କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ବେଙ୍ଗଲ ବାର କାଉନସିଲ୍ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରାଜେଶ ବିନ୍ଦଲଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ ଏନ.ଭି. ରାମନାଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ବାର୍ କାଉନସିଲ୍ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଶୋକ କୁମାର ଦେବ । ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିନ୍ଦଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସେ ପକ୍ଷପାତିତାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଚିଠିରେ ଆରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯେ ,” ବିନ୍ଦଲ ଜଣେ ଅନ୍ୟାୟ, ପକ୍ଷପାତୀ ବିଚାରପତି ଏବଂ ସେ ମାନ୍ୟବର ହାଇକୋର୍ଟରେ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ନିରପେକ୍ଷ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ”  ଶ୍ରୀ ଦେବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରମନାଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଛଅ ପୃଷ୍ଠାର ଚିଠିରେ ଜଷ୍ଟିସ ବିନ୍ଦଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗମ୍ଭୀର ଆରୋପ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଅଶୋକ କୁମାର ଦେବ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଟିଏମସି ବିଧାୟକ। ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନରଦା ମାମଲାରେ ଚାରିଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଜାମିନ ପ୍ରଦାନ ମାମଲା ଏବଂ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନୀ ଆବେଦନ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ମାମଲାର ଭୁଲ ସୂଚୀ ଯୋଗୁଁ ଶୁଣାଣି କରାଯାଇ ନାହିଁ।  ଏହି ଚିଠିରେ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଷ୍ଟିସ କୌସିକ ଚନ୍ଦା ଯିଏକି ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପି ସହ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହି କଥା ଜାଣି ମଧ୍ୟ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ନନ୍ଦିଗ୍ରାମ ନିର୍ବାଚନୀ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ଜୁନ 25, 2021 ରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ଚିଠିରେ ଶ୍ରୀ ଦେବ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାନ୍ୟବର ଜଷ୍ଟିସ ବିନ୍ଦଲ ହେଉଛନ୍ତି ବିଜେପିର ବ୍ୟକ୍ତି।  କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟର ଜଜ୍ ଭାବରେ ମାନ୍ୟବର ଜଷ୍ଟିସ୍ ରାଜେଶ ବିନ୍ଦଲଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ ରମନାଙ୍କୁ ଏହି ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ,  ଯଦି ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ ତେବେ କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟର ମହିମା ତଥା ପବିତ୍ରତା ବଜାୟ ରହିବ ଏବଂ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଉପରେ ଲୋକଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଜାୟ ରହିବ । ତେବେ ବିଜେପି ଏହି ଚିଠିକୁ ନେଇ କଡା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି  । ଏଭଳି ଚିଠି ଲେଖି ନ୍ୟାୟପାଳିକାକୁ ଭୟଭୀତ କରାଯାଉଥିବା ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିନ୍ଦଲଙ୍କୁ ହଟାଇବା ଦାବି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜନୈତିକ ବୋଲି ଦଳ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ବେଙ୍ଗଲ ବିଜେପି ନେତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ହିଂସା ମାମଲାରେ କଲିକତା ହାଇକୋର୍ଟ ମମତା ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବାରୁ ଟିଏମସି ବାର୍ କାଉନସିଲ୍ କୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବିଜେପି ନେତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। 

The post କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ପଦରୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଚିଫ୍ ଜଷ୍ଟିସଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ବେଙ୍ଗଲ ବାର କାଉନସିଲ୍ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, Chief Justice, Kolkata high court, supreme courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *