ଫୋନ୍ ହ୍ଯାକିଂ କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଟାକ୍ଷ – ” ଆମେ ଜାଣିଛୁ ସେମାନେ କଣ ପଢୁଛନ୍ତି “

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଇସ୍ରାଏଲ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ପେଗାସସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତା, ସାମ୍ବାଦିକ, ଓକିଲ, ଆକ୍ଟିଭିସ୍ଟ୍ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଡ ବଡ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ବିରୋଧୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ,” ସେ କଣ ପଢୁଛନ୍ତି ତାହା ଆମେ ଜାଣୁ। ”  

  ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଭାରତରେ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି।  ପ୍ୟାରିସ୍ ଭିତ୍ତିକ ସଂସ୍ଥା ‘ଫରବିଡେନ୍ ଷ୍ଟୋରୀଜ୍ ‘ ଏବଂ ଆମ୍ନାଷ୍ଟେ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ସମେତ ସମସ୍ତ ଜଣାଶୁଣା ସଂଗଠନ ମିଳିତ ଭାବେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ବାହାରିଛି।

    ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ହ୍ୟାକିଂ ସଫ୍ଟୱେୟାରକୁ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସମେତ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ସରକାର ହ୍ଯାକ୍ କରିଛନ୍ତି।  ଏହି ଫୋନ୍ ନମ୍ବରଗୁଡିକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, ସାମ୍ବାଦିକ, ବୈଜ୍ଞାନିକ, ବିରୋଧୀଦଳର ନେତା, ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। 

   ତେବେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ, ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ସମେତ ସମସ୍ତ ବଡ ବଡ ସଂଗଠନର ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିରୋଧୀଦଳର ନେତା ତଥା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକିଂ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ର ପେଗାସସ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।  ଅପରପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।  

ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦେଶରେ ବେଆଇନ ଭାବେ କାହାର ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇନାହିଁ । ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ମାମଲାରେ କେବଳ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ କରିବା ପରେ କାହାର ଫୋନ୍ ଟ୍ୟାପ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ।

   ଆଜି ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ଜଣା ପଡ଼ିଛି। 

The post ଫୋନ୍ ହ୍ଯାକିଂ କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଟାକ୍ଷ – ” ଆମେ ଜାଣିଛୁ ସେମାନେ କଣ ପଢୁଛନ୍ତି “ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Phone hacking, rahul gandhiSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *