ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ନେଇ ବାଣପୁର-ବାଲୁଗାଁର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘ ସହ ଆଲୋଚନା କଲା ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ

ସୀତାରାମ ଅଗ୍ରୱାଲ

ଚିଲିକା: ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଂଶିକ ଲକଡ଼ାଉନକୁ ଆଉ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ବଜାର ଗୁଡିକୁ ସକାଳ ୬ ଘଟିକାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୨ ଘଟିକା ଯାଏଁ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। କିନ୍ତୁ ତାହା ପାଇଁ ସରକାର ଏସଓପି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଜି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବାଣପୁର ଏବଂ ବାଲୁଗାଁ ଏନଏସିର ସଭାଗୃହ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ବାଣପୁର ଏବଂ ବାଲୁଗାଁର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘର ପ୍ରତିନିଧିମାନଙ୍କ ସହ ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବେ ଦୁଇ ଗୋଟି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଅଛି। ଉକ୍ତ ବୈଠକରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ନିମନ୍ତେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ଗାଇଡଲାଇନର ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘର ପ୍ରତିନିଧି ମାନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା।

ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜ ଦୋକାନରେ ସାନିଟାଇଜର ରଖିବା, ମାସ୍କ ପରିଧାନ କରିବା, ଦୋକାନ ଆଗରେ ବୃତ୍ତ ଚିହ୍ନ ବୁଲାଇବା, ଭିଡ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକ ପରିମାଣର କର୍ମଚାରୀ ମୁତୟନ କରିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ୱ ରକ୍ଷା କରି ଦୋକାନ ର କ୍ଷମତା ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବା, ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ‘ନୋ ମାସ୍କ ନୋ ଗୁଡ଼ସ୍’ ଭଳି ଫଳକ ଲଗାଇବା ଆଦିର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘର ପ୍ରତନିଧି ମାନେ ପ୍ରଶାସନର ଉକ୍ତ ପରାମର୍ଶକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହ ସେଗୁଡିକୁ ଅନୁପାଳନ କରିବେ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ।

ଅନୁରୂପ ଭାବେ ବାଣପୁରର ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଭିତ୍ତିରେ ଟୀକାକରଣ କରାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ବାଣପୁର ପ୍ରଶାସନକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଉଭୟ ଅଞ୍ଚଳର ସମସ୍ତ ଦୋକାନୀ ମାନେ ଦିନ ଦୁଇଟା ଭିତରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରିବେ ଏବଂ ଯଦି କେହି ଏହାକୁ ଉଲଂଘନ କରି ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ ଦୋକାନ ଖୋଲା ରଖିବେ ତେବେ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉଭୟ ବୈଠକରେ ବାଣପୁର ତହସିଲଦାର, ଚିଲିକା ତହସିଲଦାର, ଚିଲିକା ବିଡ଼ିଓ, ଚିଲିକା ଏବିଡ଼ିଓ, ଚିଲିକା ସିଡ଼ିପିଓ, ବାଲୁଗାଁ ମେଡିକାଲ ଅଧିକାରୀ, ବାଣପୁର ଆଇଆଇସି, ବାଲୁଗାଁ ଆଇଆଇସି, ବାଣପୁର ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ବାଲୁଗାଁ ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରିଣୀ ଆଦି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Read Moreଆଜିର ଖବର, ଆଞ୍ଚଳିକ, ଦୋକାନ ଖୋଲିବା, ବାଣପୁର-ବାଲୁଗାଁ, ବ୍ୟବସାୟୀ ସଂଘThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *