ପେଗାସସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗୁଁ ରାତିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଭଲ ନିଦରେ ଶୋଉଛନ୍ତି: ପେଗାସସ ନିର୍ମାତା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାରା ଦେଶରେ ପେଗାସସକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିବାରେ ଲାଗିଛି । ଇତିମଧ୍ୟରେ ଇସ୍ରାଏଲ ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି କମ୍ପାନୀ ଏନଏସଓ ଗ୍ରୁପ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରି ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛି । ତେବେ ଗୁପ୍ତଚର ତଥା ଆଇନ ପ୍ରଣୟନକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକରେ ଉପଲବ୍ଧ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ରାତିରେ ଭଲ ନିଦରେ ଶୋଉଛନ୍ତି ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସୁରକ୍ଷିତ । ଏହା ସହ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂଗୃହିତ ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିଥାଏ । ଭାରତ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶର ସାମ୍ବାଦିକ, ମାନବାଧିକାର ରକ୍ଷାକାରୀ, ରାଜନେତା ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ପେଗାସସ ସଫ୍ଟୱେୟାରର ଗୋପନୀୟତା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଇସ୍ରାଏଲ ଫାର୍ମ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ସରକାରଙ୍କୁ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଫୋନ ସ୍ପାଏୱେୟାରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନେତା, ଅଧିକାର କର୍ମୀ ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ପେଗାସସ ଏବଂ ସେହିଭଳି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ରାତିରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୋଉଛନ୍ତି ଏବଂ ନିରାପଦରେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛନ୍ତି । ଯାହାକି ଅପରାଧ, ଆତଙ୍କବାଦ ଏବଂ ପେଡୋଫିଲିଆ ରିଙ୍ଗକଚ ରୋକିବାରେ ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ ଆପ୍ସର ଛତା ତଳେ ଲୁଚି ରହିଛି ବୋଲି NSO ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି । NSO ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାଇବର ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ସରକାରଙ୍କୁ ସାଇବର ଗୁପ୍ତଚର ଉପକରଣ ଯୋଗାଇଦେଇଥାଏ ।

କାରଣ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଅନ୍ଧକାରରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କୌଣସି ନିୟାମକ ସମାଧାନ ନାହିଁ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ତତକ୍ଷଣାତ ମେସେଜିଂ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଉପରେ ମନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଦେଇଥାଏ । ଅନ୍ୟପଟେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ରେ PTI କୁ ଏକ ଲିଖିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ NSO ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ ଅପବ୍ୟବହାର ହେବାର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଏହା କହିଥିଲା ଯେ ଗୁରୁତର ଅପରାଧ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ଏକ ଅପବ୍ୟବହାର ରୋକିବା ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଆମର ଉତ୍ପାଦନର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟବହାରକୁ ବିବେଚନା କରେ । ଯାହା ହେଉଛି ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ନିଷେଧ ।

ଯଦି ଆମେ କୌଣସି ଅପବ୍ୟବହାର ଚିହ୍ନଟ କରୁ ତେବେ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ । ଏହି ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମାନବିକ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା, ଜୀବନ ଅଧିକାର, ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଅଖଣ୍ଡତାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ରହିଛି । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ବ୍ୟବସାୟ ତଥା ମାନବିକ ଅଧିକାର ଉପରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଗାଇଡିଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ ସହିତ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛୁ । ଆମର ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ସମସ୍ତ ମୌଳିକ ମାନବିକ ଅଧିକାରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଏହା କହିଛି । ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ NSO ର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଶାଲେଭ ହୁଲିଓ ଯାଞ୍ଚକୁ ନେଇ ବଡ ବୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଯଦି ଯାଞ୍ଚ ହୁଏ ତାହାଲେ ସେ ବହୁତ ଖୁସି ହେବେ କାରଣ ଏପରି ହେଲେ ଆମେ ଆମ ନାମକୁ ସଫା କରି ପାରିବୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

The post ପେଗାସସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗୁଁ ରାତିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଭଲ ନିଦରେ ଶୋଉଛନ୍ତି: ପେଗାସସ ନିର୍ମାତା appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Pegasus SoftwareSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *