ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଚିରା କୁ ନେଇ ରାଜସ୍ଥାନ ରେ ୨୧ ବର୍ଷ ଦଳିତ ଯୁବକ କୁ ହତ୍ୟା

(ସତ୍ଯପାଠ ବ୍ୟୁରୋ) ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି। ସମ୍ବିଧାନ ପ୍ରଣେତା ବାବା ସାହେବ ଆମ୍ବେଦକର ଏକ ପୋଷ୍ଟର ଚିରି ଦେବାରୁ ଜଣେ ୨୧ ବର୍ଷିୟ ଦଳିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଓବିସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ପୋଲିସ ଏବଂ ପରିବାର ଲୋକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଭୀମ ସେନାର ସଦସ୍ୟ ବିନୋଦ ବାମନିଆ ରାଜସ୍ଥାନର ହନୁମାନଗଡ ଜିଲ୍ଲାର କିକାରାଲିଆ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗନଗରର ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ମାମଲାରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀ ଥିବା ବାମନିଆଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ମୁକେଶ ଇଣ୍ଡିଆନ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କେବଳ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବା ପାଇଁ ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ବାମନିଆଙ୍କ ପରିବାର ନାମରେ ନାମିତ ଚାରିଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଅନିଲ ସିହାଗ ଏବଂ ରାକେଶ ସିହାଗଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏଫଆଇଆରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଛନ୍ତି (ଆମେ ଆଜି ତୁମ ଆମ୍ବେଦକରାଇଟ୍ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ମନେ ପକାଇବୁ)। ମୁକେଶଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ,” ଆମ ଗ୍ରାମରେ ରହୁଥିବା ଅନିଲ ସିହାଗ ଏବଂ ରାକେଶ ସିହାଗଙ୍କ ସମେତ କିଛି ଲୋକ ଏପ୍ରିଲ 14 ରେ ଆମ୍ବେଦକର ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ପରଠାରୁ ଆମ ଘର ବାହାରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ବାବାସାହେବ ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ବ୍ୟାନର ଛିଣ୍ଡାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଏ ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲୁ। ପଞ୍ଚାୟତର ମଧ୍ୟସ୍ଥତା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ତରଫରୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ। ” “କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ଅପରାଧୀମାନେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଜୁନ୍ 5 ତାରିଖ ଦିନ, ବିନୋଦ ଏବଂ ମୁଁ ଗାଁରେ ଥିବା କ୍ଷେତକୁ ଯାଉଥିଲୁ ସେତେବେଳେ ରାକେଶ, ଅନିଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଆମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଆମକୁ ବାଡ଼ିରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ମୁଁ ଖସି ପଳାଇବାରେ ସଫଳ ହେଲି |
। ସେମାନେ ବିନୋଦକୁ ପ୍ରାୟ ହକି ବାଡିରେ ୨୦ ରୁ ୩୦ ଥର ପିଟିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ରାୱତରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ହନୁମାନଗଡ ଏବଂ ଶ୍ରୀଗଙ୍ଗନଗରର ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁବରଣ ହୋଇଥିଲ। । ” ବାମନିଆଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ ଅଭିଯୋଗକୁ ଏଫଆଇଆରରେ ଯୋଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ୍ ଦ୍ବାରା ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାରମ୍ଭିକ FIR ରେ ଆଇପିସି ଧାରା 307 (ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ), 323 (ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ ଆଘାତ ଲାଗି ଦଣ୍ଡ), 341 (ଭୁଲ୍ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ) ଏବଂ 143 (ବେଆଇନ ସମାବେଶ ପାଇଁ ଦଣ୍ଡ) ଏବଂ SC / ST ବିଭାଗ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

The post ଆମ୍ବେଦକରଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଚିରା କୁ ନେଇ ରାଜସ୍ଥାନ ରେ ୨୧ ବର୍ଷ ଦଳିତ ଯୁବକ କୁ ହତ୍ୟା appeared first on Satya Patha.

Read Moreଅପରାଧ, ଜାତୀୟ, ambedkar poster, RajsthanSatya Patha

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *