ଉପଯୁକ୍ତ ଗବେଷଣା ବିନା ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଦେବା ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ : ଦିଲ୍ଲୀ ‌ହାଇକୋର୍ଟ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପିଲା ମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦେବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ପିଟିସନର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ  କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୋଭିଡ -19 ଟିକା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିନା ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ ।

 ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡି.ଏନ୍ ପଟେଲ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ଜ୍ୟୋତି ସିଂଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିନା ଗବେଷଣାରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ବିପଦଜନକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ କୈଲାଶ ଭାସୁଦେବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଟିକା ଗବେଷଣା କେବେ ସୁଦ୍ଧା ଶେଷ ହେବ ସେ ନେଇ ସମୟସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ତେବେ ଆବେଦନକାରୀ ଯଦି ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ନ୍ତି, ତାହେଲେ ଅଦାଲତ ଏହି ମାମଲାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପକାଇ ଦେବେ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ। ଗବେଷଣା ପାଇଁ କୌଣସି ସମୟସୀମା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଖଣ୍ଡପୀଠ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ।

ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ବିଷୟରେ ସରକାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି

 ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ 12 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ COVID-19 ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇଥିବା ଏକ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ Zydus Cadila ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ ଶେଷ କରିଛି।

 ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ , Zydus Cadila ହେଉଛି ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଭିତ୍ତିକ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀ, ଯାହାକି ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ଲାଜାମିଡ୍ ଡିଏନ୍ଏ ଟୀକା, ଜୋଜୋଭ୍-ଡି, ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।  ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ , ଡ୍ରଗ୍ସ ରେଗୁଲେଟର ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଡିସିଜିଆଇ) ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

 ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଟୀକାକରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରାଥମିକ ଦାୟିତ୍ବ ଅଟେ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର 100% ଟୀକାକରଣ ଶେଷ କରିବାକୁ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଛି।  ମଇ 12, 2021 ରେ, ଭାରତର ଡ୍ରଗ୍ସ ରେଗୁଲେଟର ଆଣ୍ଡ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ ଭାରତ ବାୟୋଟେକକୁ 12 ରୁ 18 ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କୋଭାକ୍ସିନ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷ କରି ଶିଶୁମାନେ ଆଗକୁ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଯୋଜନାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି। 

The post ଉପଯୁକ୍ତ ଗବେଷଣା ବିନା ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଦେବା ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ : ଦିଲ୍ଲୀ ‌ହାଇକୋର୍ଟ appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, Covid vaccines, delhi high courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *