ମୁକେଶ ଆମ୍ବାନୀଙ୍କ ବଡ ଘୋଷଣା, ଗଣେଷ ପୂଜାରେ ଆସିବ ନୂଆ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ଜିଓଫୋନ ନେକ୍ସେଟ୍

ମୁମ୍ବାଇ, ଆଜି ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଆରଏଲ) ର ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ସଭାରେ ବା ଏଜିଏମ୍ ରେ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତାହା ହେଲା ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଭାରତରେ ଏକ ନୂତନ ସ୍ମର୍ଟ ଫୋନ ବଜାରକୁ ଆଣିବ। ଯାହାର ନାମ ହେଲା ଜିଓଫୋନ୍ ନେକ୍ସେଟ JioPhone Next । ଖୁସିର କଥା ଏହା ଗୁଗୁଲ ଏବଂ ଜିଓ ମିଳିତ ଭାବେ ବିକଶିତ କରୁଛନ୍ତି। ଉଭୟ କଂପାନୀର ସହଭାଗିତାରେ ଏହି ନୂଆ ଜିଓଫୋନ୍ ନେକ୍ସେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି।

ଏହି ଫୋନ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱରେ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ହେବ ବୋଲି  ମୁକେଶ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନୂଆ ଜିଓଫୋନ୍ ନେକ୍ସେଟ୍ ଆସନ୍ତା ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଅର୍ଥାତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 10ରେ ବଜାର ପ୍ରବେଶ କରିବ ବୋଲି ମୁକେଶ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଫୋନ ପ୍ରଥମେ ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ, ଏହା ପରେ ବିଶ୍ବ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ ବୋଲି ବୈଠକରେ ଆମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି।

JioPhone Next ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଯାହା ଗୁଗୁଲ୍ ଏବଂ ଜିଓ ଏବଂ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍ର ଆପ୍ସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରିବ। ଫୋନ୍ ଭଏସ୍ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିବ ଏବଂ ଏପରିକି ଗୋଟିଏ କ୍ୟାମେରା ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ ଯାହା ବର୍ଦ୍ଧିତ ରିଅଲିଟି ଫିଲ୍ଟରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ।

ଏଜିଏମ୍ ବୈଠକରେ କମ୍ପାନୀ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଜିଓରେ 37.9 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ଗ୍ରାହକ ଯୋଗ ହୋଇଛନ୍ତି। ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓର ଦେଶରେ 42.5 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି। କମ୍ପାନୀ ଭାରତରେ ଡାଟା ବ୍ୟବହାରରେ 45 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ 200 ନିୟୁତ ନୂତନ ଗ୍ରାହକ ଯୋଗ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଓ ଫାଇବର ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 2 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ସଂଯୋଗ କରିଛି । 3 ମିଲିୟନ ସକ୍ରିୟ ଘର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ଏକ ମିଳିତ ଆଧାର ସହିତ, ଜିଓ ଫାଇବର ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ତଥା ଦ୍ରୁତତମ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଅପରେଟର ହୋଇପାରିଛି।

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜିଓ  5G କୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ଭାବରେ ଅପଗ୍ରେଡ୍ କରିବାକୁ ଏକ ନିଆରା ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। 5G ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ବଢାଇବାକୁ, ଆମେ 5G ଉପକରଣର ପରିସର ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଅଂଶୀଦାରମାନଙ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଜିଓ କେବଳ ଭାରତକୁ 2G ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରୁନାହିଁ, ବରଂ 5G କୁ ଯୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ବ୍ୟବସାୟ, JioPhone Next, Mukesh Ambani, Reliance JIO, ମୁକେଶ ଆମ୍ବାନୀThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *