ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିଲେ ମଣିପୁର ସାମ୍ବାଦିକ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ୱାଙ୍ଗଖେମ : ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଏନଏସ୍‌ଏରେ ହୋଇଥିଲେ ଗିରଫ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର:  ଫେସବୁକ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ(ଏନଏସ୍‌ଏ)ରେ ଗିରଫ ମଣିପୁରର ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଟିଭି ସାମ୍ବାଦିକ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ୱାଙ୍ଗଖେମ ଶେଷରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିଛନ୍ତି। ବିଜେପିର ଜଣେ ନେତା କରୋନାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏକ  ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ମଣିପୁର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ୍ରମେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲରୁ ଖଲାସ କରାଯାଇଛି।

 ଏହି ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ,”  କୋଭିଡ -19 ରୁ ଭଲ ହେବା ପାଇଁ ଗୋ-ମୂତ୍ର ଓ ଗୋବର କାମ କଲାନି।”  ଏହି ପୋଷ୍ଟ ପରେ ବିଜେପି ନେତା ମାନେ ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପରେ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏନଏସଏ ଲଗାଇ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା।

 ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବା ପରେ ସାମ୍ବାଦିକ କିଶୋରଚନ୍ଦ୍ର ୱାଙ୍ଗକେମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ମୁଖିଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟକୁ ଆପତ୍ତିଜନକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଯାଇଥିଲା।  ଏହି ମାମଲାରେ ସାମ୍ବାଦିକ କିଶୋରଚନ୍ଦ୍ର ୱାଙ୍ଗକେମଙ୍କ ସହ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଏରାଣ୍ଡ୍ରୋ ଏରାଣ୍ଡ୍ରୋ ଲିଚୋବାମଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ପରେ ଜେଲକୁ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିବା ପୋଲିସ କହିଛି।  ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଭୟଙ୍କୁ ବିନା ଜେଲରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଥିଲା। ଇମ୍ଫାଲ ପଶ୍ଚିମ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ କେ ମେଘଚନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଆଇପିସିର ଧାରା 153A ଅନୁଯାୟୀ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେମାନେ ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ଜାତି ସମୂହର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଘୃଣାଭାବ ବିସ୍ତାର କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।  

 ଉଭୟ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଓକିଲ ଭିକ୍ଟର ଚୋଙ୍ଗଥାମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାମିନ ପାଇଁ କୋର୍ଟରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକତା ସମାପ୍ତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ଏନଏସଏ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ଜାମିନ ବଣ୍ଡ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଜାମିନ କାଗଜପତ୍ରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଛି, ଏହି ସମୟରେ ପୋଲିସ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏନଏସଏ ଲାଗୁ କରିଥିଲା ।

  ଏନ୍ଏସ୍ଏ ଅଧୀନରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ମଣିପୁର ମାନବ ଅଧିକାର କର୍ମୀ ଲିଚମ୍ବମ୍ ଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। 

 ୱାଙ୍ଗକେମ୍ ଏବଂ ଲିଚୋମ୍ବମ୍ କିଏ ?

 କିଶୋରଚନ୍ଦ୍ର ୱାଙ୍ଗକେମ୍ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଟିଭି ସାମ୍ବାଦିକ । ନଭେମ୍ବର 2018 ରେ ସେ ମଣିପୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏନ ବିରେନ ସିଂଙ୍କ ସରକାରକୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ, ଏପ୍ରିଲ୍ 2019 ରେ ମୁକ୍ତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ NSA ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । 6 ମାସ ଜେଲରେ ରହିବା ପରେ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2020 ରେ ପୁନର୍ବାର ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।  ଡିସେମ୍ବର 2020 ରେ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବା ପରେ ସେ ସୀମାନ୍ତ ମଣିପୁରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

 ଲିଚମ୍ବମ୍ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ତାଙ୍କୁ ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା, ପରେ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନରେ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା।  ସେ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପିପୁଲ୍ସ ପୁନର୍ଗଠନ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଆଲାଇନ୍ସ ନାମକ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ଜଣାଶୁଣା ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଇରୋମ ଶର୍ମିଲା ମଧ୍ୟ ସେହି ଦଳର ଟିକେଟରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ।

ଆଜି ହାଇକୋର୍ଟ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଖଲାସ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଓକିଲ ବେଆଇନ ଗିରଫଦାରୀ ବିରୋଧରେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହିଁ ଏନଏସ୍‌ଏ ଲାଗିଥାଏ। ହେଲେ ଗୋ-ମୂତ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

The post ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିଲେ ମଣିପୁର ସାମ୍ବାଦିକ କିଶୋର ଚନ୍ଦ୍ର ୱାଙ୍ଗଖେମ : ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଏନଏସ୍‌ଏରେ ହୋଇଥିଲେ ଗିରଫ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Kishore Chandra, Manipur Journalist, NSASatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *