ବିଚାରପତିମାନେ ନିଜକୁ ସମ୍ରାଟ ବୋଲି ଭାବିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବେ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କରିବା ଅନୁଚିତ : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି କହିଛନ୍ତି, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ କୋର୍ଟକୁ ଡକାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସୀମା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ବିନମ୍ର ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଚାରପତିମାନେ କେବେ ବି ସମ୍ରାଟଙ୍କ ଭଳି ଆଚରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଜଷ୍ଟିସ ସଞ୍ଜୟ କିଶାନ କୌଲ ଏବଂ ହେମନ୍ତ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ଏକ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି, “କେତେକ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଟୋପି ଡ୍ରପ୍ ଉପରେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଡାକି , ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ କିମ୍ବା ପରୋକ୍ଷ ଭାବେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ବିକଶିତ ହୋଇଛି। “

   ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟପାଳିକା ମଧ୍ୟରେ କ୍ଷମତାର ଏକ ପୃଥକ ସୀମା ରହିଛି। ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଦ୍ବାରା ମନଇଚ୍ଛା ଡକାଇ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅନୁଚିତ। ବାରମ୍ବାର ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଡାକିବା ଆଦୌ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ନୁହେଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାକୁ ଦୃଢ ଶବ୍ଦରେ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। 

 ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ୟୁପିର ମେଡିକାଲ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବେତନ ସମ୍ପର୍କିତ ଆଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ଏହି ରାୟ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏଭଳି କଡା ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ମାମଲାରେ ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ୟୁପିର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କରିଥିଲେ।  ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୀର୍ଷ ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଡକାଇବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ବିରୁଦ୍ଧ ଅଟେ କାରଣ ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଳମ୍ବିତ ହୋଇପାରେ , ଏହା ଦ୍ବାରା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ। କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ମତାମତକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ମଧ୍ୟ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ।

 “କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଶାସନର ତୃତୀୟ ଅଙ୍ଗ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି। ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କିମ୍ବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ, ବରଂ ସରକାରୀ ପାଣ୍ଠିର ରକ୍ଷକ ତଥା ପ୍ରଶାସନର ସ୍ୱାର୍ଥରେ କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ମାମଲାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଓକିଲ ପକ୍ଷ ରଖିବାରେ ଅସମର୍ଥ ଅଟନ୍ତି ତେବେ ସମନ ଜାରି କରାଯାଇ ପାରିବ। 

 ଡିଭିଜନାଲ ମ୍ୟାନେଜର ‘ଅରବାଲି ଗଲ୍ଫ କ୍ଲବ ଏବଂ ଏଏନ୍ଆର ବନାମ ଚାନ୍ଦର ହାସ ଏବଂ ଏଏନ୍ଆର’ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ବିଚାରପତିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସୀମା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ବୋଲି କହିଥିଲେ।   ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟକୁ ଡକାଯାଏ ସେତେବେଳେ କୋର୍ଟର ସମ୍ମାନ ଏବଂ ମହିମା ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ନାହିଁ। କୋର୍ଟକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଡାକି ସମନ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ।  

The post ବିଚାରପତିମାନେ ନିଜକୁ ସମ୍ରାଟ ବୋଲି ଭାବିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବେ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ସମନ ଜାରି କରିବା ଅନୁଚିତ : ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, allhabad high court, supreme courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *