ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ପରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ)ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପୋଲ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଭେଟିଥିବା ର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ଏଆଇସିସି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ବା ଦ୍ରାଙ୍କୁ ଭେଟି ବିରୋଧୀ ଦଳମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପାଡୱର୍କର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। କାହିଁକି ନା ଗତ ମାସରେ ଏନସିପି ସୁପ୍ରିମୋ ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ସହ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଏକାଧିକ ବୈଠକ କରିଥିବାର ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳିଥିଲା । ଅପରି ପକ୍ଷେ ପୋଲ ରଣନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଅନେକ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ରହିଥିବାର ଦେଖିବା ପାଇଁ ମିଳେ ।

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତ୍ରିନାମୁଲ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ଡିଏମକେ ସୁପ୍ରିମୋ ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ, AAP ର ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଏବଂ YSRCP ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ପରି ବାଡ଼-ସିଟର୍ସ ଓ YS ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ | ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ ଅନେକ ବାର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତକାର କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ପରା ମର୍ଶ ଦାତା ଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ ପ୍ରଶାନ୍ତଙ୍କ କୌଶଳ ସଫଳ ହୋଇନଥିଲା । ତେବେ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ରାହୁଲ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ସହ ସହ କିଶୋରଙ୍କ ବୈଠକ “ରାଜ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ” ନୁହେଁ ଏବଂ ବୃହତ ରାଜନୌତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଏହାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟିକରଣ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବୈଠକ କୌଣସି ରାଜ୍ୟ ସହ କିମ୍ବା ରାଜନୀତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସହ ଜଡ଼ିତ ନୁହଁ । ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସର ପଞ୍ଜାବର ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ହରିଶ ରାୱତ ଏବଂ ଏଆଇସିସି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ
କେସି ଭେନୁଗୋପାଲ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । କିଶୋର ଅପରାହ୍ନରେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ ଯୋଜନା କରୁଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଏହି ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ହାଇ କମାଣ୍ଡ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିବାର ଖବର ମିଳିଛି ।

ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଗତ ମାସରେ ପୱାରଙ୍କୁ ତିନିଥର ଭେଟିଥିଲେ । ତେବେ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ସମସ୍ତ ବିରୋଧୀ ଦଳକୁ ଏକାଠି କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସ । ଅପରୀପକ୍ଷେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଅଣ-ବିଜେପି ଦଳ ସହ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇ କରିବା ପାଇଁ । ତେବେ ବାରମ୍ବାର ଏପରି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହି ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବାର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

The post ଶରଦ ପାୱାରଙ୍କ ପରେ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Prashant kishore, rahul gandhi, Sharad pawarSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *