କରୋନା ମହାମାରୀ ସ୍ୱତ୍ତେ ଆଠ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଡାକ୍ତର ରୋଗୀ ସେବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି

(ସତ୍ୟପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ସହ ନିଜର ସେବା ଜାରି ରଖି ଉଦାହରଣ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଜଣେ ଡାକ୍ତର । ଏମିତି ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଜାମ୍ମୁର କାଥୁଆ ଜିଲ୍ଲାରେ। ଆଠ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଡାକ୍ତର କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିରୋଧ ଲଢ଼େଇରେ ରୋଗୀ ସେବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।ଡକ୍ଟର ଶିବାନୀ ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର-ପଞ୍ଜାବ ସୀମା ନିକଟ ଲାଖାନପୁରର ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।  ଆଠ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ସ୍ୱତ୍ତେ କୋଭିଡ -19 ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ରୋଗୀଙ୍କ ସେବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଡ଼କ୍ଟର ଶିବାନୀ ଏହି ଚାକିରି ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ PHC ଲକ୍ଷ୍ନପୁରରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ପଏଣ୍ଟ ଥିବା ଲଖନପୁର, PHC ଲାଖାନପୁରରେ ଆଖପାଖର ଜନସଂଖ୍ୟାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ସମୟରେ ଡ଼କ୍ଟର ଶିବାନୀ ମେଡିକାଲ୍ ଅଫିସର ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ପାଞ୍ଚ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ, “ମୁଁ ପ୍ରକୃତରେ ଖୁସି ଥିଲି କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଟିକିଏ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ଥିଲି। ମୁଁ ଜାଣିଥିଲି ଯେ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଥିବାରୁ ଏହା ମୋ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହେବ, ତଥାପି, ମୁଁ ଦ୍ୱିତୀୟ କଥା ଚିନ୍ତାଧାରା ନଥିଲା, ମୁଁ ମୋର ଦାୟିତ୍ୱକୁ ତ୍ୟାଗ କରି ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଘରେ ବସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରି ନ ଥିଲି। 30 ବର୍ଷୟ ଡକ୍ଟର ଶିବାନୀ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ ଯେ  ଗର୍ଭଧାରଣ ତାଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ ନକରିବାର କାରଣ ହେଉ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରି ସମୟରେ ପରିବାର ସହାୟତା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ମୁଁ ମୋର ଶାଶୁ ଶଶୁର ମାନଙ୍କ ସହିତ ରହେ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ଥିବା ସମୟରେ କାମ କରିବାକୁ ମୋର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମସ୍ତେ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ମୋର ସ୍ୱାମୀ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ,’ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆମର ପ୍ରଥମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଆମ ଶିଶୁ ସେମାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦରେ ସୁରକ୍ଷିତ  ରହିବେ’ ବୋଲି ଡକ୍ଟର ଶିବାନୀ କହିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଅଟନ୍ତି। ଡକ୍ଟର ଶିବାନୀ ଶର୍ମା ବର୍ତ୍ତମାନ ଗର୍ଭଧାରଣର ଅଷ୍ଟମ ମାସରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରତି ଦୁଇ-ତିନି ଘଣ୍ଟାରେ କଲ କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରହିବାକୁ ମନେ ପକାନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମୋର ପିତାମାତା ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ ମୋତେ ଦିନସାରା କଲ କରନ୍ତି , ମୁଁ ଠିକ ଅଛି କି ନାହିଁ ପଚାରନ୍ତି ଏବଂ ମୋତେ ଚାପ ନ ନେଇ , ଖୁସି ରହିବା ପାଇଁ ସବୁବେଳ କୁହନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସୀମିତ ଏବଂ ଭାରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ, କୌଣସି ଛୁଟି ନ ପାଇ ନିୟମିତ OPD ରେ ଯୋଗଦେବା ଏକ କଠିନ କାର୍ଯ୍ୟ । ମୋ ଦଳ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ, ଏବଂ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମୀ ନୁହେଁ।  ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ କହନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ସାହସୀ, ଏହା ମୋତେ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ, ଏହା ଭଲ ଲାଗେ ବୋଲି ଡକ୍ଟର ଶିବାନୀ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ମୁଁ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ପରିଚାଳନା କରୁନାହିଁ କିନ୍ତୁ ମୁଁ କଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରୁଛି, ମୁଁ ଡ୍ୟୁଟିରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉପକରଣ (ପିପିଏ) ପିନ୍ଧିଛି ଏବଂ ନିଜକୁ ଏବଂ ଶିଶୁକୁ ଜୀବାଣୁଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ସୀମିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

The post କରୋନା ମହାମାରୀ ସ୍ୱତ୍ତେ ଆଠ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ଡାକ୍ତର ରୋଗୀ ସେବା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି appeared first on Satya Patha.

Read Moreକରୋନା, ଜାତୀୟ, doctor, jammu kashmirSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *