ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନରେ ଥିବା କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଦାବି ନକରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : LiveLaw ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୧୬ ଜୁଲାଇ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା COVID-19 ମାମଲାକୁ  ନଜରରେ ରଖି ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ନଦିଆଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ କୁହାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।  

 ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ.ଭି. ରାମନା, ଜଷ୍ଟିସ ନାଗେଶ୍ୱରା ରାଓ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏ. ଏସ୍.  ବୋପନ୍ନା ଜେଲଗୁଡିକରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ଭିଡକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୋ-ମୋଟୋ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଜୁଲାଇ 23 ସୁଦ୍ଧା ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମାନଦଣ୍ଡର ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

 ମେ 7 ରେ, COVID-19 ମାମଲାରେ ଅହେତୁକ ବୃଦ୍ଧି କୁ ନଜରରେ ରଖି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଜାମିନ କିମ୍ବା ପାରୋଲ୍ ପାଇଥିବା କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଏହାର ତଦାରଖ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ କ୍ଷମତା ସମ୍ପନ୍ନ କମିଟି (ଏଚପିସି) ଗଠନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଏହାକୁ କଏଦୀ ଏବଂ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ “ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନ ଅଧିକାର” ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟ ବୋଲି କହି ଆପେକ୍ସ କୋର୍ଟ ପ୍ରାୟ 4 ଲକ୍ଷ ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

 ଶୁକ୍ରବାରର ଆଦେଶରେ, ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକରେ ସମାନ ମାନଦଣ୍ଡ ପାଳନ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ପାରୋଲ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସମୟରେ ସେମାନେ କଏଦୀ ମାନଙ୍କର ବୟସ, comorbidities, ଭଳି କାରଣ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ।  ବେଞ୍ଚ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ କଏଦୀଙ୍କ ଆବେଦନ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ବିଚାରାଧୀନ ଥିଲା ସେମାନେ ମଧ୍ୟ HPC ଦ୍ଵାରା ମୁକ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ବିଚାର କରାଯାଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜଣାଇବେ ?ଏଥିସହ ଜାତୀୟ ଆଇନ ସେବା ପ୍ରାଧିକରଣର ସଚିବଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।  ମାମଲାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣି ଅଗଷ୍ଟ ୩ ରେ ହେବ।

 ଅଦାଲତଙ୍କ ଏହି ଆଦେଶ ଆମିକସ୍ କ୍ୟୁରିଆଙ୍କ ପରେ ଆସିଛି। ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ୍ ଦୁଶାନ୍ତ ଡାଭେ କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ର ବିସ୍ତାର ରୋକିବାକୁ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟଙ୍କ ମେ ୭ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ରାଜ୍ୟମାନେ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ।  ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ନଜରରେ ରଖି କଏଦୀମାନଙ୍କୁ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ନକରିବାକୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ଡେଭ୍ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

 ଗତ ବର୍ଷ, COVID-19 ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନ କିମ୍ବା ପାରୋଲରେ ଛୋଟ ମୋଟ ଅପରାଧରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ଏବଂ ଅଣ୍ଡର-ଟ୍ରାଏଲ୍ ଉପରେ ବିଚାର କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ HPC ଗଠନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।  କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ସେବା କମିଟିର ସଭାପତି, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ (ଗୃହ / ଜେଲ) ଏବଂ ଜେଲର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ନେଇ ଏଚପିସି ଗଠନ କରାଯିବ।

 ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର-ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ COVID-19 ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଉଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଏଚପିସି ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ଜାମିନକୁ ବାତିଲ କରି ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।

The post ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନରେ ଥିବା କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଦାବି ନକରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ appeared first on Satya Patha.

Read Moreବଡ ଖବର, supreme courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *