କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଦେଶ ପାରିତ କଲେ ବିଚାରପତି

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାର ଦିନ କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ସବ୍ୟସାଚୀ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରାଜେଶ ବିନ୍ଦଲଙ୍କ ଦ୍ବାରା ତାଙ୍କ କେସ୍ କୁ ଏକ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଛନ୍ତି।

 ଜୁଲାଇ 16 ତାରିଖରେ ଜଷ୍ଟିସ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏକ ମାମଲାର ଭର୍ଚୁଆଲ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କନେକ୍ଟିଭିଟି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଆଉ ଏହି ମାମଲାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡିଭିଜନ ବେଞ୍ଚକୁ ମାମଲା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ନେଇ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କୋର୍ଟ ପ୍ରଶାସନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଦେଶ ପାରିତ କରିଥିଲେ। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ , “ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲି ଯେତେବେଳେ ମୋର ଅଧିକାରୀ, ମୋତେ କହିଥିଲେ ଯେ ଜୁଲାଇ 16, 2021 ରେ ମୋର ନ୍ୟାୟିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ସତ୍ତ୍ୱେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଏହି କେସ୍ କୁ ଡିଭିଜନ ବେଞ୍ଚକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। 

 କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ Appellate Side Rule ର କଥିତ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା କହି ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  “ଯଦିଓ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି (କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ସମେତ) Master of the Roster କିନ୍ତୁ ସେ ମାଷ୍ଟର ଅଫ୍ ଅଲ୍ ନୁହନ୍ତି। 

 ଅଦାଲତ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କୌଣସି ଅପରାଧିକ ଅବମାନନା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି ନାହିଁ କିମ୍ବା ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା 227 ଅନୁଯାୟୀ ସିଭିଲ୍ ରିଭିଜନାଲ ମାମଲାରେ କୌଣସି ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ଯାହା ସଂପୃକ୍ତ ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚ ସମ୍ମୁଖରେ ଏପରି ତାଲିକା ଆବଶ୍ୟକ କରିବ।  ତଦନୁସାରେ, ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବିନା ଜାଣତରେ ରାତାରାତି ମାମଲାର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନିୟମର ଉଲ୍ଲଘଂନ। 

 ଜୁଲାଇ 19 ରେ ଏହି ମାମଲାରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏକ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲେ ଯାହା ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କୋର୍ଟର ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦର୍ଶାଇଥିଲା ।  ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶୁଣାଣିରେ କ୍ରମାଗତ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ହେତୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଏବଂ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କୋଅର୍ଡିନେଟରଙ୍କ ସମେତ ହାଇକୋର୍ଟ ପ୍ରଶାସନ ବିରୋଧରେ ଏକ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା।

 କୋର୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଶେଷ ମୂଳଦୁଆ, ସିଷ୍ଟମରେ ବିଶ୍ୱାସକୁ ପୁନଃସ୍ଥାପିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପ୍ରାଥମିକତା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦିଓ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ହେଉଛନ୍ତି ‘ରୋଷ୍ଟର ଅଫ୍ ମାଷ୍ଟର’, ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଇ ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଏବଂ କଳ୍ପନା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ତାଙ୍କୁ ଅସୀମ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରେ ନାହିଁ।

 “ନ୍ୟାୟ ବିତରଣର ସମସ୍ତ ହିତାଧିକାରୀ, ମକଦ୍ଦମାକାରୀ, ବାରର ସଦସ୍ୟ, ସମ୍ମାନିତ ସହକର୍ମୀ, ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ତଥା ଏହି କୋର୍ଟର ପ୍ରତ୍ୟେକ କର୍ମଚାରୀ ଏକ ସମ୍ପୃକ୍ତ ସ୍ଥାନରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ପ୍ରକୃତ ପ୍ରଶାସନିକ ଯନ୍ତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ ହକଦାର।  ମାମଲା ବଣ୍ଟନ ସମୟରେ ‘ମାଷ୍ଟର ଅଫ୍ ରୋଷ୍ଟର’ ଧାରଣାକୁ “ମାଷ୍ଟର ଅଫ୍ ଅଲ୍ ସର୍ଭେ” ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।” 

 କୋର୍ଟ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଚୁଟଜପା‟ (ୟିଦିସ୍) ବୋଧହୁଏ ପ୍ରଶଂସିତ ନୁହଁନ୍ତି। ତଥାପି, ସ୍ୱଚ୍ଛତା କରିଡରରେ ଫୁସ ଫୁସ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏହା ସୁସ୍ଥ ପରମ୍ପରା ନୁହେଁ। “

  ତେବେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭ୍ୟାସଗତ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଭାବରେ ଏବଂ କିଛି ବର୍ଷ କୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଭାବରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ସମ୍ମାନର ସହିତ ନ୍ୟାୟିକ ଶୋଭା ଏବଂ ମାଲିକାନାକୁ ଅବମାନନା କରିବେ ନାହିଁ।  

The post କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଦେଶ ପାରିତ କଲେ ବିଚାରପତି appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Kolkata high courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *