ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁର ଅଡିଟ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର , କହିଲେ ” ମିଛ କହୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର “

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ତଥ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ତଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ସଂସଦରେ କହିବା ପରେ ବିବାଦ ଜୋର୍ ଧରିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ଏବେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ତଥ୍ୟର ଅଡିଟ୍ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟି.ଏସ୍ ସିଂ ଦେଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛତିଶଗଡ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁର କୌଣସି ତଥ୍ୟ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ |

ନିକଟରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବରୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନାହିଁ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଦାବିକୁ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଛତିଶଗଡର କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବରୁ କେତେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ଅଡିଟ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଛତିଶଗଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟି.ଏସ୍ ସିଂ ଦେଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ହେତୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତାଙ୍କୁ କେବେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ମାଗି ନାହାଁନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛତିଶଗଡକୁ କେବଳ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଖ୍ୟା ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜାଣିଶୁଣି ମିଛ କହୁଛନ୍ତି।

ଏନଡିଟିଭି ସହ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟି.ଏସ୍ ସିଂ ଦେଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛତିଶଗଡ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁର କୌଣସି ରେକର୍ଡ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଠିକ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଅଡିଟ୍ କରୁଛୁ। ଆମେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁକିଛି ସ୍ୱଚ୍ଛ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁ ଏବଂ କିଛି ଲୁଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁନାହୁଁ ବୋଲି ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

ଟିଏସ୍ ସିଂ ଦେଓ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅଡିଟ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଥିଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଏନଜିଓ, ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ତଥା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ଅମ୍ଳଜାନ ସରପ୍ଲସ ଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା 388.87 MT ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାର 180 MT ଥିଲା ।

The post ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁର ଅଡିଟ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର , କହିଲେ ” ମିଛ କହୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର “ appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, Chhatisgarh govt, Oxygen deathSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *