ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୋଧରେ ବେଆଇନ ଜବରଦଖଲ ଅଭିଯୋଗ

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ବିବାଦରେ ବାବା ରାମଦେବ । ଏଥର କିନ୍ତୁ ବୟାନ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ବେଆଇନ୍ ଜବରଦଖଲ ଆରୋପରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି ରାମଦେବ। ବାସ୍ତବରେ ବାବା ରାମଦେବ ଏବଂ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣାଙ୍କ ଅନୁଷ୍ଠାନ ବେଆଇନ ଜବରଦଖଲ କରୁଥିବା  ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଗୀତାଞ୍ଜଳି ରେସିଡେନ୍ସିର ବାସିନ୍ଦା । ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନାମରେ ସେମାନଙ୍କ ଘର ଜବରଦସ୍ତ ହଟାଯାଉଛି। ଯେଉଁମାନେ ପତଞ୍ଜଳି କଂପାନୀକୁ ନିଜ ଘର ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ମନା କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ସେମାନଙ୍କ ଘରୁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ବିଦ୍ୟୁତ ଓ ପାଣି କଟାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

 ପୂରା ମାମଲା କ’ଣ ?

 ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିଦ୍ୱାର ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ବାହାଦୁରାବାଦ ନିକଟରେ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ରେସିଡେନ୍ସି ନାମକ ଏକ କଲୋନୀ ଅଛି । 2001 ମସିହାରେ ଗାଲାକ୍ସି ଡେଭଲପର୍ସ, ସଞ୍ଜୟ ଘାଇ, ସୁରେନ୍ଦର ଘାଇ ଏବଂ ଦେହରାଡୁନର ସୁଭାଷ ଘାଇଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏହା ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କଲୋନୀର କାନ୍ଥ ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗପୀଠ ନିକଟରେ ଥିଲା । ଦିନ ଥିଲା ଗୀତାଞ୍ଜଳି ରେସିଡେନ୍ସିର ବାସିନ୍ଦା ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗପୀଠକୁ ନିଜର ପରିଚୟ ଭାବରେ ଦେଖୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପୀଠ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଏହି କଲୋନୀରେ , ପ୍ରାୟ 150 ଘର, ପାର୍କ, ମନ୍ଦିର, କ୍ଲବ ହାଉସ୍, ପକ୍କା ରାସ୍ତା ଏବଂ ବୃକ୍ଷ ଇତ୍ୟାଦି 20000 ବର୍ଗ ମିଟର ଅଞ୍ଚଳ ଥିଲା ।

   2016 ମସିହା ସୁଦ୍ଧା 18 ଟି ଘର ବିକ୍ରି ହୋଇସାରିଛି । ସେହି ବର୍ଷ ଦିବ୍ୟା ଯୋଗ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏବଂ ଗାଲାକ୍ସି ଡେଭଲପର୍ସଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଗାଲାକ୍ସି ଡେଭଲପର୍ସ ଅବଶିଷ୍ଟ ଜମି ଏବଂ କ୍ଲବ, ମନ୍ଦିର, ପୁଲ ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଦିବ୍ୟା ଯୋଗ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ 13 କୋଟିରେ ବିକ୍ରି କରିଥିଲେ। ନ୍ୟୁଜଲାଉଣ୍ଡ୍ରି ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥିବା ଦଲିଲ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଲଡର୍ସ ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିଣତ ନକରି ଜମି ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ।  ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆବାସିକ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ପୂର୍ବରୁ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା 18 ଟି ଘର ପାଇଁ ରାସ୍ତା, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ଜଳ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିବ।  କିନ୍ତୁ 2017 ମସିହାରେ, ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତ ଘରର ବିଦ୍ୟୁତ ଓ ପାଣି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

କଲୋନୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ନ ଜଣାଇ ଏହି ଡିଲ୍ କରାଯାଇଥିଲା

 ଦିଲ୍ଲୀର ବାସିନ୍ଦା ନବୀନ ସେଠୀ 2007 ମସିହାରେ ସୁରେନ୍ଦର ଘାଇ ମାଧ୍ୟମରେ 50 ଲକ୍ଷରେ ତାଙ୍କ ଘର କିଣିଥିଲେ। ଯାହାର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି 2009 ମସିହାରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘର ନବୀନଙ୍କ ମାତା 74 ବର୍ଷିୟ ସତୀଶ ସେଠୀଙ୍କ ନାମରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।  2016 ମସିହାରେ, ଯେତେବେଳେ ନବୀନ ତାଙ୍କ ଘର ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ପତଞ୍ଜଳିର ଟିମ୍ ସେଠାରେ ଥିବା ଘରଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି।  ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଲା ଯେ ବିଲଡର୍ସ ଜମି ବିକ୍ରୟ କରିବା ପରେ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି।  ନବୀନ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବାସିନ୍ଦା ବିଲଡର୍ସଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଲଡର୍ସ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

  ନବୀନ କହିଛନ୍ତି , “ଆମେ ଘର କିଣିଥିଲୁ ଯାହାଫଳରେ ବାପା ଓ ମା ସେମାନଙ୍କ ଅବସର ପରେ ହରିଦ୍ୱାରରେ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ବାପା ତାଙ୍କ ଘର କିଣିବା ପାଇଁ ଜୀବନସାରାର ପୁଞ୍ଜି ଲଗାଇଥିଲେ। ସେହି ସୋସାଇଟିରେ ଥିବା ପାର୍କ, କ୍ଲବ, ପୁଲ ପରି ଅନ୍ୟ ସୁବିଧା ଗୁଡିକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ। 

   ତା ଅନୁସାରେ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ପାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ପତଞ୍ଜଳି ବର୍ତ୍ତମାନ ପତଞ୍ଜଳୀକୁ ବିକ୍ରି କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ବିଲଡର୍ସ ମଧ୍ୟ ଠକି ସେଠାକାର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ନ ଜଣାଇ ରାତାରାତି ପୁରା କଲୋନୀକୁ ପତଞ୍ଜଳିକୁ ବିକ୍ରି କରି ପଳାଇ ଯାଇଥିଲେ।  ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ 420 ର ଏକ ମାମଲା।କଲୋନୀର ବାସିନ୍ଦା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କ ଘର ଧ୍ୱଂସାବଶେଷରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ପତଞ୍ଜଳି ବିରୋଧରେ ଘର କାନ୍ଥରେ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଯାଇଥିଲା

 ନ୍ୟୁଜ୍ ଲଣ୍ଡ୍ରି ବିଲଡର୍ସ ଏବଂ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର ସୁରେନ୍ଦର ଘାଇଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ମାମଲା ବହୁତ ପୁରୁଣା ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କମ୍ପାନୀ ବନ୍ଦ ହେବାର 10 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି। ଆମେ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଛୁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ।”

ବାକି 18 ଟି ଘର କିଣିବାକୁ ଜବରଦସ୍ତି କରାଯାଉଛି ? 

 ଅଭିଯୋଗ ଅନୁଯାୟୀ 2017 ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ଘରର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଓ ପାଣି କଟି ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘର ସାମ୍ନାରେ ରାସ୍ତା ଖୋଳିବା ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା। ଘରଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରବେଶ ପଥ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା।  ବାଧ୍ୟ  ହୋଇ ଅନେକ ଲୋକ ପତଞ୍ଜଳିକୁ ଘର ବିକ୍ରି କରି ପରେ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ।

 ଏହା ପରେ, 18 ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 11 ଜଣ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଘର ବିକ୍ରି କଲେ । କିନ୍ତୁ ସାତଟି ଘରର ମାଲିକ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ସତୀଶ ସେଠୀ, ଶୋଭା ଅଗ୍ରୱାଲ, ଆମ୍ନା ବେଗମ୍, ରାଶି ମଲିକ, ଡକ୍ଟର ଶେଖୱାତ୍ ଖାନ, କେଶବାନନ୍ଦ ଜୁୟାଲ ଏବଂ ଅନିଲ ଯାଦବ । ତେବେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ ପାଇଁ ଅନେକ ଥର ଡାକିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଲୋକମାନେ ଘର ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। 

 ନବୀନ ସେଠୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପତଞ୍ଜଳିର ଅଧିକାରୀ ମାନେ ତାଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ମୋ ଘର ସାମ୍ନାରେ ବେଆଇନ ନିର୍ମାଣ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କଲି, ସେତେବେଳେ ମୋତେ ଧମକ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲି ମୋ ଘର ସାମ୍ନାରେ କାହିଁକି କାନ୍ଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି କାମ ଏମିତି ହିଁ ଆପଣ ଯାହା କରିବାର କଥା କରନ୍ତୁ। “

 ନବୀନ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ , ” ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଏଠାକାର ବାସିନ୍ଦାମାନେ ପତଞ୍ଜଳିକୁ ନିଜ ଘର ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ମନା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ପତଞ୍ଜଳି ପକ୍ଷରୁ ଘର ଚାରିପାଖର ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଫୁଟ ପୋତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପତଞ୍ଜଳି ଏହିପରି ଭାବରେ ସମସ୍ତ ଘରକୁ ଦଖଲ କରିଥିଲା। ଆମେ ଡିଏମ, ଏସଡିଏମ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଅନେକ ଥର ଅଭିଯୋଗ କରିଛୁ। କିନ୍ତୁ ଏଥିପ୍ରତି କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି। “

 ମାଟି ତଳେ ପୋତିହୋଇଯାଇଥିବା ଘର :

 ଏଥିସହିତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବାସିନ୍ଦା ଅନିଲ ଯାଦବ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବିଜୁଳି ବିଭାଗକୁ ଅନେକ ଥର ଜଣାଇଥିଲୁ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଆମକୁ ଖାଲି ହାତରେ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଏ। ସେମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମେ ବାବାଙ୍କ ଠାରୁ NOC ଆଣ, ତାପରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ଦେବ। “

 ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କ’ଣ ମିଳିଲା ?

 ଜୁଲାଇ 2020 ରେ, ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସୁଲକ୍ଷଣା ନେଗୀ ଯାଞ୍ଚ କରି ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ, ପତଞ୍ଜଳୀ ଯୋଗପୀଠ ଦ୍ୱାରା ଉକ୍ତ ଘରଗୁଡ଼ିକର ରାସ୍ତା ଚାରିପାଖରେ ୫ ଫୁଟ ମାଟି ପୋତା ଚାଲିଛି।  ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ଘରଗୁଡ଼ିକ ମାଟି ତଳେ ଦବିଯିବ। ଘରଗୁଡ଼ିକର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ, ଝରକା ଏବଂ କବାଟ ଆଗରେ ମାଟି ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଘରେ ରହିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।

ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ସୁଲକ୍ଷଣା ନେଗିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳ :

 ନ୍ୟୁଜ୍ ଲଣ୍ଡ୍ରି HRDA ର ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଡି.ଏସ୍ ରାୱତଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଗୀତାଞ୍ଜଳି ରେସିଡେନ୍ସି ଏବଂ ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ମାମଲା ଏବେ ବିଚାରାଧିନ ଅଛି। ଜମି ଅଧିକାରକୁ ନେଇ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ବିଚାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। ତଥାପି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ବେଆଇନ ଜବରଦଖଲ ହୋଇଛି।”

 ପତଞ୍ଜଳି ପକ୍ଷରୁ ଏହି ମାମଲା ଲଢୁଥିବା ଓକିଲ ସତେନ୍ଦର ସୈନିଙ୍କ ସହ ନ୍ୟୁଜ୍ ଲଣ୍ଡ୍ରି ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଛି।  ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ଚାଲିଛି। କୋଭିଡ କାରଣରୁ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସ୍ଥଗିତ ରହିଛି।”  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପତଞ୍ଜଳି ଗ୍ରୁପ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳି ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, ନ୍ୟୁଜ୍ ଲଣ୍ଡ୍ରି ପତଞ୍ଜଳି ଯୋଗପୀଠର ସିଇଓ ତଥା ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଲକ୍ରିଷ୍ଣାଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। 

ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନକସାରେ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ରେସିଡେନ୍ସି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ

 ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ HRDA ଅଧୀନରେ ଆସୁଛି , କିନ୍ତୁ HRDA ର ଅନୁମୋଦନ ବିନା ଏହି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି । ଏକ ଆରଟିଆଇ ଜରିଆରେ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, HRDA ପତଞ୍ଜଳି ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୬ କୋଟିର ଜୋରିମାନା ଲଗାଯାଇଥିଲା। HRDA ବିନା ଅନୁମୋଦନରେ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବା ହେତୁ ଏହି ଜରିମାନା ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ନବିନ ସେଠୀ ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନକସାକୁ ନ୍ୟୁଜ୍ ଲଣ୍ଡ୍ରି ସହିତ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ନକସାରେ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ରେସିଡେନ୍ସିର ଏହି ଘରଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

 ନବୀନ ସେଠୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ,”2017 ରେ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତ ଘରର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଓ ପାଣି କାଟି ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆମ ଘର ସାମ୍ନାରେ ରାସ୍ତା ଖୋଳିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ଘର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ବହୁ ଲୋକ ପତଞ୍ଜଳିକୁ ଘର ବିକ୍ରି କରିବା ଚାଲିଗଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଠାରେ ସାତୋଟି ଘର ବାକି ଅଛି। ସମସ୍ତ ଘର ଭୂମିରେ ପୋତି ଦିଆଯାଇଛି। ”  

The post ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ବିରୋଧରେ ବେଆଇନ ଜବରଦଖଲ ଅଭିଯୋଗ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Acharya Bala Krishna, baba ramdev, Gitanjali Residency, HRDA, Patanjali UniversitySatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *