ଆପଣଙ୍କର ଏସିଡିଟି ଅଛି କି ? ତେବେ ଭୟ ନାହିଁ ଏହି ଚାରୋଟି ଉପାୟ ମାନନ୍ତୁ, ମିଳିବ ଆରାମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ପେଟରେ ଅମ୍ଳତା ବା ଏସିଡିଟି ରହିବା ଅତି ସାଧାରଣ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଯୋଗୁଁ ଆମକୁ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏସିଡିଟିର ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କାମ କରେ ନାହିଁ।

ଏସବୁର କାରଣ ପାଇଁ ଆମେ ହିଁ ଦାୟୀ। କାରଣ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନ ଖାଇବା, ଭୋଜନ ମଧ୍ୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଫାଙ୍କା ରହିବା। ବିଭିନ୍ନ ବାହାର ଜିନିଷ ଖାଇବା କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ପରି କାମ କରିଥାଉ। ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଆମେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ କରିଥାଉ କିନ୍ତୁ ଆମର ଭୁଲ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥାଉ। ଏହି କାରଣରୁ ଆମର ପେଟର ଅମ୍ଳତା, ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ପେଟ ବଢେ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅମ୍ଳତା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଅମ୍ଳତାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ।

୧- ରାତିରେ ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ପକାଇ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏସିଡିଟିରୁ ବହୁତ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ।

– ସକାଳେ ଗରମ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ଚିପୁଡି ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ। ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟର ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ ଏବଂ ଏସିଡିଟିରୁ ରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

୩- ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସମୟରେ ଚୋବାନ୍ତୁ ଏବଂ ଧିରେ ଧିରେ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଖାଦ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହଜମ ହେବ।

– ଅତ୍ୟଧିକ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଖାଇବା ଖାଦ୍ୟକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ କରେ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପେଟ ଗ୍ୟାସ୍, ଏସିଡିଟି ଏବଂ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ଏକ ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ।

Read Moreଜୀବନ ଶୈଳୀ, ବିଶେଷ ଖବର, ଅମ୍ଳତା, ଏସିଡିଟି, ମିଳିବ ଆରାମThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *