ଭାରତକୁ ପାକିସ୍ତାନ କରିବା ପାଇଁ କରାଯାଉଛି ପ୍ରୟାସ: ମୋହନ ଭାଗବତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ କିଛି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱୟଂସେବକ ସଂଘର ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଆସାମର ଗୁଆହାଟୀରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୧୯୩୦ ମସିହାରୁ ଦେଶରେ ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଛି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, ଭାରତକୁ ପାକିସ୍ତାନ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି।

ପଞ୍ଜାବ, ସିନ୍ଧ, ଆସାମ, ବଙ୍ଗଳା ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ଏସବୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା କିଛି ମାତ୍ରାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳିଥିଲା।  ମୋହନ ଭାଗବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବଙ୍ଗଳାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧା ମିଳିପାରିପାରିଥିଲା ବେଳେ ଆସାମରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ବି ସେମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି।

ସିଏଏ ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର କୌଣସି କ୍ଷତି କରେ ନାହିଁ: ଭାଗବତ

ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋହନ ଭଗବତ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ। ମୋହନ ଭଗବତ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ଆଇନର କୌଣସି ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନର ନାଗରିକତ୍ୱ ବିଲ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ଏହା କୌଣସି ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନର କ୍ଷତି କରିବ ନାହିଁ।

ଆରଏସଏସ ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶ ଏବେ ଅସୁବିଧାରେ ଅଛନ୍ତି। ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ। ଭାରତର ଅନେକ ଆହ୍ଵାନକୁ ଦୂର କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି ଏବଂ ସେହି ଆହ୍ଵାନ ଏବଂ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଆଗକୁ ବଢୁଛି। ବସୁଧୈବ କୁଟୁମ୍ବକମ୍ ବିଶ୍ଵାସ ସହିତ ଭାରତ ପୁଣିଥରେ ବିଶ୍ୱରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଅଖଣ୍ଡ ଭାରତ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁ, ସେତେବେଳେ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଶକ୍ତି ହାସଲ କରିବା ନୁହେଁ, ବରଂ ଧର୍ମ (ନୀତି) ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ହେବା, ଯାହା ସନାତନ (ଅନନ୍ତ) ଏହା ମାନବିକତା ଏବଂ ଏହାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ କୁହାଯାଏ।

ଆରଏସଏସ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁଆହାଟୀରେ ରହିବା ସମୟରେ ଭାଗବତ ଆସାମର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ତଥା ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ମଣିପୁର ଏବଂ ତ୍ରିପୁରା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ବରିଷ୍ଠ ଆରଏସଏସ ନେତାଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିବେ। ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାର ୨୦୨୧ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବା ପରେ ଭାଗବତଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ଆସାମ ଗସ୍ତ।

Read Moreଆଜିର ଖବର, ଜାତୀୟ ଖବର, ଆସାମ, ଜନସଂଖ୍ୟା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ପାକିସ୍ତାନ, ଭାରତ, ଭାରତୀୟ ମୁସଲମାନ, ମୋହନ ଭାଗବତThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *