାଆନି।”

ଏଥିସହିତ ଭାରତ ଆତ୍ମା ସ୍ୱାଧୀନତାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କୁ ଏକାଠି ହେବାକୁ ଟିକାୟତ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କୃଷକମାନେ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପୂର୍ବ ଯୋଜନା ମୁତାବକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

The post ରାକେଶ ଟିକାୟତଙ୍କ ଚେତାବନୀ : ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ କଥା ନଶୁଣିଲେ ଆଗାମୀ ୩୫ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଆନ୍ଦୋଳନ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, farmer protest, rakesh tikaitSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *