ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଲେ – ‘ ମୁଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବେତନରେ ୨.୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଦେଉଛି’, ଲୋକେ ପଚାରିଲେ – “ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ତ ଟିକସ ଛାଡ କରାଯାଇଛି ? “

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ନିଜର ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କାନପୁର ସ୍ଥିତ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏଠାରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ ତାଙ୍କ ଦରମା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଥିଲେ ଯେ ,” ଆମ ଦେଶରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦରମା ପାଇଥାନ୍ତି । ସେ ବି ମଧ୍ୟ ଟିକସ ଦିଅନ୍ତି। ମୁଁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୨.୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଦେଉଛି। ସମସ୍ତେ କହନ୍ତି ମୁଁ ମାସିକ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଉଛି। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଟିକସ ଦେଉଛି। ଏହା ପରେ କେତେ ଟଙ୍କା ବଳୁଛି ? ମୁଁ ଯେତିକି ଟଙ୍କା ରଖୁଛି, ତା’ଠାରୁ ଆମ ଅଫିସର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଧିକ ଆୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ଥିବା ଶିକ୍ଷକମାନେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସଞ୍ଚୟ କରୁଛନ୍ତି । ” ତେଵେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ନେଇ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ୟୁଜର ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ,” ମୁଁ ଯେ ପଢିଛି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଦରମା ଏବଂ ଭତ୍ତା ଟିକସମୁକ୍ତ ? ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି – ‘ଭାରତୀୟ ଆଇନ ମାନ୍ୟବର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୀଙ୍କୁ ଆୟକରରୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାହାକୁ ମାସକୁ ସାଢେ ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଉଛନ୍ତି’। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏହି ବିବୃତ୍ତିକୁ ନେଇ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି- ‘ତେବେ ମାନ୍ୟବର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହୋଇଥିଲେ କି ? ଏତେ ବଡ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ସେ କେତେ ବେତନ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ କେତେ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି ତାହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କି ? ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ କେବେ ହେଲେ ପରିକଳ୍ପନା କରି ନଥିଲି ଯେ ମୋ ଭଳି ଜଣେ ସାଧାରଣ ଗାଁର ପିଲା ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ଥାନରେ ବସିପାରିବ। କିନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏହାକୁ ସମ୍ଭବ କରି ଦେଖାଇଛି। ମୁଁ ଆଜି ଯେଉଁଠି ବି ପହଞ୍ଚିଛି, ତା’ର ଶ୍ରେୟ ଏହି ଗାଁର ମାଟି ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ଆପଣମାନଙ୍କ ଭଲ ପାଇବା ଓ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଁ ଏହା ଆଜି ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି।”

The post ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ କହିଲେ – ‘ ମୁଁ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବେତନରେ ୨.୭୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଟିକସ ଦେଉଛି’, ଲୋକେ ପଚାରିଲେ – “ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ତ ଟିକସ ଛାଡ କରାଯାଇଛି ? “ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, President of India, Ramanath Kovind, SalarySatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *