କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରେ ଓଡିଶାର ସ୍ଥିତି, ବାହାରିଲେ ଜଣେ ପଶିଲେ ଦୁଇଜଣ

ଭୁବନେଶ୍ବର, ଆଉ ଅଳ୍ପ ସମୟ ପରେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳର ସଂପ୍ରସାରଣ ହେବ। ଏ ନେଇ ସାରା ଦେଶର ରାଜନୀତି ସରଗରମ ହୋଇ ଉଠିଛି। ତେବେ ଓଡିଶାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ଜଣ ସ୍ଥାନ ପାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଆଜି ସକାଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ବାସଭବନ ଯାଇ ଚାପାନ ରେ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ଦୁଇ ଜଣ ହେଲେ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏବଂ ମୟୁରଭଂଜ ସାଂସଦ ବିଶେଶ୍ବର ଟୁଡୁ।

ପୂର୍ବରୁ ଓଡିଶାର ଦୁଇ ଜଣ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ହେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଏବଂ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ। ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତାପ ଷଡଙ୍ଗୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ବାଦ ପଡିଛନ୍ତି। ହେଲେ ତାଙ୍କ ବଦଳରେ ମିଳିଛି ଦୁଇଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ। ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବାହାରିଥିବା ତାଲିକା ଅନୁସାରେ ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ। ସେହିପରି ବିଶେଶ୍ବର ଟୁଡୁ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେବେ। ଏହି ଦୁଇଜଣ ଶପଥ ନେବା ପରେ ଓଡିଶାର ଦୁଇଜଣ କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଜଣେ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରେ ସାମିଲି ହେବେ।

ମୟୁରଭଂଜ ସାଂସଦ ବିଶେଶ୍ବର ଟୁଡୁ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ନେତା। ଏଥିସହିତ ବିଶେଶ୍ବର ଟୁଡୁ ହେଉଛନ୍ତି ଆରଏସଆସର ଜଣେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ସମର୍ଥକ। ସେ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଜଣେ ଟାଣୁଆ ନେତା ଭାବେ ପରିଚିତ।

ସେହିପରି ଅଶ୍ବିନୀ ବୈଷ୍ଣବ ହେଉଛନ୍ତି ଓଡିଶା କ୍ୟାଡରର ଜଣେ ପୂର୍ବତ୍ତନ ଆଇଏଏସ। ଘର ତାଙ୍କର ରାଜସ୍ଥାନ । ସେ ଓଡିଶାରୁ ବିଜେପି ପ୍ରାଥୀ ଏବଂ ବିଜେଡି ସମର୍ଥନରେ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଜ୍ୟ ଖବର, Asyuni Baishnab, Biseswar Tudu, କ୍ୟାବିନେଟ ସଂପ୍ରସାରଣ, ବିଶେଶ୍ବର ଟୁଡୁThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *