ବଢୁଛି କେରଳ ବିଜେପି ଅଡୁଆ : ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଏନଡିଏ କ୍ୟାସ୍ ଡିଲ୍ ର ଆଉ ଏକ ଅଡିଓ

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଥରେ କେରଳ ବିଜେପିର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଭାଇରାଲ ଅଡିଓ କଲ୍ ରେକର୍ଡିଂ। କେରଳ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପର ଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପିଛା ଛାଡୁନି ବିବାଦ। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏନଡିଏରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ଜେଆରଏସ ସହିତ ନଗଦ ଟଙ୍କା କାରବାର ହୋଇଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ବୁଧବାର ଦିନ ଜେଆରଏସ ନେତା ପୋଲିସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳର ସଭାପତି ସି.କେ ଜାନୁଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ନେତା ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟତୀତ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୂର୍ବରୁ କେରଳ ବିଜେପି ସଭାପତି କେ ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ ଜେଆରଏସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସି କେ ଜାନୁଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଜେଆରଏସ ରାଜ୍ୟ କୋଷାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରସୀତା ଜୁନ୍ ୧୭ ରେ ଅଜିକୋଡେ ୱାଇନାଡରେ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚ ପୋଲିସ ନିକଟରେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି କେ ସୁରେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ।ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ କେରଳ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଜାନୁଙ୍କୁ ଏନଡିଏରେ ସାମିଲ କରିବା ପାଇଁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଥିଲା। ପ୍ରସୀତା ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାଳାପର ଏକ ଅଡିଓ କ୍ଲିପ୍ ମଧ୍ୟ ପୋଲିସକୁ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଅଡିଓ ଟେପ୍ ରେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ,” ଜେଆରଏସକୁ 25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏହି ଡିଲ୍ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟ ସଂଗଠନ ସଚିବ ଏମ ଗଣେଶଙ୍କ ଜାଣତରେ ହେବ । ” ଏହି ଭାଇରାଲ ଅଡିଓ ଟେପ୍ ରେ ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ କହୁଛନ୍ତି “ମୁଁ ତୁମ ପାର୍ଟିକୁ 25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଦେଇଛି। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି (ସୁଲତାନ ବାଥେରୀ ବିଧାନସଭା ଆସନ ଯେଉଁଠାରେ ସି କେ ଜାନୁ ଏନଡିଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ)। ପ୍ରସୀତା ବୁଧବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି, “25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସି କେ ଜାନୁଙ୍କୁ ନଗଦ ଆକାରରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କେରଳ ବିଜେପି ସଭାପତି ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଦଳ କେବଳ ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସି କେ ଜାନୁଙ୍କୁ 25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଗଦ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଜାନୁ ଏହାକୁ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିନଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ” ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ 25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏହି ନଗଦ କାରବାର ମାର୍ଚ୍ଚ 26 ରେ ୱାଇନାଡର ଏକ ଘରେ ହୋଇଥିଲା ​​ଯେଉଁଠାରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। “ଏହି ଟଙ୍କା ସି କେ ଜାନୁଙ୍କୁ ବିଜେପି ୱାଇନାଡ ଜିଲ୍ଲା ସଚିବ ପ୍ରସନ୍ଥ ମାଲାଭାଲ ଦେଇଛନ୍ତି। ମନ୍ଦିରରୁ ପ୍ରସାଦ ଆଣିବା ବାହାନାରେ ଏକ କପଡା ବ୍ୟାଗରେ ଟଙ୍କା ଅଣାଯାଇଥିଲା। ବ୍ୟାଗରେ ଥିବା ଟଙ୍କା ଉପରେ ପ୍ଲାଣ୍ଟେନ୍ ରଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆମର ସଚିବ ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଣ୍ଟେନ୍ ମାଗିଥିଲେ, ପ୍ରସନ୍ଥଙ୍କ ସୂଚନା ମୁତାବକ ସି କେ ଜାନୁଙ୍କ ପାଇଁ ଅଣାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାଗଟିକୁ ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନେଇଗଲେ ବୋଲି ପ୍ରସୀତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁରେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କ ସହ ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଦିଆଯିଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଭିତ୍ତିହୀନ ଏବଂ କାନୁନ୍ ଲଢେଇ ପାଇଁ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି। ସୂଚନା ମୁତାବକ କେରଳ ହାଇକୋର୍ଟ ବୁଧବାର ଦିନ ଲୋକତାନ୍ତ୍ରିକ ଯୁବା ଜନତା ଦଳ ଜାତୀୟ ସଭାପତି ସଲିମ ମାଦାଭୋରଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସଲିମ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ କଳାଧନ ବ୍ଯବହାର କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ କରୁ। ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ତିନି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସାଢେ ତିନି କୋଟି ଟଙ୍କା ଡକାୟତି ମାମଲାର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ସଲିମ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ କେରଳ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି କଳା ଟଙ୍କା ଲଗାଇଛି। ଜୁନ୍ ୧ ତାରିଖରେ ଇଡି ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା।

The post ବଢୁଛି କେରଳ ବିଜେପି ଅଡୁଆ : ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଏନଡିଏ କ୍ୟାସ୍ ଡିଲ୍ ର ଆଉ ଏକ ଅଡିଓ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, kerala, NDA Cash DealSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *