ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁଡିକ ଏବେ ବଡ଼ ବଡ଼ ବେପାରୀ ସଂସ୍ଥା ହୋଇଗଲେଣି : ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ମହାମାରୀ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ପରିସ୍ଥିତି ସମୟରେ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖରୁ ଲାଭ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ଏବେ ବଡ଼ବଡ଼ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାରେ ପରିଣତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଦେଶର ହସ୍ପିଟାଲକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏଭଳି କଡା ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ” ମାନବ ଦୁଃଖରୁ ବଞ୍ଚିଛ , ଯାହାଙ୍କ ସେବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସେହି ନାଗରିକଙ୍କ ଠାରୁ ମୂଲ୍ୟ ନେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରୁଛ । ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଉପଯୁକ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ସହିତ ଉନ୍ନତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ COVID କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଯୋଗାଇଦେବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସୋମବାର ଏଭଳି ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇଛନ୍ତି।  ରାଜ୍ୟ ସରକାରଗୁଡ଼ିକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅନୁମତି ନଦେଇ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ହସ୍ପିଟାଲ ଖୋଲିବା ଦରକାର ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଉପଯୁକ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନଥିବାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବା ହେତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତୀବ୍ର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  ଏଥିସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ବଦଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ ହସ୍ପିଟାଲର ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇପାରିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

 ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ କହିଛନ୍ତି,

 “ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହା ଘଟିଛି ତାହା ସାମ୍ନା କରିବା, ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡିକ ଏବେ ଏକ ବୃହତ୍ ଶିଳ୍ପରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଇଛି। ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ଏବେ ରିୟଲ-ଇଷ୍ଟେଟ ସଂସ୍ଥାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ଦୁଃଖରୁ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଉପାର୍ଜନର ମେସିନ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଆମେ ନାଗରିକଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା ନାହିଁ, ଡାକ୍ତରଖାନା ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।”

 ଉପଯୁକ୍ତ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଏବଂ ଏନଓସି ବିନା ଆବାସିକ ଅଟ୍ଟାଳିକାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ନର୍ସିଂହୋମଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ଦରକାର, ଏହା ପ୍ରତି ବଦଳରେ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଅତିରିକ୍ତ ସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। 

 ରାଜ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ଏବଂ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଛୋଟ ଆବାସିକ ଅଟ୍ଟାଳିକାରେ ରଖି ପାରିବୁ ନାହିଁ। “

 26.11.2020 ରେ ଗୁଜୁରାଟର ରାଜକୋଟରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏମଆର ଶାହାଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହାର ସୁ ମୋଟୋ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ।

  18 ଡିସେମ୍ବର 2020 ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରଖାନା ଗୁଡ଼ିକରେ ଅଗ୍ନି ନିରାପତ୍ତା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ତଥା ଅଡିଟ୍ ଉପରେ ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବେଞ୍ଚ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର ସମୟସୀମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆଉ ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟର ଗୁଜୁରାଟ ସରକାରଙ୍କୁ ତାଗିଦ୍ କରିଛନ୍ତି। 

 ରାଜକୋଟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏପରି ଏକ ଘଟଣା ଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ରୋଗୀ କୋଭିଡରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପରଦିନ ତାଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯିବାର ଥିଲା ଏବଂ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ! ଦୁଇଜଣ ନର୍ସ ଯେଉଁମାନେ ବାଥରୁମ୍ ଯାଇଥିଲେ ସେମାନେ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । “

 “ଏଗୁଡ଼ିକ ମାନବ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ଯାହା ଆମ ଆଖି ଆଗରେ ଘଟିଛି ! ଏବଂ ତା’ପରେ ଆମେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢୁଛୁ! ଆମେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଭାବରେ ଦେଖୁ ନା ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ମାନବିକତାର ସେବା ଭାବରେ ଦେଖୁଛୁ ? ଏହା ହେଉଛି ଆମର ସମସ୍ୟା ବୋଲି ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କହିଛନ୍ତି।”

 ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟା କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଗୋଟିଏ ୧୦ ମହଲା ବିଲଡିଂରେ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ୪ରୁ ୫ଟି ବେଡ ରହିଛି ଓ କୋଠାକୁ ବ୍ୟବହାର ଅନୁମତି ମିଳିନାହିଁ ତେବେ ତାହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ କି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ କଳ୍ପନା କରାଯାଉ। ଯଦି ଏପରି ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆମେ ବନ୍ଦ କରିଦେବା, ତା’ହେଲେ ମୋଟ ୩୦ ହଜାର ହସ୍ପିଟାଲ ବେଡ୍‌ ଉପଲବ୍ଧ ହେବନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଏହାର ଜବାବରେ ଜଷ୍ଟିସ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ କହିଛନ୍ତି, ଏଭଳି ବିଲ୍ଡିଂରେ ଥିବା ନର୍ସିଂ ହୋମର ଦୋଷତ୍ରୁଟିକୁ କେବେ ହେଲେ ମାଫ୍ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଜଷ୍ଟିସ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋର୍ଟ ଯଦି କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରୁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ଏହାକୁ ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ତାହା ସରକାର ଦେଖିବା ଉଚିତ। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାନ୍ତୁ। ଆମେ କେବେ ହେଲେ ଛୋଟ ଛୋଟ ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏପରି ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରିବୁ ନାହିଁ। ଗୁଜରାଟ ସରକାର ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତି କୋହଳ ନୀତି ପୋଷଣ କରିଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତିକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତୁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଶାହା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ମନରୁ ଏପରି ଧାରଣା ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଏକ ବେଆଇନ, ଏନ୍ଓସି ନାହିଁ କିମ୍ବା ମାସ ମାସ ଧରି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।” 

The post ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ହସ୍ପିଟାଲ ଗୁଡିକ ଏବେ ବଡ଼ ବଡ଼ ବେପାରୀ ସଂସ୍ଥା ହୋଇଗଲେଣି : ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, hospital, supreme courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *