ହେଲିକାପ୍ଟରରୁ ଓହ୍ଲାଇ ପ୍ରଥମେ ମାଟିକୁ ମୁଣ୍ଡିଆ ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ହେଲେ କାହିଁକି ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିଜ ଗାଁରେ ପହଂଚିଥିବା ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ହେଲିପ୍ୟାଡରେ ଅବତରଣ କରି ନିଜ ଜନ୍ମମାଟିକୁ ଛୁଇଁ ମୁଣ୍ଡିଆ ମାରିଥିଲେ। ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ବେଶ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା। ଏପରିକି ରାଜ୍ୟପାଳ ଆନନ୍ଦୀବେନ ପଟେଲ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଇଥିଲା।

ଗାଁରେ ପହଁଞ୍ଚିବା ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଆଜି ଯେଉଁ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ତାହା କେବଳ ଏହି ଗାଁ ମାଟି ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ଏହାର ଶ୍ରେୟ କେବଳ ଏହି ମାଟି ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କର ଭଲପାଇବା ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ। ମୁଁ ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ କଳ୍ପନା କରି ନ ଥିଲି ଯେ ମୋ ଭଳି ଜଣେ ସାଧାରଣ ବାଳକ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବ।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରବିବାର ଦିନ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର କାନପୁର ନିକଟସ୍ଥ ପରାଉଙ୍ଖ୍ ଗାଁକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସଂପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଭେଟି ବେଶ ଖୁସି ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାତୃଭୂମିର ଏହି ପ୍ରେରଣା ମୋତେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ରାଜ୍ୟସଭା, ରାଜ୍ୟସଭାରୁ ରାଜଭବନ ଏବଂ ରାଜଭବନରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନକୁ ନେଇଛି।

ଦେଶର ଅମୂଲ୍ୟ ବଳିଦାନ ଏବଂ ଅବଦାନ ପାଇଁ ସେ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ତଥା ସମ୍ବିଧାନ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ‘ମାତୃ ଦେବୋ ଭବ’, ‘ପିତୃ ଦେବୋ ଭବ’, ‘ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦେବୋ ଭବ’ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ। ଆମ ଘରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପିତାମାତା ଏବଂ ଗୁରୁ ଏବଂ ପିତୃଜନମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରିବା ଆମ ଗ୍ରାମୀଣ ସଂସ୍କୃତିରେ ଅଧିକ ପରିଦୃଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତି, ଶ୍ରେଣୀ କିମ୍ବା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ନିର୍ବିଶେଷରେ ଗାଁର ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଦେବତା ପରି ଦେଖିବା ମୋ ପରିବାରରେ ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଟେ। ଆଜି ମୁଁ ଦେଖି ଖୁସି ଯେ ଆମ ପରିବାରର ଗୁରୁଜନମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରିବାର ଏହି ପରମ୍ପରା ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସବିତା କୋବିନ୍ଦ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଘରେ ବହୁତ ଖୁସି ଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଯେଉଁଠାରେ ବି ରହେ, ମୋ ଗାଁର ମାଟିର ସୁଗନ୍ଧ ଏବଂ ମୋ ଗାଁ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସ୍ମୃତି ସବୁବେଳେ ମୋ ହୃଦୟରେ ରହିଥାଏ। ମୋ ପାଇଁ ପରଉଙ୍ଖ କେବଳ ଏକ ଗାଁ ନୁହେଁ, ଏହା ମୋର ମାତୃଭୂମି, ଯେଉଁଠାରୁ ମୁଁ ସର୍ବଦା ଦେଶକୁ ସେବା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଛି | ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସହିତ ଜଡିତ ଏଭଳି ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଗର୍ବକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପାଇଁ ସଂସ୍କୃତ କବିତାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜନନୀ ଜନ୍ମଭୂମିଶ୍ଚ ସ୍ୱର୍ଗାଦପି ଗରିଆସି। ଅର୍ଥାତ୍ ଯିଏ ଜନ୍ମ ଦିଏ ଏବଂ ଜନ୍ମସ୍ଥାନର ଗର୍ବ ସ୍ୱର୍ଗଠାରୁ ମହାନ୍ ଅଟେ। ଏଥିସହିତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗାଁରେ ନିଜର ପ୍ରିୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟି ଭାବର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏହି ଗାଁ ଗସ୍ତରେ ସେ ତାଙ୍କର ପୁରୁଣା ସ୍କୁଲ ବନ୍ଧୁଙ୍କୁ ଭେଟିବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ସେ ଭୋଗନିପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଥିବା ପୁଖରାୟଣ ସହରର ବାସିନ୍ଦା ସତୀଶ ମିଶ୍ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ ପ୍ରାୟ 30 ବର୍ଷ ଧରି ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସତୀଶ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଅବନତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସେ ଫୋନ୍ କରି ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ସତୀଶ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଘରକୁ ଯିବେ। ସତୀଶ ମିଶ୍ର ଏବଂ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବିଏନଏସଡି କଲେଜରେ ଏକାଠି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ।

1991 ରେ ଯେତେବେଳେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦ କାନପୁରର ଘାଟପୁରରୁ ଲୋକସଭା ଆସନ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ, ସେହି ସମୟର ପୁରୁଣା ସ୍ମୃତି ସତେଜ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସଭା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସତୀଶ ମିଶ୍ରଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି। 8 ଅଗଷ୍ଟ 2015 ରେ, ଯେତେବେଳେ ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ବିହାରର ରାଜ୍ୟପାଳ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଏକ ବିଶେଷ ଅତିଥି ଭାବରେ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା। 20 ଜୁଲାଇ 2017 ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅତିଥୀ ଥିଲେ।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଗାଁThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *