ବେଙ୍ଗଲ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିଲୀପ ଘୋଷଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସା ଭିଡିଓ ହଟାଇଲା ୟୁଟ୍ୟୁବ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବେଙ୍ଗଲ ବିଜେପି ସଭାପତି ଦିଲୀପ ଘୋଷ ଜୁଲାଇ ୨୩ ତାରିଖ ଦିନ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସା ଘଟଣାର ଏକ କଥିତ ଭିଡିଓ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ସେୟାର କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ୱେବସାଇଟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କମ୍ୟୁନିଟି ଗାଇଡଲାଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବାରୁ ଭିଡିଓ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

 ଘୋଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା କ୍ଲିପିଂଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇ ଥିଲା କାରଣ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଗୁଡିକରେ ‘ନିର୍ଦ୍ଦୟ ହିଂସା’ର ଦୃଶ୍ୟ ରହିଥିଲା ​​। ଭିଡିଓ ହଟାଯିବା ପରେ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ଶାମିକ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏହା ହେଉଛି ବାସ୍ତବିକ ପରିସ୍ଥିତି। ଶ୍ରୀ ଘୋଷ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡିଓ କ୍ୟାପସନରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି: “ଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କ କିଛି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା”।

 ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ୟୁଟ୍ୟୁବ କମ୍ୟୁନିଟି ଗାଇଡଲାଇନକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା କାରଣରୁ ଭିଡିଓକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।  ଭିଡିଓ-ସେୟାରିଂ ୱେବସାଇଟ୍ ସେହି ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକୁ ହଟାଇ ଦେଇଥାଏ ଯାହା ଏହାର କମ୍ୟୁନିଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରେ। ୟୁଟ୍ୟୁବର ଦାବି ହେଉଛି “ଆମ କମ୍ୟୁନିଟିକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି”  ହିଂସା, ବିବାଦୀୟ ବକ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା, ହିଂସାତ୍ମକ କିମ୍ବା ଗ୍ରାଫିକ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ନୀତି ଏବଂ ଏହାର ସେବା ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ହଟାଇ ଥାଏ।

 ଜୁଲାଇ 21 ରେ ସାଂସଦ ଶ୍ରୀ ଘୋଷ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସା ଯୋଗୁଁ 30 ରୁ ଅଧିକ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

 ଭିଡିଓ ହଟାଯିବା  ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ , “ହିଂସା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିଷ୍ଠୁର ଥିଲା, ଏହା ସମସ୍ତ ସଭ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ସେଥିପାଇଁ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଭିଡିଓ ହଟାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛି।  ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଆମ ଦଳ ଏବଂ ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ (NHRC) ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଇଛି, ଏହା ହେଉଛି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ପ୍ରକୃତ ପରିସ୍ଥିତି। ”  କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ NHRC ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଏକ କମିଟି, ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସା ସମୟରେ ମାନବାଧିକାର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗର ଯାଞ୍ଚ୍ କରି ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି  ଆଇନର ଶାସନ ନୁହେଁ ବରଂ ଶାସକଙ୍କ ଆଇନ ଚାଲିଛି ।

 ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଟିଏମସି ସୁପ୍ରିମୋ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଜୁଲାଇ 22 ରେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଫେକ୍ ଭିଡିଓ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି।

The post ବେଙ୍ଗଲ ବିଜେପି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦିଲୀପ ଘୋଷଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସା ଭିଡିଓ ହଟାଇଲା ୟୁଟ୍ୟୁବ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, Dilip ghos, WB Post poll violence, YouTubeSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *