ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସହଜରେ ପଢିବା ଓ ଗଣିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ନୂଆ ଅଭିଯାନ”ନିପୁଣ ଭାରତ”

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିଆଲ ‘ନିଶଙ୍କ’ ଆଜି ‘ନିପୁଣ ଭାରତ’କୁ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ପଢିବା ଦକ୍ଷତା ଏବଂ ଗଣତି କୌଶଳ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପଢିବା, ଲେଖିବା ଏବଂ ଗଣିବା କୈଶଳ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।

ନିପୁଣ ଭାରତ ଆରମ୍ଭ କରି ଶ୍ରୀ ପୋଖରିଆଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ନୀତିର ଏକ ଦୃଢ ସ୍ତମ୍ଭ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷଣ ଏବଂ ଗଣନ କୌଶଳକୁ ମାଗଣା ବିକାଶରେ ସହାୟକ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ସହଜରେ କିପରି ଗଣନା କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ତାହା ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ନିପୁଣ ଭାରତକୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ରାଜ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସଞ୍ଜୟ ଧୋଟ୍ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷାର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ବଦଳାଇଦେବ। ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଦୃଢ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି 2020 ର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସାକ୍ଷରତା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ନିପୁଣ ଭରତ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ। ଆଜି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ ନିପୁଣ ଭାରତ ଉପରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଭିଡିଓ, ଗୀତ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ତଥା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଅନୁଷ୍ଠାନର ମୁଖ୍ୟମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ, ନିପୁଣ ଭାରତ, ରମେଶ ପୋଖରିଆଲThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *