ତୀରଥ ସିଂହଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ସହ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କର କଣ ରହିଛି କନେକ୍ସନ୍ ?

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏମିତି ବହୁତ୍ କମ୍ ନଜର ରହିଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଇସ୍ତଫା ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥାଏ। ଭାରତର ଉତ୍ତରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫାକୁ ନେଇ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ବଙ୍ଗାଳରେ ଏବେ ରାଜନୈତିକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତୀରଥ ସିଂହ ରାୱତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ପରେ ଏବେ ବେଙ୍ଗଲ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପଦକୁ ନେଇ ଏବେ ପୁଣି ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି । ତୀରଥ ସିଂହ ରାୱତ ଇସ୍ତଫା ପଛର କାରଣ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସଙ୍କଟ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନ କରିବାରେ ଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତାଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ପଡିଥିବା କହିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ବେଙ୍ଗଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଟିଏମସି ବିପୁଳ ଜନମତ ସହ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ​​ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ନିଜେ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଯାଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଯଦି ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ବିଧାୟକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇ ବିଧାନସଭାର ସଦସ୍ୟ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେବେ କରୋନା ମହାମାରୀର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଅନୁମୋଦନ କରିନପାରନ୍ତି। ଯଦି ଉପ ନିର୍ବାଚନ ନହୁଏ ତେବେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପାରନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳର ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ବିଜେପି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ରାଜି ହୁଅନ୍ତି , ତେବେ ବେଙ୍ଗଲରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଚାପ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ସହଜ ହେବ। ସେଥିପାଇଁ ବିଜେପି ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ ନକରି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରନ୍ତି । ବଙ୍ଗଳା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ନନ୍ଦିଗ୍ରାମରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ନିଜର ପୂର୍ବତନ ସହଯୋଗୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳର ବିପୁଳ ବିଜୟ ପରେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବିଧାୟକ ହେବା ପାଇଁ ବୀରଭୂମରୁ ଟିଏମସି ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ମମତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆସନ ଖାଲି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ କେବେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ତାହା କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଦେଖାଦେଇଛି। ରାଜନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁଯାୟୀ କୋରୋନା ମହାମାରୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିପାରନ୍ତି । ଯଦି ଉପନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରହେ ତେବେ ମମତାଙ୍କୁ ଆସନରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବା ଏକ ପ୍ରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ସେପଟେ ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମମତା ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

The post ତୀରଥ ସିଂହଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ସହ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କର କଣ ରହିଛି କନେକ୍ସନ୍ ? appeared first on Satya Patha.

Read Moreବଡ ଖବର, Mamata Banerjee, Tirath Singh RawatSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *