ତୃଣମୂଳ ସହ ହାତ ମିଶେଇବ କଂଗ୍ରେସ; ସଂସଦୀୟ ନେତା ପଦରୁ ହଟିବେ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଲୋକସଭାରେ ଦଳର ନେତା ଅଧିର ରଂଜନ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ସଂସଦର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ଏ ବାବଦରେ ଦଳ ପକ୍ଷରୁ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ। ଲୋକସଭାରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବହରାମପୁରର ସାସଂଦ ଥିବା ଚୌଧୁରୀ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ଅଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଅଧିର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଟିଏମସି ସହ କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ୍ କରିବା ଏବଂ ସଂସଦରେ ବିଜେପି ଓ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଟିଏମସି ବିରୁଦ୍ଧରେ କଂଗ୍ରେସ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଉପରେ ହମଲା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାଙ୍କର ବିଜୟକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ। ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପଛର କାରଣ ବୋଧହୁଏ ସଂସଦରେ ଟିଏମସି ସହିତ ମିଶି ସଂସଦରେ ବିଜେପିକୁ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଦଳର ଏକ ରଣନୀତି ହୋଇପାରେ । ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ ଟିଏମସି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀପ ଧନଖଡଙ୍କୁ ହଟାଇବା ନେଇ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଅଭିଯାନକୁ ସଂସଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଦାବିରେ ଟିଏମସି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଟିଏମସି ଅନ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଗୁଡ଼ିକ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରେ। ତେବେ ଏଠାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଲୋକସଭାରେ ଚୌଧୁରୀଙ୍କ ଜାଗା କିଏ ନେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେରଳର ଥିରୁବନନ୍ତପୁରମ୍ ସାଂସଦ ଶଶି ଥରୁର ଏବଂ ସାଂସଦ ମନୀଷ ତିୱାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ନେତା ଜି -୨୩ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ବାରା ହାଇକମାଣ୍ଡଙ୍କୁ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ। ଏପଟେ ୱାୟାନାଡ ସାଂସଦ ତଥା ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଲୋକସଭାରେ କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ମନୀଷ ତିୱାରୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସର ସଭାପତି ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଯଦି କଂଗ୍ରେସ ଥରୁର କିମ୍ବା ତେୱାରୀଙ୍କୁ ଲୋକସଭାରେ ଦଳର ନେତା ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରେ, ତେବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ହେବା ଦିଗରେ ଦଳ ଏକ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବ। ସେ ଜି -୨୩ ଗୋଷ୍ଠୀର ନେତା ମାନଙ୍କର ଜଣେ କଠୋର ସମାଲୋଚକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିର ରଞ୍ଜନ ଚୌଧୁରୀ ଜଣେ ଏବଂ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାର ସମର୍ଥନରେ ସବୁବେଳେ ବୟାନ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ୨୩ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସଂଗଠନରେ ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଶୀର୍ଷ ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ଏହାର କଡା ବିରୋଧ କରିଥିଲେ। ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ସେ ପବ୍ଲିକ ଆକାଉଣ୍ଟସ କମିଟିର ସଭାପତି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ଗତ ମେ ମାସରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରାଜୟ ପରେ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆକ୍ଟିଭ ନରହି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡକୁ ଯାଇ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ।

The post ତୃଣମୂଳ ସହ ହାତ ମିଶେଇବ କଂଗ୍ରେସ; ସଂସଦୀୟ ନେତା ପଦରୁ ହଟିବେ ଅଧୀର ରଞ୍ଜନ appeared first on Satya Patha.

Read Moreବଡ ଖବର, Adhir Ranjan choudhury, congressSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *