ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଯଦି ବଡ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ; ତେବେ ଅର୍ଥ, ଗୃହ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ରେଳ ବିଭାଗ ସବୁ କଣ

ଭୁବନେଶ୍ବର, ଗତ ସାତ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳର ଅଦଳବଦଳ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନଙ୍କୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଭାଗରୁ ବଦଳାଇ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦିଆଯାଇଛି। ପୂର୍ବରୁ ସେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ସହିତ ଇସ୍ପାତ ବିଭାଗ ଦାୟିତ୍ବରେ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଏମିତି ଦେଖିଲେ ଏହି ଦୁଇଟି ବିଭାଗ ବଡ ଗୁରୁତ୍ବ ପୂର୍ଣ୍ଣ।

ହେଲେ ଏପରି ବିଭାଗରୁ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ବଦଳି ହେବା ଖୋଦ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକଙ୍କର ବୋଧହୁଏ ହଜମ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଜାତୀୟ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବେଶ ଜୋରଦାର ପ୍ରଚାର ହେଉଛି ଯେ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ମୋଦି ଏକ ଗୁରୁତ୍ବ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଦେଖି ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ, ଯଦି ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତେବେ ଅର୍ଥ, ଗୃହ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଆଉ ରେଳ ବିଭାଗସବୁ କଣ ?

ଯେତେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କଲେ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଜାଣିପାରିଛନ୍ତି ଯେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ମୋଦି ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଲେ କି ଗୁରୁତ୍ବହୀନ କଲେ। କାରଣ ଯେ କେହି ଜାଣିପାରୁଛି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ଇସ୍ପାତ ବିଭାଗ କଣ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କଣ। ଏଥିରେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କର କେଉଁ ପଟୁ ଗୁରୁତ୍ବ ବଢିଲା ବୋଲି ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି ତାହା ବୁଝାପଡୁ ନାହିଁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ କଥାକୁ ଆସିବା। ଏହି ବିଭାଗ ଏପରି ଏକ ବିଭାଗ ଯେଉଁଠି କେବଳ ବ୍ୟୟ କରାଯାଏ ସିନା ଆୟ ହୁଏ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ବିଭାଗ ଅଧିନରେ ଅଧିକାଂଶ ସଂସ୍ଥା ସବୁ ସ୍ବଂୟଶାସିତ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିଚାଳିତ। ୟୁଜିସି, ସିବିଏସଇ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏନସିଆରଟି ପରି ବହୁ ସ୍ବଂୟଶାସିତ ସଂସ୍ଥା ରହିଛି। ଏସବୁ ସଂସ୍ଥା ସ୍ବାଧୀନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏସବୁ ସଂସ୍ଥାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତରଫରୁ କେବଳ ଅର୍ଥ ବରାଦ କରିବା ବ୍ୟତିତ ଅନ୍ୟ ନିଷ୍ପତିରେ ମୁଣ୍ଡ ପୁରାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ଏସବୁ ନିଜେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଅବଗତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରକାରରେ ଏହି ବିଭାଗକୁ ନେଇ ଭିତରେ ଭିତରେ ଖୁସି ନାହାଁନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଯେପରି ପତିୟାରା ଥିଲା ତାହା ଯେ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ଏଥିରେ ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ସେଥିରେ ପ୍ୟାଚଅପ ପକାଇବା ପାଇଁ ରିତିମତ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ବ ବଢିଲା ବୋଲି  ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି।

ଏହା ସହିତ ଆଉ ଏକ ଯୋଜରଦାର ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି ଯେ, ମୋଦି କୁଆଡେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଦଳର ରାଜ୍ୟସଭା ନେତା କରିବେ। ଏହା ବହୁତ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ବ ବୋଲି ଅନେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରଚାର କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ସତ କଥା ଦଳୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଭାବେ ରାଜ୍ୟସଭାର ନେତା ହେବା ଭଲକଥା। ହେଲେ ପ୍ରଂଶସକମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ରାଜ୍ୟସଭା ନେତା, ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମିଶାଇଲେ ମଧ୍ୟ କେବଳ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ବିଭାଗ ସହିତ ସମାନ ହେବ ନାହିଁ। ଇସ୍ପାତ ବିଭାଗକୁ ହିସାବରେ ସାମିଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଯାହା ହେଲେ ବି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି ସେଥିରେ ସେ ଖୁସି ହେବା କଥା। କାରଣ ଯେତେବେଳେ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ପ୍ରକାଶ ଜାଭେଦକର, ଡ ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ପରି ନେତାଙ୍କୁ ଛୁଟି କରି ଦିଆଯାଇଛି ସେତେବେଳେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବର୍ଥକୁ ସଂରକ୍ଷିତ କରି ରଖିଛନ୍ତି। ସେଥିରେ ସେ ଖୁସି ହେବା କଥା। ହେଲେ ତାହା ନ ହୋଇ ମୋଦି ତାଙ୍କୁ ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଇବା ଦ୍ବାର ନିଜର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ସିନା ଲାଭ କିଛି ହେଉ ନାହିଁ।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *