ପେଗାସସ୍ ଜାସୁସି ତାଲିକାରେ ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀ,ତୋଗଡିଆ ଓ ପୂର୍ବ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲାଣି ୧୨୮ ଜଣଙ୍କ ନାଁ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଦି ୱାୟାରରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାଗେସସ୍ ଜାସୁସି ତାଲିକାରେ ରାକେଶ ଆସ୍ଥାନା, ଏ.କେ ଶର୍ମା, ଆଲୋକ ବର୍ମା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ହ୍ଯାକ୍ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଆସ୍ଥାନା ଏବଂ ଶର୍ମାଙ୍କ ଫୋନ୍ ଜାନୁୟାରୀ 31, 2019 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାସୁସି ତାଲିକାରେ ରହିଥିଲା। ଫେବୃଆରୀ 2019 ରେ ତାଙ୍କୁ ତାଲିକାରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ ପତ୍ନୀ, ଝିଅ ଏବଂ ଜ୍ବାଇଁଙ୍କ ଫୋନ ଟ୍ୟାପିଂ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଏହି ଦାବିକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମୋବାଇଲଗୁଡିକର ଫୋରେନସିକ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଆଲୋକ ବର୍ମା ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି । 

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେର୍ ତିଆରି କରୁଥିବା ଇସ୍ରାଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ NSO ଗ୍ରୁପ୍ କହିଛି ଯେ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରର ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ତାଲିକାର ପେଗାସସ୍ କିମ୍ବା NSO ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ।  ତେବେ ସରକାର ଏବଂ ଶାସକ ବିଜେପି ପେଗାସସ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟକୁ ମିଥ୍ୟା ବୋଲି କହି ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି।  ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଗ୍ରୁପ୍ NSO କହିଛି ଯେ ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ଡାଟାବେସ୍ ଫ୍ରାନ୍ସର ନନ୍ ପ୍ରଫିଟ୍ ମିଡିଆ ସଂଗଠନ ଫରବିଡେନ୍ ଷ୍ଟୋରୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି।

 ଭାରତରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୨୮ ନାମର ଖୁଲାସା ?

 ତେବେ ପୂର୍ବତନ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଶିଳ୍ପପତି ଅନିଲ ଅମ୍ବାନୀ, ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ନେତା ପ୍ରବୀଣ ତୋଗାଡିଆଙ୍କ ସମେତ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନାମ ଏହି ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛି। ଦ ୱାୟାର କହିଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା 128 ଜଣଙ୍କ ନାଁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ଫୋନ୍ ଟ୍ୟାପିଂ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ , ଅନ୍ୟ 16 ଟି ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି।  ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସର ମିଡିଆ ସଂଗଠନ ‘ଫରବିଡେନ୍ ଷ୍ଟୋରୀ’ 50,000 ଲୋକଙ୍କ ଡାଟାବେସ୍ ପାଇଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଫୋନ୍ ଇସ୍ରାଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ NSO ଗ୍ରୁପ୍ ଦ୍ଵାରା ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲା।  ଦି ୱାୟାର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଛି କିମ୍ବା ଭାରତରେ ହ୍ୟାକ୍ ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନେତା, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ, ସାମ୍ବାଦିକ, ଆଇନଜୀବୀ ଇତ୍ୟାଦି ଅଛନ୍ତି।

ଆଲୋକ ବର୍ମା: ସିବିଆଇ ବନାମ ସିବିଆଇ ମାମଲା କଣ ?

 ଚର୍ଚିତ ସିବିଆଇ ବନାମ ସିବିଆଇ ମାମଲାରେ ଆଲୋକ ବର୍ମା ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ପକ୍ଷ । 1979 ରେ ମାତ୍ର 22 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇଥିବା ବର୍ମାଙ୍କୁ AGMUT (ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଗୋଆ, ମିଜୋରାମ, ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ) କ୍ୟାଡର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ପୋଲିସ କମିଶନର, ଦିଲ୍ଲୀର ଜେଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ, ମିଜୋରାମର ଡିଜିପି ଏବଂ ପୁଡୁଚେରୀ ଇତ୍ୟାଦି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ସିବିଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହୋଇଥିଲେ।  ସିବିଆଇ ଇତିହାସରେ ବର୍ମା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଅଧିକାରୀ ଯିଏକି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଦରେ ଲାଟେରାଲ୍ ଏଣ୍ଟ୍ରି କରିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର 21, 2018 ରେ, ଆଲୋକ ବର୍ମା ସିବିଆଇରେ ଦୁଇ ନମ୍ବର ବିବେଚିତ ତତ୍କାଳୀନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଅସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ। ମାଂସ ବ୍ୟବସାୟୀ ମୋଇନ୍ କୁରେଶି ମାମଲାରେ ସତୀଶ ସାନା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଦୁଇ କୋଟି ଟଙ୍କା ନେଇଥିବାରୁ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା।  ଏଥିସହିତ ରାକେଶ ଅସ୍ଥାନା ମଧ୍ୟ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ।

 କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭିଜିଲାନ୍ସ କମିଶନ (ସିଭିସି) ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତିନି ଜଣିଆ କମିଟି ତାଙ୍କୁ ଏହି ପଦରୁ ହଟାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।  ଅକ୍ଟୋବର 23, 2018 ରେ ତତ୍କାଳୀନ ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ବର୍ମାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରାଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଆଠଟି ଫୋନ୍ ପେଗାସସ୍ ସ୍ପାଏୱେୟାର ବ୍ୟବହାର କରି ଏକ ଅଜ୍ଞାତ ଭାରତୀୟ ଏଜେନ୍ସି ଦ୍ୱାରା ଜାସୁସି ତାଲିକାରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ଆଲୋକ ବର୍ମା 31 ଜାନୁୟାରୀ 2019 ରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ।

 ରାକେଶ ଅସ୍ଥାନା 1961 ମସିହାରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ରାଞ୍ଚିରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।  ସେ ଗୁଜୁରାଟ କ୍ୟାଡରର 1984 ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ। ସେ ଧାନବାଡରେ ସିବିଆଇର ଦୁର୍ନୀତି ନିବାରଣ ଶାଖାର ଏସପି ଥିଲେ।  ଏହା ପରେ ସେ ରାଞ୍ଚିରେ ଡିଜି ପଦରେ ଥିଲେ। ବିହାରରୁ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଯେତେବେଳେ ଅଲଗା ହୋଇନଥିଲା, ସେତେବେଳେ ରାକେଶ ଅସ୍ଥାନା ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲାର ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ, ଯେମିତିକି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ସମୟରେ ଚାରା ଘୋଟାଲା , ଗୁଜରାଟରେ 2002 ଗୋଦ୍ରା ଟ୍ରେନ୍ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ଗୋଦ୍ରା ମାମଲା ସମୟରେ ଆସ୍ଥାନା ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ୍ ଥିଲେ।  1996 ରେ, ଆସ୍ଥାନା ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦଙ୍କୁ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ଧରି ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ 1997 ରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କୁ ମାତ୍ର 35 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା।  ତା’ପରେ ସେ ସିବିଆଇର ଏସପି ହୋଇଥିଲେ।

 ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୋଦ୍ରା ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ SIT ଦ୍ୱାରା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଗୋଦ୍ରା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆର.କେ ରାଘବନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏସଆଇଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା।  ରାକେଶ ମଧ୍ୟ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଜୁଲାଇ 26, 2008 ରେ ମାତ୍ର 22 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲାର ସମାଧାନ କରିଥିଲେ।  ସେ ହିଁ 2014 ମସିହାରେ ଆଶାରାମ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୁଅ ନାରାୟଣ ସାଇଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ କରିଥିଲେ।  2016 ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ସିବିଆଇର ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କରାଯାଇଥିଲା।  

ତା’ପରେ ସେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ। ଲାଞ୍ଚ ଅଭିଯୋଗରେ ତତ୍କାଳୀନ ସିବିଆଇ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲୋକ ବର୍ମା ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲା ଦାୟର କରିଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ କ୍ଲିନ୍ ଚିଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିବା ରିପୋର୍ଟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।  ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ପୂର୍ବତନ ସିବିଆଇର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରାକେଶ ଅସ୍ଥାନା ଏବଂ ଡିଏସପି ଦେବେନ୍ଦ୍ର କୁମାରଙ୍କୁ କ୍ଲିନ୍ ଚିଟ୍ ଦେଇଥିଲା। ସିବିଆଇ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଆସ୍ଥାନା ଏବଂ ଦେବେନ୍ଦ୍ର କୁମାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପ୍ରମାଣ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି।  ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସ୍ଥାନାଙ୍କୁ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ବଳ (ବିଏସ୍ଏଫ୍) ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି।

 ଅରୁଣ କୁମାର ଶର୍ମା ମୂଳତ ବିହାରର। ସେ ଗୁଜୁରାଟ କ୍ୟାଡରର 1987 ବ୍ୟାଚ୍ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।  ଏପ୍ରିଲ୍ 2015 ରେ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ସିବିଆଇର ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କରାଯାଇଥିଲା।  ଏହା ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର CRPF ର ADG ହୋଇଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କମିଶନର ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ସେହି ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ଗୁଜୁରାଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଗୁଜରାଟ ପୋଲିସର ଡିଜିପି। 2018 ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଦ ବ୍ୟବସାୟୀ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କୁ ଦେଶ ବାହାରକୁ ପଠାଇଥିବାରେ ଅରୁଣ କୁମାର ଶର୍ମାଙ୍କ ହାତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

 ସେତେବେଳେ ସେ ସିବିଆଇର ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଥିଲେ। ରାହୁଲ କହିଥିଲେ ଯେ ଶର୍ମା ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଲୁକଆଉଟ୍ ନୋଟିସକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଖସିଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15, 2018 ରେ ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସିବିଆଇର ଯୁଗ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏ.କେ ଶର୍ମା ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଲୁକ୍ ଆଉଟ୍ ନୋଟିସକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥିବା କାରଣରୁ ମାଲ୍ଯା ପଳାୟନ କରିଛନ୍ତି।  ଗୁଜୁରାଟର କ୍ୟାଡର ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରୀ ଶର୍ମା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରିୟ। ଉକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ନୀରବ ମୋଦୀ ଏବଂ ମେହୁଲ ଚୋକସିଙ୍କୁ ଦେଶ ବାହାରକୁ ପଠାଇବାରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ରାହୁଲ୍ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। 

The post ପେଗାସସ୍ ଜାସୁସି ତାଲିକାରେ ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀ,ତୋଗଡିଆ ଓ ପୂର୍ବ ସିବିଆଇ ଅଧିକାରୀ : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲାଣି ୧୨୮ ଜଣଙ୍କ ନାଁ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Pegasus Phone TappingSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *