ଫାଦର ଷ୍ଟେନ୍ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଭାରତର ମାନବାଧିକାର ରେକର୍ଡ଼ରେ ଏକ ‘ଦାଗ’ : ୟୁଏନ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଜେଲରେ ଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଫାଦର ଷ୍ଟେନ୍ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଜାତିସଂଘର ମାନବାଧିକାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ରକ୍ଷାକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯିବାର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଭାରତର ମାନବାଧିକାରରେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଏକ ଦାଗ ହୋଇ ରହିବ।

 ଗତ ବର୍ଷ ଏଲଗାର ପରିଷଦ-ମାଓବାଦୀ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ UAPA ଆଧାରରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଜୁଲାଇ 5 ରେ ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ 84 ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା । ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦୂତ ମେରି ଲୋଲର୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫାଦର ଷ୍ଟେନ୍ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ମାନବିକ ଅଧିକାର ରକ୍ଷାକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଏବଂ ବୈଧ କାରଣ ବିନା ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

  ଚାରି ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ମାନବିକ ଅଧିକାର ତଥା ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ଜଣେ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଓକିଲ କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଭାରତର ମାନବାଧିକାରରେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଏକ ଦାଗ ହୋଇ ରହିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ମାନବାଧିକାର ରକ୍ଷାକାରୀଙ୍କୁ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାବେ ବଦନାମ କରିବାର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଭାବେ ଜେଲରେ ଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି କ୍ୟାଥୋଲିକ୍ କହିଛନ୍ତି। 

 ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ହେଉଥିବା ସମାଲୋଚନାକୁ ଭାରତ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି।  ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଅଧିକାରକୁ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।  ସେ ଜଣେ ଅନ୍ତେବାସୀ ବନ୍ଦୀ ଥିଲେ।  ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଭାରତ ଏହାର ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ବଦ୍ଧ ।ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସଫେଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଜାତିସଂଘର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଦୂତ ମେରି ଲୋଲର୍ କହିଛନ୍ତି, ଫାଦର ସ୍ବାମୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଖବର ଶୁଣି ମୁଁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲି।  ସେ ସମଗ୍ର ଜୀବନ ଆଦିବାସୀ ତଥା ସଂଖ୍ୟାଲଘୁଙ୍କ ଅଧିକାରର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ।  ଲୋଲର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନଭେମ୍ବର 2020 ରେ ଜାତିସଂଘର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନବାଧିକାର ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ବିଷୟରେ ଚେତାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।  ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ,” ମୁଁ ପୁନର୍ବାର ପଚାରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ କାହିଁକି ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ପୋଲିସ ହେପାଜତରେ ତାଙ୍କୁ ମରିବାକୁ କାହିଁକି ଛାଡି ଦିଆଯାଇଛି ?”

The post ଫାଦର ଷ୍ଟେନ୍ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଭାରତର ମାନବାଧିକାର ରେକର୍ଡ଼ରେ ଏକ ‘ଦାଗ’ : ୟୁଏନ୍ ବିଶେଷଜ୍ଞ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Father stain swamy, Human Rights, UN ExpertSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *