” ରାମ ମନ୍ଦିର ମନ୍ଦିର ଜମି କିଣାରେ ଦୁର୍ନୀତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମନିଟରିଂରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉ ” : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସର ଅପିଲ୍

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଯୋଧ୍ୟା ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ମନ୍ଦିର ଜମି କିଣାରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆସିବା ପରେ ତାକୁ ନେଇ ଏବେ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଦାବି କରିଛି। କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ନାମରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିବା ଟଙ୍କାକୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଦ୍ବାରା ଲୁଟ୍ କରାଯାଉଛି। ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନୀରବତାକୁ ନେଇ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବିଜେପି ନେତା ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ୮୯୦ ମିଟର ଜମିକୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କିଣି ୨.୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ବିକ୍ରି କରି ୭୯ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୧୨୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମୁତାବକ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି।ତେଣୁ ଏହି ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗର ସତ୍ୟତା ଜାଣିବା ଏବଂ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଓ ଏହାର ବିଚାରପତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ ନୁହେଁ କି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରଣଦୀପ ସୁରଜେୱାଲା ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ? “ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଘଟଣାର ସଂଜ୍ଞାନ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ? ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହାର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ମନିଟରିଂରେ ଜମି କ୍ରୟ ମାମଲାର ସମସ୍ତ କାରବାରର ଏକ ଅଡିଟ୍ କରିବା ଏବଂ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦେବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବେ କି ନାହିଁ ? ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏହି ଟ୍ରଷ୍ଟ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ ଏଠାରେ କେବଳ ନୈତିକତାର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁ ନାହିଁ ବରଂ ସାମ୍ବିଧାନିକତାର ମଧ୍ୟ ଉଠୁଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କ ନାମରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦାନକୁ ଲୁଟ୍ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭଗବାନ କଦାପି କ୍ଷମା କରିବେ ନାହିଁ। କଂଗ୍ରେସ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା ​​ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୮ ତାରିଖରେ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣାଯାଇଥିବା ଜମି ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ କିଛି ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ସ୍କାମରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯାଞ୍ଚ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। କଂଗ୍ରେସର ଏହି ଆରୋପକୁ ବିଜେପି ନେତା ମାନେ ବିରୋଧ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ। ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଜମି କିଣିବା ନାଁରେ ଟଙ୍କା ହଡପ କରିଥିବା ପାପୀମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମୋଦୀ-ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିରବ କାହିଁକି ବୋଲି ସେ ପଚାରିଛନ୍ତି।

The post ” ରାମ ମନ୍ଦିର ମନ୍ଦିର ଜମି କିଣାରେ ଦୁର୍ନୀତିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମନିଟରିଂରେ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉ ” : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସର ଅପିଲ୍ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, BJP, congress, narendra modi, Ram mandir land scam, supreme courtSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *