କରୋନା ଟିକାକରଣ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ୟୁ-ଟର୍ଣ୍ଣ ! ମଇରେ କହିଥିଲେ ୨୧୬ କୋଟି ଏବେ କହୁଛନ୍ତି ଅଗଷ୍ଟରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ୧୩୫ କୋଟି

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଡିସେମ୍ୱର ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ପ୍ରାପ୍ତ ବୟସ୍କଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଯିବ। ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏଭଳି ଘୋଷଣା କରିଥିବା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୟୁ ଟର୍ଣ୍ଣ ନେଇଛନ୍ତି। ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦରେ କହିଛନ୍ତି ଟିକାକରଣ ଶେଷ ହେବାର ଅବଧି ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଶୁକ୍ରବାର ସଂସଦରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହି ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲା। କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ଦିନକୁ ଦିନ ରୂପ ବଦଳାଉଛି। ତେଣୁ କେବେ ମହାମାରୀ କେବେ ଯିବ ବୋଲି ଯେତେବେଳେ ଜଣାପଡ଼ିନି ସେତେବେଳେ ଟିକାକରଣର ଅବଧି କେବେ ଶେଷ ହେବ କହିହେବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ୧୮ରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ବର୍ଗର ବ୍ୟକ୍ତି ଡିସେମ୍ୱର ସୁଦ୍ଧା ଟିକାକରଣରେ ସାମିଲ୍ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସରକାର କହିଛନ୍ତି।

 ଗୋଟେପଟେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା କରୋନାଭାଇରସ ସବୁଠୁ ମାରାତ୍ମକ ଡେଲଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ର ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।  ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ମୋଦୀ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି।  ତଥାପି, ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ତ୍ବେ ଟିକା ଯଥେଷ୍ଟ ନଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତୀ ପ୍ରବୀଣ ପାୱାର ଲୋକସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରୁ ଡିସେମ୍ବର 2021 ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ 135 କୋଟି କରୋନା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।  ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ଆକଳନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଦିଆଯାଇଥିବା 216 କୋଟି ଟିକା ଡୋଜ ଯୋଗାଇବା ସରକାରଙ୍କ ଦାବିଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ।

ଲୋକସଭାରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି ?

 ପୂର୍ବ ଲକ୍ଷ୍ୟ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଟିକା ପାଇବା ନେଇ ଡକ୍ଟର ଭାରତୀ ଲୋକସଭାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ସହ କ୍ରୟ ଚୁକ୍ତି କରିବାରେ କୌଣସି ବିଳମ୍ବ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଉତ୍ପାଦକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରଖାଯାଇଥିବା ଯୋଗାଣ ଅର୍ଡର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଗୁଆ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ପାୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ 9725.15 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଟିକା କ୍ରୟ ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ମୂଲ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

 ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଲୋକସଭାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗୋଷ୍ଠୀ ଫାଇଜର ଟିକା ଆଣିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ପୂର୍ବ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବା ପରେ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଟିକା ଉପରେ ରାଜନୀତି ନକରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ରାଜନୀତିକରଣ ନକରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅନେକ ଥର କହିଛନ୍ତି।  ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ 18+ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା, ରାଜନୀତି କରିବାର ଏହା ସମୟ ନୁହେଁ।

 ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସରକାର ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି :

 କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗତ ମାସରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଅଗଷ୍ଟ-ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ କେବଳ 135 କୋଟି ଟିକା ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ, ଯାହା ପ୍ରାୟ 81 କୋଟି ଡୋଜ କମ୍ । କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରୁ ଡିସେମ୍ବର 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋଭିଡ -19 ର ମୋଟ 135 କୋଟି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।  ଏଥିରେ 50 କୋଟି କୋଭିଶିଲ୍ଡ, 40 କୋଟି କୋଭାକ୍ସିନ୍, 30 କୋଟି ବାୟୋ-ଇ ସବନିଟ୍ ଟିକା, 5 କୋଟି ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା ଟିକା ଏବଂ 100 କୋଟି ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍-ଭି ଟିକା ।

 ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 42 କୋଟି ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି : 

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 42 କୋଟି 78 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି।  ସମସ୍ତ ଉତ୍ସରୁ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ 43.87 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ ଟିକା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ 71,40,000 ଅଧିକ ଡୋଜ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। । ରାଜ୍ୟ, କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ସହିତ 2.75 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ୍ ଆଣ୍ଟି- COVID-19 ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି। 

ଏହାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟରାମ ରମେଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ଥାନର ଟିକା ସେହିଭଳି ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରୁନି ଯେପରି ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। 

The post କରୋନା ଟିକାକରଣ ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ୟୁ-ଟର୍ଣ୍ଣ ! ମଇରେ କହିଥିଲେ ୨୧୬ କୋଟି ଏବେ କହୁଛନ୍ତି ଅଗଷ୍ଟରୁ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ୧୩୫ କୋଟି appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, central govt, Mega Covid vaccinationSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *