ଗୋଟିଏ ପଟେ ଶ୍ରୀଜିୟୁ ଅଣସର ଘରେ, ଏପଟେ ରଥଖଳାରେ ଆଗେଇ ଚାଲିଛି ରଥ ନିର୍ମାଣ

ପୁରୀ, ଗୋଟିଏ ପଟେ ଶ୍ରୀଜିୟୁ ଅନସରରେ ଅଛନ୍ତି। ହେଲେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରଖଖଳାରେ ଚାଲିଛି ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ। ସାଧାରଣତଃ ତିନିରଥରେ ଖପୁରୀ ଏବଂ ପାରା ଭାଡ଼ି କୁ ମିଶାଇ ମୋଟ ୧୩ ପରସ୍ତ ପଟଳ ପଡିଥାଏ, ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ତିନି ରଥରେ ‘ବଡ ଧାରା ପଟଳ’ ପଡ଼ିଅଛି। ବାକି ୧୨ ପରସ୍ତ ପୋଟଳ ଗୁଡିକୁ ଜକିଆ କଣ୍ଟା ଵାଡ଼ିଆ ଯାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ସମସ୍ତ ପୋଟଳ ରଥ ଉପରେ ସେଟିଙ୍ଗି ପୂର୍ବରୁ ପୋଟଳ ଗୁଡିକର ଚାରି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବାଗିଆ କଣ୍ଟା ବସି ପୋଟଳ ଫିଟିଙ୍ଗ କରାଯିବ ।

ତିନିରଥର ଦୁଇଟି ଲେଖାଁଏ କଳସ ପେଣ୍ଡି ନିର୍ମାଣ ସହ ସେଥିରେ ୧୬ ଟି ଲେଖାଏଁ ୩୨ଟି ବିନ୍ଧ ଖୋଦେଇ ସରି ଥିଲା, ଆଜି ୩୨ ଟି ଲେଖାଁଏ ପାଖୁଡା ନିର୍ମାଣ ସରି କଳସ ପେଣ୍ଡିରେ ଫିଟିଙ୍ଗ କରାଯାଇଛି,ସେଥିରେ ଆଲ୍ୟୁମିନିଅମ ଚଦର ପଡି ରଙ୍ଗ କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ । ତିନିରଥର ୧୨ ଟି ଲଖୋଁଏ ‘କଣି ଫାଉଡା’ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଏହି ‘କଣି ଫାଉଡା’ ତିନିରଥ ଭୁଇଁର ଛକାଠି କୋଣଗୁଡିକରେ ସେଟିଙ୍ଗ ହୋଇ ଏହାର ଚାରି ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବତା ବା ପତଳା କାଠ ବଟନ ପକାଯାଇ ଥାଏ, ରଥରେ କନା ପଡିଲା ବେଳେ ରଥର ଗୋଲାକାର ସେଫ୍ ଆସିବା ସହ ରଥ କନା ଚିରି ନ ଥାଏ।

ତିନିରଥର ୫ ଟି ଲେଖାଏଁ ‘ଶାରୀକ ନିର୍ମାଣ ଶେଷ ହୋଇଅଛି । ଏହି ଶାରୀକ ଉପରେ ଶ୍ରୀ ବିଗ୍ରହ ମାନଙ୍କ ପ୍ରଭା ଫିଟିଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ । ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହମାନେ ପହଣ୍ଡି ହୋଇ ରଥକୁ ଆସିଲା ପରେ ରୁନ୍ଧା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏହି ଶାରୀକ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତିନି ରଥର ବେଦି ଚାରିପାର୍ଶ୍ୱର ସମ୍ମୁଖ ଭାଗକୁ ଛାଡି ତାଗ ବା ବଟନ ପଡିଥିଲା ସେଥିରେ ରଥର ପଛ ଭାଗ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପଟା ପଡ଼ିଅଛି ।

ଏଥିସହ ଆଜି ତିନି ରଥର ପ୍ରଥମ ଭୁଇଁ କଇଁଚିରେ ୮/୨ ସାଇଜର ୧୬ ଫୁଟ ଲମ୍ବ ‘ଅନ୍ଧାରି ତାଗ’ ଦୁଇଟିକୁ କାପ କରାଯାଇ ସେଟିଙ୍ଗ କରାଯାଇଅଛି । ଏହା କଇଁଚି ସହ ଭୁଇଁ ଶେଣି,ଭୁଇଁ ଖମ୍ବୀ ଏବଂ ପାଖୁଡାକୁ ବାନ୍ଧି ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ମୂଳ ଭୁଇଁ କଇଁଚି ର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ସେଟିଙ୍ଗ କରାଯାଇ ଅଛି।

ତିନିରଥର ରୂପକାର ସେବକମାନେ ନାଟ ଗୋଡ଼ରେ ରାହୁ ରୂପ ଖୋଦେଇ ସହ ତିନିରଥ ପଟାଗୁଜଗୁଡିକରେ ସିଂହ ବିରାଳ, ଗଜ ବିରାଳ ନର ବିରାଳ ରୂପ ଖୋଦେଇ ଜାରୀ ରଖିଛନ୍ତି। ଦୋଳବେଦୀ ଅସ୍ଥାଇ କମାର ଶାଳରେ ଓଝା ସେବକମାନେ ତିନି ରଥର କନକ ମୁଣ୍ଡି ସେଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ ‘ବାହୁଟ ଫାଳୀଆ’ କଣ୍ଟା ୧୨ଟି ‘କାଣ୍ଡୁଚି ନାଟ ‘ କଣ୍ଟା ରୁ ୧୨ଟି ତିନି ରଥ ପାଇଁ ୨୪ଗୋଟି ଲଖୋଁଏ ନିର୍ମାଣ କରିବା ସହ ପୋଟଳ ଫିଟିଙ୍ଗ ପାଇଁ ଗୋଡି ଛାଲ ପୋଟଳ କଣ୍ଟା, ବାଗିଆ ପୋଟଳ କଣ୍ଟା, ପ୍ରତି ରଥ ପାଇଁ ୩୦୦ ଲେଖାଁଏ ଉକ୍ତ କଣ୍ଟା
ନିର୍ମାଣ ଶଷେ ର୍ପଯ୍ୟାୟରେ ପହଁଚିଛି।

Read Moreଧର୍ମ, ବିଶେଷ ଖବର, ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ, ରଖଖଳା, ରଥ ନିର୍ମାଣ, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *