ପୁରୀ ବିମାନ ବନ୍ଦର ପାଇଁ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଅଥରିଟ ଟିମର ସର୍ଭେ ଆରମ୍ଭ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ କଲେ ଅନୁଧ୍ୟାନ

ପୁରୀ, ପୁରୀରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର  ନିର୍ମାଣ ହେବାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଅଥରିଟ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର 6 ଜଣିଆ ଟିମ ପୁରୀରେ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସମର୍ଥା ବର୍ମାଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଦଳ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଟିମ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟରୁ ପୁରୀ-ବ୍ରହ୍ମଗିରି ରୋଡରେ ଥିବା ଜିରାଲା ଏବଂ ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ମେରାଇନ ଡ୍ରାଇଭ୍ ରୋଡରେ ଥିବା ସିପାସାରୁବାଲି ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ପୁରୀ-କୋଣାର୍କ ମେରାଇନ ଡ୍ରାଇଭରେ ଏବଂ ପୁରୀ-ବ୍ରହ୍ମଗିରି ରାସ୍ତାରେ ଜିରାଲା ନିକଟ ସିପସରୁବାଲିରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରିଛି। ଏହି ଦଳ ସେହି ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

ପୁରୀର ଉକ୍ତ ବିମାନବନ୍ଦର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ, ଯାହା ବିଶ୍ୱରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ, ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏହି ବିମାନ ବନ୍ଦରକୁ ପ୍ରାଥମିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେ ପୁରୀ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ଏକ ହବ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ପୁରୀର ରଥ ଯାତ୍ରା ହେଉଛି ଏକ ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ପବିତ୍ର ରଥ ଯାତ୍ରା 192 ଟି ଦେଶରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ବୋଲି ନବୀନ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲେଖିଥିଲେ। ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବିମାନବନ୍ଦର ଜଗନ୍ନାଥ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପୁରୀକୁ ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସାରିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ପୁରୀ ନିକଟରେ ଥିବା ଲମ୍ବା ଉପକୂଳ ଏବଂ ଏହାର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଉପକୂଳ ନୂତନ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଅବକାଶ ଏବଂ ଆତିଥ୍ୟ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାକୁ ବେଶ୍ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ନବୀନ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ।

Read Moreଜାତୀୟ ଖବର, ବିଶେଷ ଖବର, ବ୍ୟବସାୟ, ରାଜ୍ୟ ଖବର, ଏୟାରପୋର୍ଟ ଅଥରିଟ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର, ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ବନ୍ଦରThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *