ଇଂରାଜୀ ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଟ୍ରୋଲ୍ ହେଲେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହୋଇଛି। ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ, ଡ . ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ଏବଂ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକରଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ମନ୍ତ୍ରୀମାନେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟରୁ ବାଦ୍ ପଡିଛନ୍ତି। ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଥିଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ। କାରଣ କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା ବିଫଳତା ସାଙ୍ଗକୁ ଅକ୍ସିଜେନ, ଟୀକାର ଅଭାବ ଇତ୍ଯାଦି ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାର ଅଡୁଆରେ ପଡିଥିଲେ। ଏଥିରୁ ମୁକୁଳିବା ପାଇଁ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀ ବଦଳାଇ ଦେଲେ। ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କର ଗୃହ ରାଜ୍ୟ ଗୁଜୁରାଟର ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କୁ ଭାରତର ନୂତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି। ୪୯ ବର୍ଷୀୟ ମାଣ୍ଡଭିଆ ଗୁଜରାଟରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି। ମାଣ୍ଡଭିଆ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ମାତ୍ରେ ଗୁଗୁଲରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର, ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ, ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ଯତା ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ୟୁଜର ମାନେ ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କ ପୁରୁଣା ଟ୍ୱିଟରେ ଇଂରାଜୀକୁ ନେଇ ଟ୍ରୋଲ୍ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କ କିଛି ପୁରୁଣା ଟ୍ୱିଟ୍ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଲା। ଶିବାଙ୍ଗୀ ତୋମର ନାମକ ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର ୟୁଜର ତାଙ୍କର କିଛି ପୁରୁଣା ଟ୍ୱିଟ୍ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ,” ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଆମର ନୂତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ! ସେ independence ଏବଂ try ର ସ୍ପେଲିଙ୍ଗ ଭୁଲ୍ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ନବୀନ ନାମକ ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି, ମୁଁ କେବଳ ଆମ ଦେଶର ଭାଗ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ମୁଁ ଗୋ କରୋନା ଗୋ ଏବଂ ଥାଳି ବାଡେଇବା ଦିନ ମନେପଡୁଛି।ମହମ୍ମଦ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଗବାନ ଏହି ଦେଶକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ !

ତେବେ ଟ୍ୱିଟର ଏବଂ ଫେସବୁକରେ ଥିବା ଅନେକ ପୋଷ୍ଟ ରେ ତାଙ୍କ ଇଂରାଜୀକୁ ନେଇ ସେ ଟ୍ରୋଲ୍ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ବାହାରି ଥିଲେ। ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଆଧାରରେ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଧାରରେ ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ସାମ୍ବାଦିକ ବରଖା ଦତ୍ତ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଦୟାକରି ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇଂରାଜୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୃଣ୍ୟ ।” ଅମିତ ନାମକ ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି, ” ଯେଉଁମାନେ ଇଂରାଜୀ ହେତୁ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରନ୍ତି – ଆପଣ ମାନେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏଭଳି ଟ୍ରୋଲ୍ କରନ୍ତି କି ?

ଆପଣଙ୍କର ବନ୍ଧୁ, ପରିବାର, ସହକର୍ମୀ ଏବଂ ଜୁନିୟରମାନଙ୍କ ସହିତ ଏଭଳି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି କି ? ଯଦି ହଁ ତେବେ ଏମିତି କରି ଥିବାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ? ” ତେହେସେନ୍ ପୁନାୱାଲା ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଇଂରାଜୀରେ ପାରଙ୍ଗମ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କୁ ଟ୍ରୋଲ କରିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର କାର୍ଯ୍ୟ ଆଧାରରେ ତାଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କର।”

ଏଥି ସହିତ, କିଛି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଇଂରାଜୀ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମାତୃଭାଷାରେ କୁହନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଲେଖନ୍ତୁ । ଏନଡିଟିଭି ସାମ୍ବାଦିକ ପୁର୍ଭା ଚିତନିସ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଲ ଇଂରାଜୀ କହିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଲେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଧାରରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବା ଉଚିତ , ଭାଷା ଆଧାରରେ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଇଂରାଜୀ ଲେଖିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା କହିପାରିବେ ନାହିଁ ତେବେ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କ ସେହି ଟ୍ୱିଟ୍ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ହୋମିଓପାଥି ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୫ ମସିହାର ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏଲୋପାଥି ଯେଉଁଠାରେ ବିଫଳ ହୁଏ ସେଠି ଆୟୁର୍ବେଦ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ । ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରାଯାଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ରେମଡେସିଭିର ଉତ୍ପାଦନକୁ ୧୦ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ଏବଂ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରୋଲ ର ଶୀକାର ହେବାକୁ ପଡିଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ‘ଗୋଲି ମାରୋ …’ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିବା ସମୟର ଘଟଣାକୁ ମନେ ପକାଇ ଅନୁରାଗ ଠାକୁରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କୁ କ୍ୟାବିନେଟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି।

The post ଇଂରାଜୀ ପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଟ୍ରୋଲ୍ ହେଲେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭିଆ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Health Minister, mansukhmandviya, social mediaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *