ମନ କି ବାତ୍: ଓଡିଆ ଆଇଏଏସ ଅଫିସର ଗୁରୁପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସ୍ମରଣ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଦିନ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ 86 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କୋଭିଡ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ସେହି ଦିନ ଭାରତ ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ଆଜି ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓରୁ ମନ କି ବାତ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୋଦୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି। 21 ଜୁନରେ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ ହୋଇଥିବା ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣର ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କୋଭିଡ ଟିକା ପ୍ରତି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସଂଗଠନ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବେତୁଲ ଜିଲ୍ଲାର ଦୁଲାରିଆ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସଚିବ ଥିବା ଗୁରୁପ୍ରସାଦ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇଲେ। କୋଭିଡଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରୁଥିଲେ। ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁପ୍ରସାଦ ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ତଥା ଦେଶର ଦୂରଦୂରାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଦିନରାତି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। କରୋନା କାରଣରୁ ଦେଶ ସେହି କର୍ମଯୋଗୀଙ୍କୁ ହରାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

କରୋନା କାରଣରୁ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିବା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସ୍ପ୍ରିଣ୍ଟର ମିଲ୍କା ସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ମିଲ୍କା ସିଂଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା, ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ଆଥଲେଟ୍ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ଭାଗ୍ୟର ଏକ ଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଥିଲା।

ମାଇଁଗଭ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ କୁଇଜ୍ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଏବଂ ପୁରସ୍କାର ଜିତିବାକୁ ମୋଦୀ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅନେକ ମଜାଦାର ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୋକିଓ କୁଇଜରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତର କ୍ରୀଡ଼ାବିତଙ୍କ ସଫଳତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଏବଂ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଆମ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ।

ଛୋଟ ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମରୁ ଆସୁଥିବା ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଦଳ ଅନେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ଯାହାର ଜୀବନ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦିଏ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସାତାରା ଜିଲ୍ଲାର ଏକ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରବୀଣ ଯାଦବଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଜଣେ ଉତ୍ତମ ତୀରନ୍ଦାଜୀ। ପରିବାରକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ପୁଅ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାଗ ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଟୋକିଓ ପାଇଁ ମହିଳା ହକି ଦଳର ସଦସ୍ୟ ନେହା ଗୋଏଲଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ନେହାଙ୍କ ମା ଏବଂ ଭଉଣୀ କାରଖାନାରେ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ଘର ଚଳାନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦୀପିକା କୁମାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯାହାର ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ଉତ୍ଥାନ ହୋଇଛି। ଦୀପିକାଙ୍କ ବାପା ଏକ ଅଟୋ ରିକ୍ସା ଚଲାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମା ଜଣେ ନର୍ସ । ଦୀପିକା ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ମହିଳା ତୀରନ୍ଦାଜ ଯିଏକି ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ଖେଳାଳିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପିଲାଦିନ ଆର୍ଥିକ ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ମନ ଦୃଢ ରହିଥିଲା। ମୋଦୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଜାଫରନଗରରୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ ବସ୍ କଣ୍ଡକ୍ଟର। ପିଲାଦିନେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ବ୍ୟାଗକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଯାହା ପଦକ ବିଜେତା ଖେଳାଳିମାନେ ପାଇଥା’ନ୍ତି। ଏହି ଆକର୍ଷଣରେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚାଲିବା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, Guruprashad Mohapatra, Maan ki baat, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ କି ବାତ୍, ମନ କି ବାତ୍The Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *