କୋଭିଶିଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଡେଲଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ ୬୧ % ପ୍ରଭାବୀ : ଡକ୍ଟର ଆରୋରା

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କୋଭିଶିଲ୍ଡର ଦୁଇ ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନକୁ ନେଇ ଏବେ ସାରା ଦେଶରେ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ୱାର୍କିଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡ ଏନ.କେ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଚାଲିଥିବା ପରୀକ୍ଷଣର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ୧୨ ରୁ ୧୬ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନ ଠିକ୍ ଅଟେ। ଡକ୍ଟର ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟେନ ତଥ୍ୟର ଫଳାଫଳ ଭାରତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଠିକ ନୁହେଁ। ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କୋଭିଡ୍ ର ଡେଲଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। NDTV ସହ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଡକ୍ଟର ଏନ.କେ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଜାତୀୟ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କଲୁ, ଦୁଇଟି ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ଚାରି ସପ୍ତାହ ଥିଲା। ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ ଆଧାରରେ ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଚାରି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଇମ୍ୟୁନ୍ ରେସପନ୍ସ ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା। ତଥାପି, ସେତେବେଳେ ବ୍ରିଟେନ ଏହି ବ୍ୟବଧାନକୁ ୧୨ ସପ୍ତାହକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିସାରିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ବ୍ରିଟେନ ଆଲଫା ଭାରିଏଣ୍ଟ ସହ ଲଢୁଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁୟାରୀ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ସମୟ ଥିଲା ବୋଲି ଡକ୍ଟର ଅରୋରା କହିଛନ୍ତି। ‘ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ସମୟରେ ଚାରି ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନକୁ ନେଇ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ ନଥିଲେ । କିଛି ସପ୍ତାହ ପରେ, WHO ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ ୬ ରୁ ୮ ସପ୍ତାହ ହେଉଛି ଦୁଇ ଡୋଜ ମଧ୍ୟରେ ସଠିକ୍ ବ୍ୟବଧାନ । ଏହାପରେ ବ୍ରିଟେନ ସହିତ ଆମର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଏହି ବ୍ୟବଧାନକୁ ୬ ରୁ ୮ ସପ୍ତାହକୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ୱାର୍କିଂ ଗ୍ରୁପ୍ ବ୍ରିଟେନରୁ ଆସୁଥିବା ରିଅଲ ଲାଇଫ୍ ତଥ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ସମୀକ୍ଷା କରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏବଂ ସେସମୟରେ ବ୍ରିଟେନର ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ସର୍ବାଧିକ ଗ୍ରାହକ ଥିଲେ । ଡ ଆରୋରା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ପବ୍ଲିକ୍ ହେଲ୍ଥ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା ଯେ ୧୨ ସପ୍ତାହ ବ୍ୟବଧାନରେ ଏହି ଟୀକା ୬୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ସେହି ସମୟରେ ଭାରତ ଡେଲଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ସହ ମୁକାବିଲା କରୁଥିଲା। ଡକ୍ଟର ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡେଲଟା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଏକ ହଜାର କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ଠାରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରି ସିଏମସି ଭେଲୋର କହିଛି ଯେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ଏହି ଭାରିଏଣ୍ଟ ପାଇଁ ୬୧ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଉଭୟ ଡୋଜ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

The post କୋଭିଶିଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଡେଲଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ବିରୋଧରେ ୬୧ % ପ୍ରଭାବୀ : ଡକ୍ଟର ଆରୋରା appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, Covishield, Delta variantSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *