୮ ରାଜ୍ୟର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ବଦଳାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର, କିନ୍ତୁ ବେଙ୍ଗଲରେ ମମତାଙ୍କ ସହ ତିକ୍ତତା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେଫ୍ ଜୋନ୍ ରେ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ଯୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳ ସଂପ୍ରସାରଣ ଚର୍ଚ୍ଚା ମଧ୍ୟରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଆଠ ଜଣ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏବଂ ମମତା ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ନଥିଲା। ବେଙ୍ଗଲ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ବିବାଦ ଘେରରେ ରହିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଟିଏମସି ସାଂସଦ ସୁଖେନ୍ଦୁ ଶେଖର ରୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉଭୟ ଅଲାଜୁକ । ସେ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟପାଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ ତାଲିକାରେ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡଙ୍କ ନାମ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା।  କାରଣ ସେ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିର ଏଜେଣ୍ଟ ପରି କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ ଭବନକୁ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ କରିଦେଈଛନ୍ତି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ ୩୦ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୯ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୨୮ ତମ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଧନଖଡ ଯେବେ ଠାରୁ ବେଙ୍ଗଲ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ସେବେଠାରୁ ସେ ରାଜ୍ୟରେ ସତ୍ତାଧାରୀ ଟିଏମସି ସହ ତାଙ୍କର ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ବିବାଦ ଏଭଳି ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଟିଏମସିର ୫ ଜଣିଆ ପ୍ରତିନିଧୀ ଦଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟି ରାଜ୍ୟପାଳ ଧନଖଡଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଟିଏମସି ସାସଂଦ ଶୁଖେନ୍ଦୁ ଶେଖର ରୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୫୬ ର ଉପ-ଧାରା ୧ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ହଟାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛୁ, କାରଣ ସେ ସମ୍ବିଧାନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି।  ଏପରିକି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରି ନାହାନ୍ତି ।କିନ୍ତୁ ଗତକାଲି ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ତାଙ୍କର ନାଁ ନାହିଁ। ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଧନଖଡ କହୁଥିଲେ, ନିର୍ବାଚନ ନିଷ୍ପକ୍ଷ ହେଉଛି କି ନାହିଁ ସେ ଏହାର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ । କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା କରିବା ଦାୟିତ୍ୱ ହେଉଛି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ କାମ। ରାଜ୍ୟପାଳ ଏଥିରେ କାହିଁକି ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ରାଜ୍ୟପାଳ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ମିଟିଂ ରେ ହୋଇଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚର ହିସାବ ମଧ୍ୟ ମାଗୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚର ତଦାରଖ ପାଇଁ CAG ଦାୟୀ, ତେବେ ଆମେ କାହିଁକି ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ହିସାବ ଦେବୁ ବୋଲି ଟିଏମସି ସାସଂଦ ପଚାରିଛନ୍ତି ? ଟିଏମସି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ,  “ରାଜ୍ୟପାଳ ରାଜଭବନରେ ତାଙ୍କର ୪ ଜଣ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ OSD ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ରାଜ ଭବନକୁ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପରିଣତ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଟଙ୍କାରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ଚାଲିଛି । ରାତି ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଛି, ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି । ସେ ରାଜ ଭବନରେ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କୁ ଭେଟନ୍ତି ,ଏପରି କରି ସେ ନିଜ ପଦର ସମ୍ମାନ ହରାଇଛନ୍ତି । ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟବାସୀ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେ ବେଙ୍ଗଲରେ ବିଜେପିର ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ” ରବୀନ୍ଦ୍ର ଭାରତୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଫେସର ତଥା ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ବିଶ୍ୱନାଥ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଙ୍ଗଲ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ସଂଘର୍ଷରେ ଉଭୟଙ୍କର ଦୋଷ ରହିଛି।  ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ।  ଏଭଳି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଧନଖଡ ପ୍ରତିବାଦ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଟୁଇଟ୍ କରିବା ପ୍ରଜୁଯ୍ୟ ନୁହେଁ, ସମ୍ବିଧାନ ତାଙ୍କୁ ଟୁଇଟ୍ କରିବାକୁ ବାରଣ କରେ, କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଥିବାବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିବା ରାଜଭବନର ସମ୍ମାନକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ସେ କରିଥିବା ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ସତ୍ୟ ଅଟେ।  ବଙ୍ଗଳାର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଛି, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧାନଖଡଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ହଟାଇବ ନାହିଁ, କାରଣ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ରାଜ୍ୟରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ବଙ୍ଗଳାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ-ସରକାର ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ବହୁ ପୁରୁଣା କିନ୍ତୁ ଏଥର ପରିସ୍ଥିତି ପୂର୍ବଠାରୁ ଅନେକ ଭିନ୍ନ । ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ତତ୍କାଳୀନ ସିଏମ୍ ଅଜୟ ମୁଖାର୍ଜୀ ତତ୍କାଳୀନ ରାଜ୍ୟପାଳ ଧରମଭୀରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା।  ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଧରମୀର ଅଜୟ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ତାଙ୍କୁ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ ନିଜର ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ।  ମୁଖାର୍ଜୀ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ ଯେ ବିଧାନସଭାରେ ଯାହା ଘଟିବ, ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଘଟିବ।  ଏହି ଚିଠି ପାଇବା ପରେ ଧରମବୀର କ୍ୟାବିନେଟକୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଏକ ସୁପାରିଶ ପଠାଇଥିଲେ। ସେହିଭଳି ସିପିଆଇ-ଏମ୍ ର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରମୋଦ ଦାସଗୁପ୍ତା ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ବି.ଡି ପାଣ୍ଡେଙ୍କୁ ବେଙ୍ଗଲ ଦାମନ ପାଣ୍ଡେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ତେବେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏପି ଶର୍ମାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିରୋଧ ହୋଇଥିଲା।  ୧୯୮୪ ରେ, କୋଲକାତା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ଭାବରେ ବାମପନ୍ଥୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରମଣ ପୋଦ୍ଦାରଙ୍କୁ ଅନୁମତି ନ ଦେଇ ସାନ୍ତୋଶ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନାମ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା।  ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ-ଜନତା ପାର୍ଟିର ପ୍ରିୟ ଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବାମପନ୍ଥୀମାନେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ନଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।  ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତି ବସୁ ମଧ୍ୟ ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡକାଯାଇଥିବା ଆଇନ ପରାମର୍ଶ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ।  ନବ ନିର୍ବାଚିତ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିହାର ବସୁଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ। ଏପି ଶର୍ମାଙ୍କ ପରେ ଉମାଶଙ୍କର ଦୀକ୍ଷିତ ବଙ୍ଗଳା ରାଜ୍ୟପାଳ ହୋଇଥିଲେ।ସେତେବେଳେ ବାମପନ୍ଥୀ ସାର୍କରିଆ ଆୟୋଗକୁ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଦେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ତେବେ ଏସବୁ ବିବାଦ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ଦୀର୍ଘ ଇତିହାସ ରହିଛି।

The post ୮ ରାଜ୍ୟର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ବଦଳାଇଲା କେନ୍ଦ୍ର, କିନ୍ତୁ ବେଙ୍ଗଲରେ ମମତାଙ୍କ ସହ ତିକ୍ତତା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେଫ୍ ଜୋନ୍ ରେ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, central vista project, Jagdeep dhankad, Mamata Banerjee, West Bengal GovernerSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *