” ଆମେ ‘ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ‘ ନୁହଁ ‘ ସଂଘ ସରକାର ‘ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିବୁ ” – ସିଏମ୍ ଷ୍ଟାଲିନ

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ତାମିଲନାଡୁର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ.କେ ଷ୍ଟାଲିନ ବୁଧବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ‘ସଂଘ ସରକାର (Union Government)’ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିବେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ‘ସାମାଜିକ ଅପରାଧ’ ବୋଲି ବିଚାର କରିବା ଏକ ଭୁଲ ଧାରଣା ଅଟେ।  ‘ସଂଘ (Union)’ ଶବ୍ଦକୁ ଭୟ କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ କାରଣ ଏହି ଶବ୍ଦଟି ଦାର୍ଶନିକ ଧାରଣ ହେଉଛି ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା (federalism) । ବିଜେପି ନେତା ନୈନର ନାଗେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କୁ କଡା ଜବାବ ଦେଇ ତାମିଲନାଡୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ‘ମାଥିଆ ଆରାସୁ’ ବଦଳରେ ‘ଓଣ୍ଡ୍ରିଆ ଆରାସୁ’ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କୁ ଡିଏମକେକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ । ସିଏମ ଷ୍ଟାଲିନ୍ କହିଛନ୍ତି “କିଛି ଲୋକ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ‘ ସଂଘ ସରକାର (Union Government)’ ବୋଲି କହିବା ଏକ ସାମାଜିକ ଅପରାଧ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ ଧାରଣା ଅଟେ ।  ଆଇନରେ ଯାହା କୁହାଯାଇଛି ଆମେ କେବଳ ତାହା କହୁଛୁ ବୋଲି ଷ୍ଟାଲିନ୍ କହିଛନ୍ତି।

ଆମେ ସମ୍ବିଧାନର ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସମ୍ବିଧାନରେ ‘ସଂଘ (Union)’ ଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଷ୍ଟାଲିନ ବିଧାନସଭାରେ କହିଛନ୍ତି। ମେ ମାସରେ ତାମିଲନାଡୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିପୁଳ ବିଜୟ ସହ ଡିଏମକେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରଠାରୁ ତାମିଲନାଡୁ ସରକାର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାରକୁ ‘କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର(Central Government) ‘ (ମାଥିଆ ଆରାସୁ) ବୋଲି କହିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ‘ସଂଘ ସରକାର (Union Government)’ (ଓଣ୍ଡ୍ରିଆ ଆରାସୁ) ବୋଲି କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।  ।  ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ କିଛି ବିଜେପି ସମର୍ଥକ ବିରୋଧ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ‘ରାଜନୈତିକ ପଦକ୍ଷେପ’ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏମ. କେ ଷ୍ଟାଲିନ ଏଭଳି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖଣ୍ଡନ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରଥମ ଧାଡ଼ିରେ କୁହାଯାଇଛି, ‘ ଭାରତ, ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତ, ଏକ ୟୁନିଅନ୍ ଅଫ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ସ ’। ତେଣୁ ଆମେ କେବଳ ସମ୍ବିଧାନର ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ ଏଥିରେ ବିବାଦର କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ। ‘ସଂଘ (Union)’ ଏକ ଭୁଲ ଶବ୍ଦ ନୁହେଁ ; ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏକଜୁଟ । ” ତେବେ ଡିଏମକେ ଦ୍ବାରା ସଂଘ (Union) ଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାର କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ। ଡିଏମକେର 1957 ନିର୍ବାଚନ ମନିଫେଷ୍ଟୋରେ ‘ଇଣ୍ଡିଆନ ୟୁନିୟନ’ ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟାଲିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ “କେହି କେହି ଆମକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରୁଛୁ ଯାହା ଆରିଗନ୍ ଆନ୍ନା (ଆନ୍ନାଦୁରାଇ) ଏବଂ ଆମର ଥାଲାଇଭର୍ କାଲାଇଗାର୍ (କରୁଣାନିଧି)ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇ ନାହିଁ। ” ୨୫ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୬୩ରେ ସେ ଅନ୍ନଦୁରାଇଙ୍କ ସଂସଦର ଭାଷଣକୁ ମଧ୍ୟ ଉଦ୍ଧୃତ କରି ଏହାର ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆନ୍ନା କହିଥିଲେ ଯେ ,‘ ସରକାରଙ୍କ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱର ଅର୍ଥ କ’ଣ?  ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜନୈତିକ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱକୁ ଲୋକମାନେ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି।  ଆଇନଗତ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ସଂଘୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ଫେଡେରାଲ୍ ୟୁନିଅନ୍) ଏବଂ ଏହାର ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭକ୍ତ, ଅର୍ଥାତ୍ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ।’”ବୋଲି ଷ୍ଟାଲିନ୍ କହିଛନ୍ତି। “ସମାଶି” ଶବ୍ଦକୁ ସମ୍ମାନିତ ମାଇଲାଇ ପୋନୁସସ୍ୱାମୀ ସିଭାଗନନାମ ଆକା ମା ପୋ ସି ରଚନା କରିଥିଲେ।  ରାଜଜୀ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଅତ୍ୟଧିକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟତା (centralism) କୁ ପରିତ୍ୟାଗ କର ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ସଂଘକୁ ସ୍ୱାଗତ କର।  ତେଣୁ, ସଂଘ ଶବ୍ଦକୁ କେହି ଭୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ । ସେହି ଗୋଟିଏ ଶବ୍ଦ ସଂଘୀୟତାର ଦର୍ଶନକୁ ଧାରଣ କରେ । ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଛୁ, ଆମେ ଆଗକୁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବୁ ବୋଲି ଷ୍ଟାଲିନ କହିଛନ୍ତି । ସମ୍ବିଧାନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ସୁବାଷ କାଶ୍ୟପ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ସମ୍ବିଧାନରେ ଏହାର ଉଲ୍ଲେଖ ନଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ।  “ଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ‘କେନ୍ଦ୍ର’ ଏକ ବୃତ୍ତର ମଝିରେ ଥିବା ଏକ ବିନ୍ଦୁକୁ ସୂଚାଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କି ‘ସଂଘ(Union)’ ହେଉଛି ସମଗ୍ର ବୃତ୍ତ । ଭାରତରେ, ସମ୍ବିଧାନ ଅନୁଯାୟୀ ତଥାକଥିତ ‘କେନ୍ଦ୍ର’ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରକୃତରେ ସମଗ୍ର ଏବଂ ଏହାର ଅଂଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅଟେ । ସମଗ୍ର ଏବଂ ଏହାର ଅଂଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଏହାର ପାରିପାର୍ଶ୍ୱିକ ସମ୍ପର୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

The post ” ଆମେ ‘ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ‘ ନୁହଁ ‘ ସଂଘ ସରକାର ‘ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରିବୁ ” – ସିଏମ୍ ଷ୍ଟାଲିନ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Central government, Constitution, M K Stalin, Union GovernmentSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *