ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ “ସାମନା”ର ଆର୍ଟିକିଲ୍ କୁ ନେଇ ଶିବସେନା-ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରଦାର ସଂଘର୍ଷ

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଦିନ ମୁମ୍ବାଇର ଦାଦର ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିବସେନା ଏବଂ ବିଜେପି କର୍ମୀ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ନେଇ ଶିବସେନା “ସାମନାରେ” ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଲେଖି ବିଜେପିକୁ ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲା।ଏହି ଘଟଣାରେ ବୁଧବାର ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଦଦାରସ୍ଥିତ ଶିବସେନା ଭବନ ନିକଟରେ ଶିବସେନା କର୍ମୀ ଏବଂ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରଦାର ସଂଘର୍ଷ ଘଟିଛି। ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଦୁଇଟି ଏଫଆଇଆର ରୁଜୁ କରିଛି। ଶିବସେନା କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଗୋଟିଏ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୋଭିଡ୍ -19 ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବିନା ଅନୁମତିରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ ୩୦ ଜଣ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ FIR ରୁଜୁ କରିଛି। ବିଜେପିର ୩୦ ଜଣ କର୍ମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନର ଆଇପିସି ଧାରା 51, 188, 269 ଏବଂ ଶିବସେନାର ୭ ଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭାରତୀୟ ପିଙ୍ଗଳ କୋଡର ଧାରା 141, 143, 147, 149, 392, 324, 323, 354 ଏବଂ 509 ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର ହୋଇଛି। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ମୁଖପାତ୍ର ଏବଂ ଆପ୍ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ସିଂ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିବା ପରେ ଶିବସେନା ସାମନାର ସମ୍ପାଦକିୟରେ କହିଛି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗକୁ ନେଇ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତିର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ର ଟ୍ରଷ୍ଟର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଚମ୍ପତ ରାୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟିକରଣ ଦେବା ଉଚିତ। ଏବଂ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେନା କହିଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସେନା ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଦାନ ଦେଇଛି। ବିଜେପି କର୍ମୀ ସନ୍ନି ସାଥେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନେଇଥିଲୁ। ଏହା ଏକ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ବିରୋଧ ଥିଲା। ବିରୋଧ ପରେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମର କାର ଆଡକୁ ଯାଉଥିଲୁ, ସେତେବେଳେ କିଛି ଶିବସେନା କର୍ମୀ ଆମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବାବେଳେ ଶିବସେନାର ନେତାମାନେ ଆମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ” ତେବେ ଶିବସେନା ନେତା ଶ୍ରଦ୍ଧା ଯାଦବ ଏହାର କାଉଣ୍ଟରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ଶିବସେନା ଭବନ ଉପରେ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ । ତେଣୁ ଆମର କର୍ମୀ ମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ପଥର ଫିଙ୍ଗିବାରୁ ଅଟକାଇଥିଲେ ବୋଲି ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି।

The post ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିର ଜମି ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ “ସାମନା”ର ଆର୍ଟିକିଲ୍ କୁ ନେଇ ଶିବସେନା-ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରଦାର ସଂଘର୍ଷ appeared first on Satya Patha.

Read Moreଜାତୀୟ, ରାଜନୀତି, Ayodhya land scam, BJP, shivsenaSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *