ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପୋଷ୍ଟ୍ ଯୋଗୁଁ ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀର ଦୁଇ ପିଏଚଡି ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭାରତର ଏକ ଖ୍ୟାତିସମ୍ପନ୍ନ ଶିକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠାନ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି , ଗୌହାଟୀର ଦୁଇ ଜଣ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପୋଷ୍ଟ୍ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଶୃଙ୍ଖଳାଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନିଆଯାଇଛି। ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀର ଚତୁର୍ଥ ବର୍ଷର ପିଏଚଡି ଛାତ୍ର ହିମାଞ୍ଚଳ ସିଂଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କାମ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କିମ୍ବା ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଭାଗ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଭଳି ୬ଟି ସର୍ତ୍ତ ପାଳନ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଦସ୍ତଖତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଅନ୍ୟ ପିଏଚଡି ଛାତ୍ର ବିକ୍ରାନ୍ତ ସିଂଙ୍କୁ ଆପତ୍ତିଜନକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବରୁ ତାଙ୍କୁ ଅନୁଷ୍ଠାନରୁ ବାହାର କରି ଦିଆଯାଇଛି। 

  ବିକାଶ ଦି ୱାୟାରକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଟର୍ମିନେସନ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିବେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଆଇନଗତ ଆଶ୍ରୟ ନେଉଛନ୍ତି। 30 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ପିଏଚଡି ରିସର୍ଚ୍ଚ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଜୁନ୍ 25 ରେ ଏକ ଟର୍ମିନେସନ ଲେଟର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଇଆଇଟି-ଗୌହାଟୀର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟାପିକା ବ୍ରିଜେଶ ରାୟଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ଉଭୟ ହିମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ବିକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ହୋଇଥିବା କଥିତ ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରିଥିଲେ। 2020 ଜାନୁୟାରୀ 4 ରୁ 7 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଜଣ ଛାତ୍ର ହଙ୍ଗର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେ ବସିଥିଲେ। ଏମିତିକି ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଆଇଆଇଟି ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ମନା କରି ଦେଇଥିଲେ। 

     ଜାନୁଆରୀ 2020 ରେ ଆଇଆଇଟି- ଗୌହାଟୀ ବିରୋଧରେ ଅଧ୍ୟାପିକା ରୟଙ୍କ ‘ଦୁର୍ନୀତି ବିରୋଧୀ କ୍ରୁସେଡ୍’ ଯୋଗୁଁ ‘ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ’ ଅବସର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ହଙ୍ଗର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେ ବସିଥିବା ହିମାଚଳ ଏବଂ ବିକାଶଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସେମିଷ୍ଟାର ପରୀକ୍ଷାରୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥିଲା।ବିକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟର୍ମିନେସନ ଲେଟରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ” ଅନୁଷ୍ଠାନର ଗଭର୍ନର ବୋର୍ଡ, ସିନେଟ ଏବଂ ଛାତ୍ର ଅନୁଶାସନ କମିଟି (ଏସଡିସି) ତାଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠାକୁ ବଦନାମ କରିବା ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ‘ଆପତ୍ତିଜନକ’ ଇମେଲ / ଚିଠି ପଠାଇବାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ।” SDC ର ପ୍ରାୟ 10 ଜଣ ସଦସ୍ୟ 22 ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ଟର୍ମିନେସନ ଲେଟରରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ ।

ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା 22 ପୃଷ୍ଠାର ଏହି ଟର୍ମିନେସନ ଲେଟରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ,  “ ଅନେକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ତୁମେ ,ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ବଦନାମ୍ କରୁଛ, ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଷ୍ଠାନର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଆପତ୍ତିଜନକ ଚିଠି / ଇମେଲ ତଥା ଛାତ୍ରଙ୍କଞ ଅନୁଶାସନ ବିଷୟରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିବାରେ ସାମିଲ ଅଛ।  ଆପଣ ଅନୁଷ୍ଠାନର ନିୟମାବଳୀ ଏବଂ 3.1.’10 (ଗ) ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସଂକେତ ଏବଂ ଆଚରଣ ଉପରେ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛ । ଆପଣ ଏକ ଏକାଡେମିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଏକ ଅପରାଧ କରିଛ , ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଆଚରଣ କ୍ଷମା ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ।

    20 ଏପ୍ରିଲ 2021 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସିନେଟର 154 ତମ (R.15411012021) ବୈଠକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନର 22.04.2021 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ R_10680c133t2021 ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଗଭର୍ନର୍ସ (BoG) ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ର 106 ତମ ବୈଠକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଏଠାରେ ସୂଚିତ କରାଯାଇଛି ଯେ ତୁମକୁ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନର ଛାତ୍ରବୃତ୍ତିରୁ ନିବୃତ୍ତ କରାଯାଉଛି। ”

  ବ୍ରିଜେଶ ରାୟ ଦି ୱାୟାରକୁ କହିଛନ୍ତି, “ଯେକୌଣସି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ନୁହେଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଛାତ୍ରମାନେ ସାମାଜିକ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ସମାଜରେ ଯାହା ଘଟୁଛି ଏହା ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ୍ । ପ୍ରଶାସନକୁ ବିଚଳିତ କରୁଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଥିବାରୁ ବିକ୍ରାନ୍ତ ଏବଂ ହିମାଞ୍ଚଲ ଆକ୍ରୋଶର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏପରି ଶୋଷଣ ଦ୍ବାରା ସମାଜକୁ ଏକ ଭୁଲ ବାର୍ତ୍ତା ଯାଉଛି। ଛାତ୍ରମାନଙ୍କର ମୌଳିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇଛି।”

   ବିକ୍ରାନ୍ତ ଜୁଲାଇ 27 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଲମ୍ବିତ ହୋଇଥିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତାଙ୍କୁ ଟର୍ମିନେସନ ଲେଟର ପ୍ରଦାନ କରି ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ , “ ଅକ୍ଟୋବର 29 ତାରିଖ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ (ଫେସବୁକ୍) ରେ ଥିବା ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ତଥ୍ୟର ଭୁଲ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି । ତେଣୁ ଆଗକୁ ତୁମର କୌଣସି ବି ଆବେଦନ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ ନାହିଁ। ”

    ଉକ୍ତ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ଅକ୍ଟୋବର 29, 2020 ରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ବିକ୍ରାନ୍ତ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାମଲାରେ JEE ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ଆସାମରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଫେସବୁକ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ପ୍ରକ୍ସି ସମସ୍ୟା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ, JEE ପରୀକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଅନେକ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଅନୈତିକ ଉପାୟରେ ଅନେକ ସଚ୍ଚୋଟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟାୟ କରିଛି । କୌଣସି ପ୍ରକାରେ, ଯଦିଓ ଏହି ସମସ୍ୟା ସେଠାରେ ଅଛି, ଏବଂ ଆଇଆଇଟିଗୁଡିକର ସଂଜ୍ଞାନରେ ଏଭଳି ହେଉଛି , ଆଇଆଇଟି ଏକ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ଦୁଃଖଦ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଆଇଆଇଟି କେଜିପିର ପ୍ରଫେସର ରାଜୀବ କୁମାର 2011 ରେ ଏହି ତ୍ରୁଟି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିବା ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦିଆଯାଇଥିଲା । “

   ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, “କିନ୍ତୁ , ମାନନୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଣବ ମୁଖାର୍ଜୀ ଏହାକୁ ପରେ ରଦ୍ଦ କରିଛନ୍ତି।  ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରଫେସର ଡ ବ୍ରିଜେଶ ରାୟ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ଆଇଆଇଟିର ଏଭଳି ତ୍ରୁଟିଗୁଡିକ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପରେ ଆମକୁ କଷ୍ଟ ଦିଏ।  ଯୁବ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ସ୍ୱପ୍ନ ବିପଦରେ। ଏଥିପାଇଁ କଠୋର ନିୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।” ତେବେ ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀରୁ ବିକ୍ରାନ୍ତଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯିବା ପରେ ସେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲେ।  ମାର୍ଚ୍ଚ 14 ରେ ସେ ଲେଖିଥିଲେ, “ମୁଁ 27/07/2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଆଇନ ଆଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମୋର ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ୍ ପଠାଇଥିଲି।  ମୁଁ ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟିର ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ, ଆଇଆଇଟି ପରିଷଦର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍, ଶିକ୍ଷା ସଚିବ, ଭାରତର ମାନ୍ୟବର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି,  ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସଚିବ ଏବଂ ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟିର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଗଭର୍ନର୍ସଙ୍କ ନିକଟକୁ ମୋର ରିପ୍ରେଜେଣ୍ଟେସନ୍ ପଠାଇଛି।  ”

The post ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆ ପୋଷ୍ଟ୍ ଯୋଗୁଁ ଆଇଆଇଟି ଗୌହାଟୀର ଦୁଇ ପିଏଚଡି ଛାତ୍ରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, IIT Guwahati, Social media postSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *