ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରଂଗ: ଜାଣନ୍ତୁ ଘରର କେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ କିପରି ରଂଗ କଲେ ମିଳିବ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ବର, ରଙ୍ଗର ସକାରାତ୍ମକ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ବାସ୍ତୁରେ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ରଙ୍ଗଗୁଡିକ ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଚୟନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରହିବ ନାହିଁ।  ଯଦି ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ବିପରୀତ ପରିଣାମର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ରଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ, ଘର ଏବଂ ଜୀବନରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂରରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ସୁଖ ଏବଂ ଭାଗ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଙ୍ଗର ନିଜସ୍ୱ ଜୀବନରେ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଥାଏ ।  ରଂଗ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ଯୋଗାଯୋଗ ରହିବ । ରଙ୍ଗ ଏବଂ ରଂଗୀନ ଚିତ୍ର ଏବଂ ରଂଗୀନ ବସ୍ତୁଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସକ୍ରିୟକାରୀ ଯାହାକି ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ପରିସରର। ଏହା ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ସହିତ ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

ଯେତେବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ  ମଣିଷ ଆସେ ସେତେବେଳେ ତା’ର ମାନସିକ, ଭାବନାତ୍ମକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁଭବ କରେ । ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଶକ୍ତି ବିସ୍ତାର ହୁଏ । ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ରଙ୍ଗ ଘରର ପରିବେଶକୁ ହାଲୁକା କରିଥାଏ। ଏବଂ ଏହା ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ଚାରୋଟି ରଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବୁ, ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଶତ ପ୍ରତିଶତ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ନକାରାତ୍ମକତା ଦୂର ହେବ ।

ଅଧିକ ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ: thesamikhsya.com/odia

ନାଲି ରଙ୍ଗ: ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ନାଲି ରଙ୍ଗ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଯେଉଁ କୋଠରୀରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଚାଲିଚଳନ ରହିଛି ସେଠାରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବାସ୍ତୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରଙ୍ଗ ଡ୍ରଇଂ ରୁମ ଏବଂ ଜିମରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ନାଲି ରଙ୍ଗ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ । ଶୋଇବା ଘରେ ଏହି ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପର୍କର ଗଭୀରତା ଏବଂ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥାଏ ।

କମଳା ରଙ୍ଗ: ଏହି ରଙ୍ଗ ଅଭିଳାଷକୁ ସୂଚିତ କରେ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ପସନ୍ଦ । ଆପଣଙ୍କର ମାଷ୍ଟର ବେଡରୁମର ଦକ୍ଷିଣ କାନ୍ଥରେ କମଳା ରଙ୍ଗ କଲେ ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇପାରିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ରଙ୍ଗ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ଯଦି ରୁମ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କର ଦୃଢ ସ୍ୱଭାବ ଥାଏ, ତେବେ କମଳା ସର୍ବୋତ୍ତମ ପସନ୍ଦ ହୋଇ ନ ପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ଶାନ୍ତ, ସ୍ତରୀୟ ମୁଖିଆ ବ୍ୟକ୍ତି, ତେବେ କାନ୍ଥକୁ କମଳା ରଙ୍ଗ କରନ୍ତୁ।

ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ: ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ବାସ୍ତୁରେ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ରଙ୍ଗ ଉତ୍ସାହର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ଏପରି ରଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାରରେ କେହି କେବେ ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି ରଙ୍ଗ ଅତି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହସ ଦେଇଥାଏ । ଏହା  ଦ୍ବାରା ସେମାନେ ସର୍ବଦା ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି । ଏହି ରଙ୍ଗ ଡ୍ରଇଂ ରୁମରେ କିମ୍ବା ହଲରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ସବୁଜ ରଙ୍ଗ : ଏହା ଏକ ସକରାତ୍ମକ ରଙ୍ଗ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ପରେ ଆରାମ ଏବଂ ଖୋଲିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହାକି ଆପଣଙ୍କ ଶୋଇବା ଘର ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ପସନ୍ଦ ଯୋଗ୍ୟ ରଂଗ ହୋଇଥାଏ । ରଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ, ତେଣୁ ଏହା ପିଲାମାନଙ୍କ ଶୟନ କକ୍ଷ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ରଙ୍ଗ ଅଟେ ।

Read Moreଧର୍ମ, ବିଶେଷ ଖବର, ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ରଂଗର ପ୍ରବାବThe Samikhsya Odia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *