ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇତିହାସରେ କେତୋଟି ପଦକ ଜିତିଛି ଭାରତ ?

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୮୯୬ ଗ୍ରୀସର ଏଥେନ୍ସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରଥମ ଆଧୁନିକ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଗେମ୍। ଏହି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରିବାକୁ ଭାରତକୁ ମାତ୍ର ଚାରି ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ୧୯୦୦ ମସିହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ୟାରିସ୍ ରେ ହୋଇଥିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ ଗେମ୍ ରେ ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ଆଥଲେଟ୍ ନରମାନ୍ ପ୍ରିଚାର୍ଡଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ସେ ପୁରୁଷ ୨୦୦ ମିଟର ଏବଂ ପୁରୁଷ ୨୦୦ ମିଟର ଦୌଡ଼ରେ ଦୁଇଟି ପଦକ ଜିତିଥିଲେ ।

 ସେହି ଦିନଠାରୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସମର୍ ଗେମ୍ସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଚାଲିଛ। ୧୯୨୦ ରେ ଚାରି ଜଣ ଆଥଲେଟ୍ ଏବଂ ଦୁଇଜଣ ରେସଲରଙ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଥମ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଟିମ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ୧୯୨୮ ମସିହାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହିପରି ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍ ର ଆଧିପତ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ।

ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ହକିରେ ୩ଟି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ 

ଧ୍ୟାନଚାନ୍ଦ ଭାରତୀୟ ହକିକୁ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ ୧୯୨୮ (ଆମଷ୍ଟରଡାମ୍), ୧୯୩୨ (ଲସ୍ ଆଞ୍ଜେଲସ୍) ଏବଂ ୧୯୩୬ (ବର୍ଲିନ୍) ରେ ତିନୋଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ହାସଲ କରି ସେ ଦେଶକୁ ଗୌରାବାନିତ୍ବ କରି ଥିଲେ। 

 ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍ ୧୯୨୮ ରୁ ୧୯୩୬ ମଧ୍ୟରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରି ତିନିଟି ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲା। ୧୯୨୮ ଆମଷ୍ଟରଡାମ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟ୍ରିଆ, ବେଲଜିୟମ, ଡେନମାର୍କ ଏବଂ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଫାଇନାଲରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ୩-୦ ରେ ପରାସ୍ତ କରି ନିଜର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ହାସଲ କରିଥିଲା ​​।

 ୧୯୩୨ ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତ ଆମେରିକାକୁ ୨୪-୧ ରେ ପରାସ୍ତ କରି ଅଲିମ୍ପିକ ଇତିହାସରେ ବିଜୟର ସର୍ବ ବୃହତ ବ୍ୟବଧାନ ରେକର୍ଡ଼ କରିଥିଲା । ୧୯୩୬ ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଫାଇନାଲରେ, ଜର୍ମାନୀକୁ ୮-୧ ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ, ଯାହା ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଫାଇନାଲରେ ବିଜୟର ସର୍ବ ବୃହତ ବ୍ୟବଧାନ ଥିଲା। 

ସ୍ବାଧୀନତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ହକି: ଆଠଟି ପଦକ, ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ 

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ବିଜେତା ଭାରତୀୟ ଟିମ୍  )

 ୧୯୪୮ରେ ଭାରତ ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇବା ପରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡ଼ା ଫେଡେରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ଆଥଲେଟଙ୍କୁ ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ଏହି ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ଚିଫ୍ -ଡି-ମିଶନ୍ ର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ।  ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ଡ ହକି ଟିମ୍ ଫାଇନାଲରେ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ୧୯୪୮ ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିଲା ​​। ସ୍ୱାଧୀନ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାବେ ଭାରତ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଥିଲା ।

 ୧୯୫୬ ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଫାଇନାଲରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାସ୍ତ କରି ଷଷ୍ଠ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତି ଭାରତ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟ ଜାହିର କରିଥିଲା। ୧୯୬୦ ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଲା । ୧୯୬୪ ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଜିତି ଟିମ୍ ବାଉନ୍ସ ବ୍ଯାକ୍ କରି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁଇଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। 

 ୧୯୭୬ ମସିହାରେ ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତକୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ୧୯୨୮ ମସିହା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିନା ପଦକରେ ଭାରତ ଅଲମ୍ପିକ୍ ରୁ ଫେରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇ ୧୯୮୦ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ରେକର୍ଡ ୮ଟି ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲେ।

 ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପଦକ: ହେଲସିଙ୍କି ୧୯୫୨

 ଖାସାବା ଦାଦାସାହେବ ଯାଦବ ହେଲସିଙ୍କି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଇତିହାସ ରଚିଥିଲେ। ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଅଲିମ୍ପିକ ପଦକ (ବ୍ରୋଞ୍ଜ) ଜିତିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ହୋଇଥିଲେ।  ୨୭ ବର୍ଷୀୟା ଯାଦବ ପ୍ରଥମେ ୧୯୫୨ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଟିମ୍ ରେ ଅଣଦେଖା ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​। ଏହା ପରେ ସେ ପଟିଆଲାର ମହାରାଜାଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ମହାରାଜା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଅପିଲ୍ କରି ଥିଲେ ପରେ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ବାଟ ଫିଟିଥିଲା।

 ହେଲସିଙ୍କି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ । ୧୯୫୫ ମସିହାରେ ଯାଦବ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସରେ ସବ୍-ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ସେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆଣ୍ଠୁରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ବାଦ୍ ପଡିଥିଲେ। ୧୯୮୪ ରେ ଏକ ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଟେନିସରେ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଏକମାତ୍ର ପଦକ: ଆଟଲାଣ୍ଟା ୧୯୯୬ 

 ସେହି ସମୟରେ ହକି ସହିତ ଟେନିସ୍ ରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇ ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ଲିଆଣ୍ଡର୍ ପେସ୍ ଆଟଲାଣ୍ଟା ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପୁରୁଷ ଏକକ ଇଭେଣ୍ଟର ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ।  ପେସ୍ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଆଣ୍ଡ୍ରେ ଆଗାସୀଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଥିଲେ ଯାହାଙ୍କୁ ସେ ୭-୬, ୬-୩ ସ୍କୋରରେ ହରାଇଥିଲେ । କ୍ରମାଗତ ତିନିଟି ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରୁ ବିନା ପଦକରେ ଫେରିବା ପରେ ଏହି ପଦକ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା ଥିଲା ।

 ପଦକ ଜିତିବାରେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା: ସିଡନୀ ୨୦୦୦

 ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ଜିତିବାରେ ସର୍ବପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହେଉଛନ୍ତି କର୍ଣ୍ଣମ ମଲେସୱାରିବ୍ରୋଡ। ସେ ସିଡନୀ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସର ୬୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ଭାରୋତ୍ତୋଳନ ମହିଳା ବର୍ଗରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।  ସେ ତାଙ୍କ ଇଭେଣ୍ଟରେ ମୋଟ ୨୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଉଠାଇଥିଲେ। ୧୧୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ସ୍ନାଚ୍ ବର୍ଗରେ ଆସିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୧୩୦ କିଲୋଗ୍ରାମ କ୍ଲିନ୍ ଏବଂ ଜର୍କ ବର୍ଗରେ ଆସିଥିଲା, ଉଭୟ ତାଙ୍କୁ ପଦକ ଜିତିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଥିଲା ।

 ଶୁଟିଂରେ ପ୍ରଥମ ପଦକ: ଏଥେନ୍ସ ୨୦୦୪

 ଭାରତର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ରାଜୀବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ରାଠୋର କେବଳ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିବା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସୁଟର ନୁହଁନ୍ତି, ସେ ଏହି ଖେଳରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତା ହେବାର ରେକର୍ଡ ନିଜ ନାମରେ କରିଛନ୍ତି। 

 ୧୫୦ ରୁ ୧୩୫ ସ୍କୋର ସହ ଫାଇନାଲ୍ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରି ତାଙ୍କୁ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ୫ ମ ସ୍ଥାନରେ ରାଠୋର ଏଥେନ୍ସ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଡବଲ୍ ଟ୍ରାପ୍ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ। ଫାଇନାଲରେ କ୍ରମାଗତ ଶୁଟିଂ ତାଙ୍କୁ ମୋଟ ୧୭୯ କୁ ନେଇଥିଲା, ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରୁ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ।

 ପ୍ରଥମ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ : ବେଜିଂ ୨୦୦୮

ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ଅଲିମ୍ପିକ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ଅଭିନବ ବିନ୍ଦ୍ରା ପୁରୁଷ ୧୦ ମିଟର ଏୟାର ରାଇଫଲ ବର୍ଗରେ ୭୦୦.୫ ସ୍କୋର ସହ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିଲେ। ଯୋଗ୍ୟତା ମଧ୍ୟରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିବା ପରେ, ବିନ୍ଦ୍ରା ୧୦.୦ ମାର୍କ ଉପରେ ଏକ ଭଲ ସ୍କୋର୍ କରିଥିଲେ।  ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଟ୍ ରେ ସେ ସାଥୀ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ହେନେରୀ ହାକକିନ୍ ଙ୍କ ହରାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ବିନ୍ଦ୍ରାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ୧୦.୮ ର ସଟ୍ ଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲେ ​​।ବେଜିଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତ ବକ୍ସିଂ ଏବଂ ରେସଲିଂରେ ଦୁଇଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ସହିତ ଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା ।

 ୨୦୧୨ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ 

 ୫୬ ବର୍ଷର ପରେ ସୁଶୀଲ କୁମାର ପୁରୁଷ ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ୍ (୬୬ କିଲୋଗ୍ରାମ) ବର୍ଗରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତି ଭାରତର ରେସଲିଂରେ ଆଉ ଏକ ପଦକ ଯୋଡିଥିଲେ। ୭୦ ମିନିଟର ବ୍ୟବଧାନରେ ତିନିଟି ବ୍ୟାଟିଂର ଏକ ସିରିଜ୍ ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ସେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଲିଓନିଡ୍ ସ୍ପ୍ରିଡୋନୋଭଙ୍କୁ ୩-୧ ଗୋଲରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଥିଲେ। 

 ବେଜିଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିବା ପରେ ବିଜୟନ୍ଦର ସିଂ ଭାରତର ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ୫-୮ ଗୋଲରେ କ୍ୟୁବାର ଏମିଲ କୋରିଆଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ।  ସେହିବର୍ଷ ସଫଳତା ପାଇଁ ଉଭୟ ବିଜୟନ୍ଦର ଏବଂ ସୁଶୀଲ ଖେଲ ରତ୍ନା ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ। 

 ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାଂଶ ପଦକ: ଲଣ୍ଡନ ୨୦୧୨ 

ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସାଇନା ନେହୱାଲ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିଥିଲେ (କ୍ରେଡିଟ୍ : ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଡଟ୍ କମ୍)

 2012 ରେ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ମୋଟ ୬ ଟି ପଦକ ସହିତ ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇପାରିଛି। ଭାରତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍ ଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଥିଲା କାରଣ ସଟଲର ସାଇନା ନେହୱାଲ ଏବଂ ବକ୍ସର ମେରି କୋମ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ଜିତିଥିଲେ। 

ବିଶ୍ୱ ଜୁନିୟର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ସାଇନା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଆଥଲେଟ୍ ଭାବରେ ମହିଳା ସିଙ୍ଗଲ୍ସରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ସେହିପରି ମେରି କୋମ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ଗ୍ରେଟ ବ୍ରିଟେନର ନିକୋଲା ଆଡାମସଙ୍କୁ ହରାଇ ପ୍ରଥମ ମହିଳା ଫ୍ଲାଏୱାଇଟ ଇଭେଣ୍ଟରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

 ୨୦୧୨ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ସହ ଯୋଗେଶ୍ୱର ଦତ୍ତ (କ୍ରେଡିଟ୍ : ରଏଟର୍ସ)

 ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଭାରତର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନକାରୀ ସୁଶୀଲ କୁମାର ତାଙ୍କ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପାଇ କୁସ୍ତିରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ତଥା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ରୌପ୍ୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।  ଏହି ସମୟରେ ଯୋଗେଶ୍ୱର ଦତ୍ତ ପୁରୁଷ ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ୍ (୬୦ କିଲୋଗ୍ରାମ) ବର୍ଗରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରି ତୃତୀୟ ଭାରତୀୟ ରେସଲର ଭାବରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ।

 ସୋମବାର ଲଣ୍ଡନରେ ଚାଲିଥିବା ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଗେମ୍ସ ୨୦୧୨ ରେ ଗଗନ ନାରଙ୍ଗ ୧୦ ମିଟର ଏୟାର ରାଇଫଲ ଶୁଟିଂ ଇଭେଣ୍ଟରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

 ଏକାଦଶ ଭାରତୀୟ ସୁଟର ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ୭ ଜଣ ପୁରୁଷ ଏବଂ ଚାରିଜଣ ମହିଳା ପ୍ରତିଯୋଗୀ ରହିଥିଲେ।  ଶୁଟର ବିଜୟ କୁମାର ଏବଂ ଗଗନ ନାରଙ୍ଗଜୋ ଯଥାକ୍ରମେ ରୌପ୍ୟ ଓ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ସହିତ ଭାରତୀୟ ମାର୍କମ୍ୟାନଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

 ପଦକ ଜିତିବାରେ ପ୍ରଥମ ମହିଳା କୁସ୍ତି: ରିଓ ୨୦୧୬

ରିଓ ଡି ଜେନେରିଓ: ବ୍ରାଜିଲର ରିଓ ଡି ଜେନେରିଓରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୨୦୧୬ ସମର ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ମହିଳା ରେସଲିଂ ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ୍ ୫୮ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ କିର୍ଗିଜସ୍ଥାନର ଆଇସୁଲୁ ଟିନିବେକୋଭାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ରେସଲର ସାକ୍ସି ମଲିକ୍ 

 ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ପୁରୁଷ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସାକ୍ସି ମଲିକ୍ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ରେସଲର ଭାବରେ ମହିଳା ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ୍ ୫୮ କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତି ଅଲିମ୍ପିକ୍ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଋଷର ଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ଭାଲେରିଆ କୋବ୍ଲୋଭାଙ୍କୁ ହରାଇବା ପରେ ସେ ରିପେଜ୍ ରାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟିଂରେ ମୋଙ୍ଗୋଲିଆର ପୁରେଭଡୋରଜିନ୍ ଅର୍କୋନ୍ ଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ । ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ସେ ଆଇସୁଲୁ ଟିନିବେକୋଭାଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଥମେ ଗୋଟିଏ ପଏଣ୍ଟରେ ୫-୦ ଗୋଲରେ ବ୍ୟାଟିଂ ହରାଉଥିଲେ।  ୮-୫ ଜିତିବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ।

 ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ଭାରତର ପଞ୍ଚମ ମହିଳା ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇତିହାସରେ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ରୌପ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ ।  ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପଦକ ଜିତିବାରେ ସେ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ଭାରତୀୟ ଥିଲେ। 

 ପିଭି ସିନ୍ଧୁ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ସଟଲର ଭାବରେ ୨୦୧୬ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ସିନ୍ଧୁ କାରୋଲିନା ମାରିନଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଜିତି ଥିଲେ। ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହୋଇଥିଲେ । 

The post ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଇତିହାସରେ କେତୋଟି ପଦକ ଜିତିଛି ଭାରତ ? appeared first on Satya Patha.

Read Moreଖେଳ, ଜାତୀୟ, Olympic HistorySatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *