ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଅନେକ ଆହ୍ବାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲି : ବି ଏସ୍ ୟେଦୁରପ୍ପା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି ଏସ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ ନେଇ ଏବେ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ସେ ଅନେକ ଆହ୍ବାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଆନ୍ତରିକ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିବାରୁ ସେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। 

 ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଶିବାମୋଗା ଜିଲ୍ଲା ତଥା ତାଙ୍କ ଶିକରିପୁରା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ସର୍ବଦଳୀୟ ବିକାଶକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି।

 1,074 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଅନଲାଇନରେ ଶିବାମୋଗା ଜିଲ୍ଲାରେ 560 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବା ପରେ ୟେଦୁରପ୍ପା ଏହା କହିଛନ୍ତି।

 ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଯେ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଶିବାମୋଗା ଜିଲ୍ଲାର ବିକାଶ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ଉଦ୍ୟମ କରିଛୁ।  ଉଦ୍ଘାଟିତ ହେଉଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଏହାର ପ୍ରମାଣ । ମୁଁ ଗର୍ବିତ ଯେ ଶିବାମୋଗଗା ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ମୋର ଶିଖରିପୁରା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ସମସ୍ତ ବିକାଶକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରି ମୁଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି।  ଶିକରିପୁରା ହିଁ ମୋତେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରାଇଥିଲା ।

 ୟେଦୁରପ୍ପା କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଯେଉଁ ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କଲି, ସେହି ଦିନଠାରୁ ମୁଁ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଭଳି ଅନେକ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ କେବେ ବି ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ନ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି।  ପୁଣି ଥରେ ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି।

 ଶିବାମୋଗା ସମେତ ଆଠଟି ଜିଲ୍ଲାର ଡେପୁଟି କମିଶନରଙ୍କୁ ରିଲିଫ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଯେ ସମସ୍ତ ଆହ୍ବାନ ସତ୍ତ୍ବେ ମୁଁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ଆନ୍ତରିକ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି। ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି ।

 ସୋମବାର ଅଫିସରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦିନ ହେବ ବୋଲି ସୂଚାଇ ୟେଦୁରପ୍ପା ଜୁଲାଇ 25 ରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆଧାରରେ ଜୁଲାଇ 26 ରୁ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ।  ୟେଦୁରପ୍ପା ସରକାର ସୋମବାର, ଜୁଲାଇ 26 ରେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଶିକରିପୁରାରେ ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ନିଜର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ୟେଦୁରପ୍ପା ପ୍ରଥମେ 1983 ମସିହାରେ ଶିଖରିପୁରା ଆସନରୁ ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରୁ ଆଠ ଥର ଜିତିଥିଲେ।

ତେବେ ୟେଦୁରପ୍ପାଙ୍କ ଏଭଳି ବୟାନ ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁଛି ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ ମାନେ କହୁଛନ୍ତି।

The post ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଅନେକ ଆହ୍ବାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲି : ବି ଏସ୍ ୟେଦୁରପ୍ପା appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, B S Yedurappa, karnataka cmSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *