ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ନୂତନ ଡେପୁଟି ନିଶୀଥ ପରମାଣିକଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ନେଇ ବିବାଦ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଟିଏମସି ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ନିଶୀଥ ପରମାଣିକଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ସମ୍ପ୍ରସାରଣରେ ଗୃହ ବ୍ୟାପାର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ଵ ମିଳିଛି। ତେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ନେଇ ଏବେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି ।  ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କୁଚ୍ ବିହାର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ସାଂସଦ ହୋଇଥିବା ନିଶୀଥ ସଂସଦରେ ଦେଇଥିବା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ନେଇ ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।  ବୁଧବାର କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣରେ ନିଶୀଥ ପରମାଣିକଙ୍କୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ନୂତନ ଡେପୁଟି ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ନିଶୀଥ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସେ ବିଧାୟକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ପରମାଣିକ ଉଭୟ ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ଭାବରେ ମାଧ୍ୟାମିକ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଥିଲେ। ତେବେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ତାରିଖରେ ଗୋଟିଏ ଆଫଡେଭିଟ୍ ଏବଂ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ରେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଭିନ୍ନ ଆଫଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।

        ଲୋକସଭାର ୱେବସାଇଟରେ ନିଶୀଥ ପରମାଣିକଙ୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ହେଉଛି , ସେ ବାଲାକୁରା ଜୁନିଅର ବେସିକ୍ ସ୍କୁଲରୁ Bachelors of Computer Applications (B.C.A.)” ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ବିସିଏ ହେଉଛି ଏକ ତିନିବର୍ଷର ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ, କିମ୍ବା +2 ପାସ୍ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ପୂର୍ବତନ ଟିଏମସି ବିଧାୟକ ଉଦୟାନ ଗୁହା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ , “ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ମାଧ୍ୟମିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହେବାକୁ ଥିଲା – ଯଦି ସେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ଆଫିଡେଭିଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ଜୁଲାଇରେ, ସେ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ! ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ନ ହୋଇ କିପରି ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିପାରିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ? ”  କୁଚ୍ ବିହାର ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ଟିଏମସି ନେତା ନିଶୀଥ ପରମାଣିକଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। କୁଚ୍ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଟିଏମସି ସାଂସଦ ପାର୍ଥ ପ୍ରତୀମ ରୟ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିଶୀଥ ପରମାଣିକଙ୍କ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ।

        ପୂର୍ବତନ ଟିଏମସି ବିଧାୟକ ଉଦୟାନ ଗୁହା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପରମାଣିକଙ୍କ ଲୋକସଭା ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ରେ ଯେଉଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ତାହା ଏକ ନନ୍ ଡେସ୍କ୍ରିପ୍ଟ୍ ଜୁନିୟର ସ୍କୁଲ ଯେଉଁଠାରେ ସେପରି କୌଣସି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ନାହିଁ। ୫ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଜୁନିଅର ମୌଳିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ। ସେଠାରେ କିପରି ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ? ” ତେବେ ବାଲାକୁରା ଜୁନିଅର ମୌଳିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଗୁହାଙ୍କ ଦାବିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିନହାଟ୍ ଅଞ୍ଚଳର ଭେଟାଗୁରୀରେ ସାଂସଦଙ୍କ ବାସଭବନରୁ ବୁରିହାଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରାୟ ୮ କିଲୋମିଟର ଦୂର । ତେବେ ପରମାଣିକଙ୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ , ସେହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ତାଙ୍କୁ ଡିଗ୍ରୀ ଦେଇଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ସେ ବାଲାକୁରା ଜୁନିଅର ମୌଳିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏହି କୋର୍ସ କରିଥିବା ଉଲେଖ ରହିଛି। ତେବେ କେଉଁ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତାଙ୍କୁ ବିସିଏ ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ତାହା ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ । ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ନିଶୀଥ ପରମାଣିକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳି ପାରି ନାହିଁ। 

       ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ନିଶୀଥ ପରମାଣିକ କୁଚ୍ ବିହାର ଜିଲ୍ଲାରେ ଟିଏମସି ୟୁଥ୍ ୱିଙ୍ଗ ନେତା ଥିଲେ । ୨୦୧୮ ରେ ଟିଏମସିରୁ ତାଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ସେ ମୁକୁଲ ରୟଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।  ସେହି ସମୟରେ ବିଜେପି ଟିକେଟ୍ ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ନିକଟରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ସେ ଦିନାଥା ଆସନରୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।  କିନ୍ତୁ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ବିଧାନସଭାରେ ଶପଥ ନେଇ ନଥିଲେ। ଗତ ମାସରେ ମୁକୁଲ ରୟ ଟିଏମସିକୁ ଫେରିବା ପରେ ନିଶୀଥ ପରମାଣିକ ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସିରେ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଥିଲା। ତେବେ ବଙ୍ଗାଳ ବିଜେପିର କୌଣସି ନେତା ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୯ ରେ ସେ ତାଙ୍କ ଆଫିଡେଭିଟରେ ୧୧ ଟି ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଏବଂ ୨୦୨୧ ଆଫିଡେଭିଟରେ ୧୩ ଟି ମାମଲା, ହତ୍ୟା, ଡକାୟତି, ଚୋରି ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରକ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିବା ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ।

The post ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହଙ୍କ ନୂତନ ଡେପୁଟି ନିଶୀଥ ପରମାଣିକଙ୍କ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତାକୁ ନେଇ ବିବାଦ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, Deputy Home Minister, Nisith ParamanikSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *