ପେଗାସସ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ ତାଲିକାରେ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ସହିତ ଅନେକ ତିବ୍ଦତୀୟ ଅଧିକାରୀ : ରିପୋର୍ଟ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ତିବ୍ଦତୀୟ ଧର୍ମଗୁରୁ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତାମାନେ ମଧ୍ୟ ପେଗାସସ୍‌ ସ୍ପାଇୱେୟାର ଜାସୁସିରୁ ବର୍ତ୍ତି ନାହାନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତାଲିକାରୁ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତାମାନଙ୍କ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ, ସେକଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। 

  ଦି ଗାର୍ଡିଆନ ଅନୁଯାୟୀ, ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ଡାଟାବେସରେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମ ନେତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀ, ଅନେକ ତିବ୍ଦତୀୟ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ୨୦୧୭ ଶେଷ ଏବଂ ୨୦୧୯ ଆରମ୍ଭ ମଧ୍ୟରେ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଭାବେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

 ତେବେ, ତାଲିକାରେ ସେମାନଙ୍କର ଫୋନ୍ ନମ୍ବରର ଉପସ୍ଥିତି ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଫୋନ୍ ପେଗାସସ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି। ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ହେଲେ ଏହାର ଫୋରେନସିକ୍ ଯାଞ୍ଚ୍ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

 ଦି ୱାୟାର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଉପରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ନଜର ରଖିବାର ପ୍ରଥମ ଅଧିକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ୧୭ ତମ ଗୟାଲୱାଙ୍ଗ କରିମା ଉଗିନ୍ ଟ୍ରିନି ଡର୍ଜେ କର୍ମଚାରୀ। ତିବ୍ଦତୀୟ ବୌଦ୍ଧ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଡୋର୍ଜେ ହେଉଛି ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସାଧୁ। ସେ 2017 ଆରମ୍ଭରୁ ଭାରତ ବାହାରେ ରହୁଛନ୍ତି।

 2000 ମସିହାରେ କର୍ମା ଭାରତ ଛାଡି ପଳାଇଥିଲେ।  ତାଙ୍କ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଭଲ ନଥିଲା। ଦ ୱାୟାର ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମାର୍ଚ୍ଚ 2018 ରେ କର୍ମା ଏକ ଡୋମିନିକାର ପାସପୋର୍ଟ ନେଇଥିଲେ। ତେରସିଂ ହେଉଛନ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଭାରତ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ।

 ୱାୟାର ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ପରାମର୍ଶଦାତା ଟେନଜିନ୍ ଟକ୍ଲାହା ଏବଂ ଚିମି ରିଗେନ୍ ଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦଲାଇଲାମା ବାଛିବା ପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ସାମଡୋଙ୍ଗ ରିନ୍ପୋଚେ ମଧ୍ୟ 2018 ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏକ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିଲେ।

 ରେକର୍ଡରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ନିର୍ବାସିତ ତିବ୍ଦତୀୟ ସରକାରର ମୁଖ୍ୟ ଲୋବସଙ୍ଗ ସାଙ୍ଗେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତିବ୍ଦତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଫୋନ୍ ଟ୍ୟାପିଂ ତାଲିକାରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧି, ରାଜନୀତିକ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର, ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପୁତୁରା ଅଭିଷେକ ବାନାର୍ଜୀ, ପୂର୍ବତନ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ଅଶୋକ ଲାଭସା, କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ, ୪୦ରୁ ଅଧିକ ସାମ୍ବାଦିକ, ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ଓ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଫୋନ ନମ୍ବର ରହିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଏହି ପାଗେସସ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ଭାରତର ଦ ୱୟାର ୱେବସାଇଟ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ହେଲେ ଆମେରିକାର ୱାଶିଂଟନ୍‌ ପୋଷ୍ଟ, ଇଂଲଣ୍ଡର ଦ ଗାର୍ଡ଼ିଆନ୍‌, ଫ୍ରାନ୍ସର ଲେ ମଣ୍ଡେ ।

The post ପେଗାସସ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ ତାଲିକାରେ ଦଲାଇଲାମାଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ସହିତ ଅନେକ ତିବ୍ଦତୀୟ ଅଧିକାରୀ : ରିପୋର୍ଟ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, dalalilama, Pegasus Phone TappingSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *