ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଦ୍ୱାରା ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି: କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଚାରପତି ଠାରୁ ବଡ ବଡ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଇସ୍ରାଏଲର ଏକ ସଂସ୍ଥା ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଦ୍ୱାରା ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଫୋନ ନମ୍ବର ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା ଜଣା ପଡିଛି। ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ, ବଡ ବଡ ରାଜନେତା, ବିଶିଷ୍ଟ ସାମ୍ବାଦିକ, ଆଡଭୋକେଟ୍, ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ନାମ ସାମିଲ ଥିବା ଦାବି ହୋଇଛି। ଦି ଗାର୍ଡିଆନ୍ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ପୋଷ୍ଟ ସମେତ 16 ଟି ମିଡିଆ ସଂଗଠନର ମିଳିତ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ତେବେ ପେଗାସସ୍ ନାମକ ଜଣେ NSO ଏହି ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି । ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ହ୍ୟାକିଂ ସଫ୍ଟୱେର୍ କେବଳ ଅପରାଧୀ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ ।

 ଏହା ବ୍ୟତୀତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।  ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦେଶରେ ବେଆଇନ ଭାବେ କାହାର ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇନାହିଁ । ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଚିଠିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସହ ଜଡିତ ମାମଲାରେ କେବଳ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ କରିବା ପରେ କାହାର ଫୋନ୍ ଟ୍ୟାପ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରିବ।

 ସଫ୍ଟୱେର୍ ଅପବ୍ୟବହାର ଦାବି 

 ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ବାରମ୍ବାର ଏବଂ ବଡ଼ ଧରଣର ଅପବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ହ୍ୟାକିଂ ସଫ୍ଟୱେୟାରକୁ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସମେତ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ସରକାର ହ୍ଯାକ୍ କରିଛନ୍ତି।  ଏହି ଫୋନ୍ ନମ୍ବରଗୁଡିକ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, ସାମ୍ବାଦିକ, ବୈଜ୍ଞାନିକ, ବିରୋଧୀଦଳର ନେତା, ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ମାନବାଧିକାର କର୍ମୀ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଏଥିରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ସହ ଜଡିତ କିଛି ଫୋନର ଫରେନସିକ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୩୭ ଟି ଫୋନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯାଇଛି।  ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଥିଲେ।  ଇସ୍ରାଏଲ୍ କମ୍ପାନୀ NSO ବିଶ୍ବର ୩୬ ଟି ସରକାରଙ୍କୁ ଏହି ସଫ୍ଟୱେର୍ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପରିଚୟ ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ।

 ତଥ୍ୟ କିପରି ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ?

 ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ଡାଟାବେସ୍ ପ୍ୟାରିସ୍ ଭିତ୍ତିକ ନନ୍ ପ୍ରଫିଟ୍ ମିଡିଆ ‘ଫରବିଡେନ୍ ଷ୍ଟୋରୀଜ୍ ‘ ଏବଂ ‘ଆମନେଷ୍ଟି ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍’ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ସେସ୍ କରାଯାଇଥିଲା।  ସେ ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ଅନ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ସେୟାର କରିଥିଲେ।  ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନର ନାମ ହେଲା ‘ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ପେଗାସସ୍’ । ‘ଫରବିଡେନ୍ ଷ୍ଟୋରୀଜ୍ ‘ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ NSO ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରର ରେକର୍ଡ ରହିଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଚିହ୍ନିତ ଅଧିକାଂଶ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ୧୦ ଟି ଦେଶରୁ ଆସିଛି। ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ, ଆଜେରବାଇଜାନ, ବହାରେନ, ହଙ୍ଗେରୀ, କାଜାଖସ୍ତାନ, ମେକ୍ସିକୋ, ମୋରୋକୋ, ରୱାଣ୍ଡା, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।  ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ସାମ୍ବାଦିକ, ତିନିଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା, ଜଣେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାରୀ, ଦୁଇ ଜଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମନ୍ତ୍ରୀ, ବର୍ତ୍ତମାନର ତଥା ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତଥା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହ୍ଯାକ୍ କରାଯାଇଛି।  ଏଥିସହ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ନାମରେ ପେଗାସସ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡାଟାବେସରେ ଏକ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ରହିଛି।  ତଥାପି, ଡାଟାବେସରେ ଯୋଡାଯିବା ପରେ ବିଚାରପତି ଏହି ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ରିପୋର୍ଟ ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରି ନାହିଁ।

 ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଭାରତରେ ୧୩ ଟି ଆଇଫୋନ୍ ଯାଞ୍ଚ୍ କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ନଅଟି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯାଇଥିଲା।  ଏହି ସମୟରେ, ସାତୋଟି ଆଇଫୋନରେ ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ମିଳିଲା । ତେବେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଯେଉଁ ତାଲିକା ଲିକ୍ ହୋଇଛି ତାହା ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

The post ପେଗାସସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଦ୍ୱାରା ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି: କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଚାରପତି ଠାରୁ ବଡ ବଡ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଫୋନ୍ ହ୍ୟାକ୍ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Mobile Tapping, PegasusSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *